Urząd Gminy w Biszczy Green Velo BKS Albatros Parafia Najświętszego Serca jezusa w Biszczy Cyfrowe Archiwum Tradycji Regionalnej Ochotnicza Straż Pożarna w Biszczy bank Spółdzielczy w Biszczy Logo Perełka Logo Pikul Media
Pogoda
Pogoda Biszcza z serwisu
» O nas » Aktualności » 2020

Aktualności

24.09.2020
Zapraszamy na

Regulamin Maratonu

09.092020
Narodowe Czytanie 2020

" Ballladyna" Juliusza Słowackiego była lekturą 9 edycji Narodowego Czytania, wydarzenia zainicjowanego przez przez Parę Prezydencką w 2012 roku i cieszącego się wciąż dużym zainteresowaniem czytelników w całej Polsce.W ty roku również  nasza instytucja dołączyła do tej pięknej inicjatywy. Do współpracy zaprosiliśmy instytucje i organizacje z terenu gminy, którzy po raz kolejny udowodnili, że zawsze możemy na nich liczyć. Dzięki temu, mogliśmy zaproponować mieszkańcom różne ciekawe formy prezentacji tego utworu. W sesji fotograficznej i filmowej uczennice Szkoły Podstawowej  w Biszczy oraz Dyskusyjnego Klubu Książki - Zuzanna Żyła, Aleksandra Łuszczek i Aleksandra Fedak  wcieliły się  w postacie głównych bohaterek,  Goplany, Balladyny i Aliny (https://www.facebook.com/bibliotekapublicznabiszcza/photos/a.307681872914711/1240424379640451). Przepiękne wianki dla modelek uwiła Mirosława Smyl z zespołu " Jubilatki" z Biszczy II. Zdjęcia oraz materiały filmowe wykorzystaliśmy do prezentacji  najciekawszych cytatów z dzieła, które w formie online umieszczaliśmy na naszym profilu społecznosciowym Facebook oraz w formie papierowej wręczaliśmy odwiedzającym nas czytelnikom. Zespół 'Krzewina" zaprezentował utwór ludowy, który  miał  zwrócić uwagę czytelnikom na fascynację kulturą ludową Juliusza Słowackiego (https://www.facebook.com/bibliotekapublicznabiszcza/videos)/317550909675818. Kulminacyjnym punktem Narodowego Czytania było czytanie fragmentu utworu przez przedstawicieli instytucji z terenu  gminy w przestrzeli bibliotecznej. W klimacie XIX-wiecznego salonu dla mieszkanców fragment " Balladyny" przeczytali przedstawiciele instytucji: Zbigniew Pyczko - Wójt Gminy Biszcza, Piotr Cichórz - dyrektor GOKSiR w Biszczy, Kazimiera Gałka - nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie oraz uczennice Szkoły Podstawowej w Biszczy. Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziekujemy. Zmontowany materiał filmowy jest dostępny na naszym profilu społecznościowym Facebook oraz kanale YouTube. Mogą Panstwo go takze obejrzeć poniżej.

 

02.092020
Wakcje w rytmie Eko

"Wakacje w rytmie Eko" to nasza wakacyjna propozycja dla wszystkich czytelników, którzy aktywnie chcieli spędzić czas wakacji, a przy okazji poszerzyć swoja wiedzę na temat tego, jak mogą przyczynić się do dbania o środwisko i najbliższe otoczenie. W tym roku , ze wzgędu na epidemię koronawirusa, działania przenieśliśmy do sieci. Na naszym profilu społecznościowym Facebook przygotowaliśmy dla nich poniedziałkowe Eko wyzwania: konkurs na Eko maskotkę, konkurs plastyczny " Jak mogę dbać o planetę",  oraz akcję zbierania śmieci w miejscu publicznym, nagrodzoną tytułem Eko Bohatera. W każdą środę czytelnicy w Bibliotecznym Eko Przepiśniku, dzielili się ekologicznymi, domowymi sposobami na to, jak wykorzystać naturalne składniki dostępne w domu i otoczeniu i używać mniej chemii na co dzień. W piątki dla najmłodszych przygotowaliśmy Eko bajki, zachęcając do sięgnięcia po ciekawe książki znajdujące się w naszej bibliotece dotyczace tej tematyki. Łącznie w wydarzeniach online wzięło udział 392 osoby, Dziękujemy:)

Zdjecia

02.092020
Dożynki Gminno - Parafialne 2020 r.

30 sierpnia w Gminie Biszcza mieszkańcy dziękowali Bogu za tegoroczne plony.  Uroczystości rozpoczęły się przemarszem korowodu dożynkowego, na czele z Gminną Orkiestra Dętą " Złota Nuta", gospodarzem Gminy Zbigniewem Pyczko oraz starostami dożynek Longiną Kożuszek i Adamem Żukiem do kościoła parafialnego  pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy. Mszęw świeto w intencji rolników odprawił proboszcz parafii ks. Stanisław Bełz.

– Przynosimy dzisiaj do świątyni owoce pracy na polach, w ogrodach i sadach. Wraz z nimi przynosimy cały trud związany z pracą na ziemi. Dziękujemy Panu Bogu za zbiory, które dzięki jego błogosławieństwu udało nam się zebrać, aby służyły do zaspokojenia naszych potrzeb żywnościowych – mówił podczas Mszy świętej Stanisław Bełz, proboszcz parafii w Biszczy. – Chcemy z wdzięcznością dzielić się zebranymi plonami z ludźmi oczekującymi naszej pomocy, aby wszyscy wychwalali Stwórcę, który daje wzrost ziarnu, temu, który troszczy się o swoje dzieci. Dziękujemy Panu Bogu za odpowiednią pogodę, mimo tego że na początku wiosny była susza, później przyszły deszcze, wyrosło zboże i dzisiaj mamy piękny chleb z ziarna tegorocznego zboża. Dziękujemy za wszystkie inne owoce oraz warzywa, za wszystkie dobro – dodał.

Zgodnie ze zwyczajem podczas Mszy świętej, panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz Starostwie złożyły na ołtarzu dary dożynkowe.

Na początku Mszy świętej do zebranych w kościele przemówił wójt gminy Biszcza. Dziękował on rolnikom za trud włożony w pracę na roli przez cały rok.

– Te obchody z wiadomych nam względów są na pewno inne, bo mniej barwne, bez występów artystycznych i z zachowaniem dystansu społecznego oraz innych obostrzeń, ale nic nie zmieni faktu, że podczas takiego święta w centrum naszej uwagi są dwaj główni bohaterowie. Jednym z nich jest Pan Bóg, który dał ziemię i zarządza siłami natury oraz jest panem wszystkiego, który chce zawsze współpracować i wsłuchiwać się w nasze sprawy, a drugim ciężko pracujący człowiek – rolnik, który w pocie czoła, zmagając się z różnymi przeciwnościami, musi zebrać to wszystko, co jest owocem tej współpracy – mówił  Zbigniew Pyczko, wójt gminy Biszcza.

Uroczystość uświetniła muzyka, grana przez orkiestrę dętą Złota Nuta z Biszczy. Ze względu na zagrożenie związane z epidemią koronawirusa odbyła się tylko uroczysta Msza Święta

Zdjęcia

06.082020
30.062020
09.062020
Nieodpłatna pomoc prawna

Informujemy, iż decyzją Starosty Biłgorajskiego z dnia 25 maja 2020 roku, powraca nieodpłatna

pomoc prawna od dnia 9 czerwca.

Terminy dyżurów i miejsce (GOKSiR Biszcza) nie uległy zmianie.

Zapraszamy

12.032020

24.022020
„XIX SZKOLNE INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA POWIATU BIŁGORAJSKIEGO W SZACHACH”

We wtorek 18 lutego br. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w  Biszczy odbyły się „XIX Szkolne Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Biłgorajskiego w Szachach”, w  których uczestniczyło 103 młodych szachistów z 14 szkół naszego powiatu.

Turniej został zorganizowany przez Powiatowe Stowarzyszenie Sportu Szkolnego w Biłgoraju, wspomniany GOKSiR w Biszczy oraz Samorządową Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim.

Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund, tempem po 10 minut dla zawodnika na rozegranie partii. Rozgrywki pod egidą Powiatowego Stowarzyszenia Sportu Szkolnego w Biłgoraju tradycyjnie przeprowadzono w następujących kategoriach: IGRZYSKA DZIECI - dziewczęta z kl. I-VI szkół podstawowych (18 uczestniczek), chłopcy z kl. I-VI szkół podstawowych (41), IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ - dziewczęta z kl. VII i VIII szk. podst. (5), chłopcy z kl. VII i VIII szk. podst. (15), LICEALIADA - dziewczęta ze szkół ponadpodstawowych (7), chłopcy ze szkół ponadpodstawowych (17). W zawodach rozegranych przed rokiem zwycięzcami poszczególnych kategorii wiekowych zostali: Natalia Szabat (SP Biszcza), Kamil Kręt (SP Tereszpol Kukiełki), Katarzyna Michońska (Gim. Aleksandrów), Eryk Korga (Gim. Józefów), Martyna Żarska (LO im.ONZ) oraz Konrad Mucha (RCEZ).

Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy – Piotr Cichórz.

Do faworytów zaliczano aktualnych - mistrza i wicemistrza powiatu w kategorii seniorów czyli braci Huberta i Konrada Muchów (RCEZ). Oprócz ubiegłorocznych mistrzów województwa (RCEZ; opiekun: Leszek Blicharz) silne ekipy przyjechały również z ZSBiO (opiekun: Mariusz Zych) oraz LO im. ONZ (opiekun: Jerzy Mazurek). Swoje aspiracje do „namieszania” w czołówce zgłaszali licznie reprezentowani uczniowie SP nr 1 w Biłgoraju (opiekun: Artur Zawiślak), SP w Tereszpolu Kukiełkach (opiekun: Jerzy Strzałka) czy SP w Józefowie (opiekun: Alicja Góra).

Pierwsza odsłona rywalizacji nie przyniosła niespodzianek (po II rundach rywalizacji trzydziestka najwyżej rozstawionych; niemal w komplecie grała bez strat punktowych. Podobnie było w rundzie trzeciej (pierwsza ósemka listy startowej nadal ze 100% wynikiem). W IV „etapie” czołówka zaczyna się krystalizować (z 4 punktami oprócz braci Huberta i Konrada Muchów, pozostawali Bartłomiej Litwin (ZSBiO) i jeden z czołowych graczy województwa do lat 10 – Cezary Kraczek (SP nr 1).

W kolejnej odsłonie turnieju, po zwycięstwie nad ww. dziesięciolatkiem, na trzecie miejsce wychodzi były drużynowy mistrz województwa – Krystian Grochowicz (RCEZ). Na prowadzeniu wciąż Hubert i Konrad Mucha. Jak się później okazało prowadzenie bez strat punktowych bracia utrzymali do końca turnieju (przy tzw. buforowaniu tj. nie kojarzenia graczy z jednej szkoły - pierwsza lokata przypadła Hubertowi dzięki punktacji pomocniczej - niczym noty za wiatr w skokach narciarskich…). Za ich plecami toczy się zacięta walka o czołowe miejsca; przedostatnia runda przynosi porażkę K. Grochowicza z B. Litwinem (ZSBiO). Doskonale finiszują: Julia Rutkowski, C. Kraczek (obydwoje SP nr 1), Paweł Osuch i Kacper Odkała (obaj ZSBiO) po 2pkt. w ostatnich 2 partiach.

            W uroczystej dekoracji zwycięzców wzięli udział: Sekretarz Gminy Biszcza – Zbigniew Kita, oraz Dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim – Bożena Pieczonka.

Ostateczna kolejność w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej: 1. Mucha Hubert 2. Mucha Konrad (obaj RCEZ Biłgoraj) po 7 pkt.; 3. Kraczek Cezary; 4. Rutkowski Julia (obydwoje SP nr 1 Biłgoraj) po 6 pkt; 5. Osuch Paweł 6pkt.; 6. Odkała Kacper 5,5 pkt.; 7. Strzałka Magdalena; 8. Marzec Mikołaj (wszyscy ZSBiO Biłgoraj); 9. Pisklak Bartłomiej (LO im. ONZ Biłgoraj); 10. Litwin Bartłomiej (ZSBiO Biłgoraj) Konrad (RCEZ) po 5 pkt.;

Nagrodzeni w poszczególnych klasyfikacjach wiekowych: Igrzyska Dzieci (dziewczęta):

1. Zawiślak Emilia (SP Józefów) 4 pkt.; 2. Marzec Oliwia (SP Tereszpol Zaor.) 4 pkt.; 3. Dochojda Milena (SP Gózd Lipiński) 3 pkt.; 4. Karp Michalina (SP Tereszpol Zaor.) 3 pkt.; 5. Łaba Iga (SP 1 Biłgoraj) 3 pkt. Igrzyska Dzieci (chłopcy): 1. Kraczek Cezary (SP 1 Biłgoraj) 6 pkt.; 2. Mucha Eryk (SP 3 Biłgoraj); 3. Szyszka Tomasz (SP Lipiny Górne); 4. Hurkała Wojciech (SP Tereszpol Kuk.); 5. Kręt Kamil (SP Tereszpol Kuk.) po 5 pkt.

Igrzyska Młodzieży Szkolnej (dziewczęta): 1. Rutkowski Julia (SP 1 Biłgoraj) 6 pkt.; 2. Radymiak Kinga (SP Józefów) 4 pkt. ; 3. Sudoł Katarzyna (SP 1 Biłgoraj) 3,5 pkt.; 4. Kruk Aleksandra (SP Gózd Lipiński) 3 pkt.; 5. Maksimek Nikola (SP Lipiny Górne) 2,5 pkt.; Igrzyska Młodzieży Szkolnej (chłopcy): 1. Kozak Jakub 5 pkt.; 2. Czajka Rafał (obaj SP Wola Radzięcka) 4,5 pkt.; 3. Rutkowski Jakub (SP 1 Biłgoraj) 4 pkt.; 4. Kurzyński Dawid (SP Tereszpol Kuk.) 4 pkt.; 5. Bodys Tomasz (SP Józefów) 4 pkt.; Licealiada (dziewczęta): 1. Strzałka Magdalena (ZSBiO Biłgoraj) 5 pkt.; 2. Żarska Martyna 5 pkt.; 3. Michońska Katarzyna (obie LO im.ONZ Biłgoraj) 5 pkt.; 4. Bielak Joanna 4 pkt.; 5. Sobstyl Paulina (obie RCEZ Biłgoraj) 3 pkt. Licealiada (chłopcy): 1. Mucha Hubert 7 pkt. ;

2. Mucha Konrad (obaj RCEZ Biłgoraj) 7 pkt.; 3. Osuch Paweł 6 pkt. 4. Odkała Kacper 5,5 pkt.; 5. Marzec Mikołaj (wszyscy ZSBiO Biłgoraj) 5 pkt. Nagrodzeni w dodatkowych klasyfikacjach - dzieci z kl. I-III SP (dziewczęta): Kaziemierowicz Katarzyna (SP 1 Biłgoraj), Koper Oliwia (Prywatna SP Biłgoraj), Kucharz Amelia, Łuszczek Milena (obie SP Bukowina). Dzieci z kl. I-III SP (chłopcy): Sudoł Michał (SP 1 Biłgoraj), Żukowski Michał (Prywatna SP Biłgoraj), Tutka Maciej (SP Lipiny Dolne), Dziduch Franciszek (SP 1 Biłgoraj), Szpyt Łukasz (SP Lipiny Dolne).

W nieoficjalnej punktacji zespołowej zwyciężyło RCEZ (24 pkt.) przed ZSBiO (21,5 pkt.) oraz SP nr 1 Biłgoraju (20,5 pkt.). Sędziował niżej podpisany. Szczegółowe wyniki turnieju zostałyzamieszczone na http://www.chessarbiter.com/turnieje/2020/ti_717/

Dzięki ofiarności sponsorów: „ZŁOM BIŁGORAJ” s.c. GLEŃ, AUTO-SCAN Piotr Maciocha (producent paneli ogrodzeniowych), Urząd Gminy Biszcza, Starostwo Powiatowe w Biłgoraju – zanotowano największą (począwszy od roku 2002, kiedy to po raz pierwszy rozegrano szachowy szkolny finał powiatowy) pulę nagród dla dzieci i młodzieży. Zawodnicy z miejsc I-V ośmiu kategorii wiekowych otrzymali nagrody rzeczowe (sprzęt sportowy i elektroniczny, łącznie 40 nagród). Kilkanaście nagród rozlosowano wśród pozostałych uczestników turnieju. Ponadto wręczono puchar dla zwycięzcy, 18 medali oraz dyplomy (nagrody ze środków Powiatowego Stowarzyszenia Sportu Szkolnego w Biłgoraju). Słodkie bułeczki dla uczestników ufundował Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy, zaś napoje i batoniki: Agnieszka Buła.

W zawodach wzięły udział następujące szkoły: SP nr 1 Biłgoraj, SP nr 3 Biłgoraj, SP Bukowina, SP Gózd Lipiński, SP Józefów, SP Lipiny Dolne, SP Lipiny Górne, SP Tereszpol Kukiełki, SP Tereszpol Zaorenda, SP Wola Radzięcka, Prywatna SP Biłgoraj, LO im. ONZ, RCEZ, ZSBiO.

opr. Artur Kimak

29.012020
Ferie w GOKSiR

Turniej w piłkarzyki, wycieczka do Rzeszowa, turniej szachowy, kilkudniowe kreatywne zajęcia z książką i robotami oraz warsztaty z kreatywności. Takie atrakcje czekały na uczestników tegorocznych ferii z GOKSiR-em. Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy na fotorelację.

FOTORELACJA

29.012020
Przegląd Kolęd i Pastorałek Biszcza 2020

Tradycyjnie, pod koniec stycznia  w sali  widowiskowej GOKSiR w Biszczy  odbywa się  Przegląd Kolęd i Pastorałek. W tym roku odbył się  on 26  stycznia. Zorganizowali go: Wójt Gminy , Parafia Rzymskokatolicka, Stowarzyszenie Rozwój Gminy Biszcza, SSP im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim,  Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich oraz Gminny Ośrodek Kultury  Sportu i Rekreacji w Biszczy.

W czasie przeglądu  zaśpiewano i zagrano  najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki , a zagrali i zaśpiewali je następujący :  Gminna Orkiestra Dęta Złota Nuta, solista  Mateusz Stępień, solistka Julia Ziomek, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie, zespół wokalny Tik Tak z SSP im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim, młodsza grupa wokalna z GOKSiR, zespół  Colours  Of The Rainbow  , uczniowie z klas I, II, III SP. w Bukowinie, zespół  Nutki z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny, zespół Oby z SZS im Dzieci Zamojszczyzny, zespół taneczny z GOKSiR, następnie zaprezentowały  się zespoły śpiewacze: Krzewina” z Bukowiny, ,,Jubilatki” z Biszczy II, Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich,   Rutyna  z Biszczy I , Wólczanki z Wólki Biskiej,   przegląd zakończył występ śpiewaczki ludowej Pani Krystyny Wójcik z Suszki. Gościnnie wystąpił również zespół ,,Plejada z Księżpola.

Tegoroczny przegląd  miał charakter koncertu charytatywnego. W czasie jego trwania przeprowadzono zbiórkę do puszek  na rzecz Piotra Kozaka z Potoka Górnego , potrzebującego rehabilitacji po przebytej chorobie.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania  wszystkim uczestnikom i publiczności za świąteczny nastrój, miłą i przyjazną atmosferę ,wspólne kolędowanie. Dziękujemy  darczyńcom, ludziom dobrej woli i wszystkim którzy otworzyli swoje dobre serca.

FOTORELACJA

03.012020
Nieodpłatna pomoc prawna

Pragniemy poinformować Państwa, że już od 7 Stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekrecji

w Biszczy. Będzie można skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej.

Zapraszamy

NIP: 918-11-02-050
REGON: 951192434
tel.: 84 685 60 67
e-mail: info@goksirbiszcza.pl
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
Biszcza 50
23-425 Biszcza
©2020 Net Partners