» O nas » Aktualności » 2017 » Międzynarodowy Kongres Bibliotekarzy IFLA we Wrocławiu

28.082017
Międzynarodowy Kongres Bibliotekarzy IFLA we Wrocławiu

W dniach 19 – 25 sierpnia w Hali Stulecia we Wrocławiu odbył się 83 Światowy Kongres  Bibliotek i Informacji, zorganizowany przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Bibliotekarskich IFLA pod hasłem Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo. Kongres IFLA to największe i najważniejsze coroczne spotkanie bibliotekarzy z wszystkich kontynentów, który  gromadzi ponad 3000 uczestników z ponad 120 krajów. Dzięki niemu  bibliotekarze z całego świata mogą się spotkać i dyskutować o najważniejszych problemach świata bibliotekarskiego, a także podjąć próby wspólnego wypracowania jak najlepszych rozwiązań.  Gospodarzem tegorocznego kongresu IFLA była Polska, a konkretnie przepiękne miasto Wrocław. Miło nam poinformować, że nasza biblioteka miała tam również swojego przedstawiciela. Wyjazd na kongres był możliwy dzięki Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Warszawy, który pokrył koszty uczestnictwa  i sieci aktywnych bibliotekarzy z całej Polski LABIB, której nasz bibliotekarz jest aktywnym członkiem. W tym roku w kongresie uczestniczyło ponad 3100 bibliotekarzy ze 123 krajów. Uroczystego otwarcia kongresu dokonała prezydent IFLA Dona Scheeder oraz sekretarz generalny IFLA Gerald Leitner. Głos zabrał także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski i prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Elżbieta Stefańczyk. Bibliotekarze mogli także obejrzeć przepiękne widowisko przygotowane przez Grupę EVEREST przedstawiające historię Wrocławia począwszy od legendarnej osady Budoriugum, a skończywszy na współczesnym Wrocławiu, europejskiej stolicy kultury. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęły się sesje merytoryczne w 19 grupach tematycznych. Na ponad 200 sesjach starano się wypracować wspólne stanowisko wobec największych wyzwań i problemów z jakimi muszą się zmierzyć współczesne biblioteki. Dzielono się także najlepszymi praktykami i rozwiązaniami w bibliotekach, był też czas na rozmowy kuluarowe i nawiązanie bezpośrednich kontaktów z bibliotekarzami z innych krajów. Specjalnie dla bibliotekarzy gospodarze przygotowali także wieczór kulturalny, dzięki któremu mogli oni posmakować tradycyjnych polskich potraw, poznać polskie tańce narodowe oraz zobaczyć niezwykły pokaz fontann. W trakcie kongresu można było także zwiedzić wrocławskie biblioteki. W 2018 roku kongres odbędzie się w Malezji w Kuala Lumpur. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.