» Koła gospodyń wiejskich » Koło Gospodyń wiejskich w Bukowinie

Koło Gospodyń wiejskich w Bukowinie

Powstanie pierwszego Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowinie przypisujemy na lata 50-te. Przewodniczącą wtedy koła była Szymanik Marianna, która gromadziła w swoim kole wszystkie kobiety z wioski. Początkowa działalność polegała na różnych kursach, które miały na celu dokształcenia kobiet wiejskich. W latach 70-tych zorganizowano trzyletnią zasadniczą szkołę rolniczą, po której otrzymywano świadectwa ukończenia szkoły.

Po kilkunastu zebraniach postanowiono również założyć zespół śpiewaczy, który miał na celu podtrzymywanie kultury poprzez organizowanie dożynek i zabaw ludowych. Pozyskane fundusze przeznaczone były na zakup naczyń do wypożyczalni, z których korzystali mieszkańcy nie tylko na wesela, ale i na różne większe imprezy.Z częściowych składek również były zakupione materiały i własnoręcznie uszyte stroje, które służyły nam do 2007r. Koło organizowało konkursy mające na celu podniesienie estetyki swojego obejścia. W latach 80-tych organizowano również zabawy dochodowe, które miały na celu zakup takiego sprzętu jak: międlarka do lnu czy szatkownica duża do kapusty na prąd, co pozwalało na szybsze prace w gospodarstwie domowym.

Koło swoją działalność prowadzi do dnia dzisiejszego z kilkuletnim zawieszeniem działania, które przypisujemy na lata 1995-2004 z powodu braku budynku.W 2004 r. po oddaniu do użytku Domu ludowego, można było organizować już spotkania. W maju 2004r. przewodniczącą została Longina Kożuszek, zastępca- Kita Grażyna, Pisarczyk Zofia, skarbnik- Beata Ślusarz, komisja rewizyjna-Marzena Mirek i Urszula Bryła. Koło działa prężnie, w tym aktywnie udziela się zespół śpiewaczy jak i całe koło. W skład Zespołu Śpiewaczego ,,Krzewina” wchodzą następujące panie:

1. Longina  Kożuszek

2. Krystyna Makuch

3. Urszula Bryła

4. Ewa Ćwikła

5. Władysława Dziedzicz

6. Stanisława Łuszczek

7. Józefa Kita

8. Łucja Kukiełka

9. Maria Szymanik

10. Ewa Śmieciuch

11. Maria Makuch

12. Janina Bulicz

13. Regina Pisarczyk

14. Irena Bulicz

Poza zespołem Śpiewaczym aktywnie w kole uczestniczą: Bartosiewicz Urszula, Kniaź Maria, Sewastynowicz Teresa, Hubka Lucyna, Pisarczyk Zofia, Klecha Kazimiera, Maciocha Wiesława, Ślusarz Beata, Mirek Marzena, Zwolak Elżbieta, Klecha Grażyna, Bulicz Beata, Regiel Grażyna i Kożuszek Maria.