» O nas » Aktualności » 2019 » Święto Niepodległości 2019

13.112019
Święto Niepodległości 2019

"Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać innym wspólne dobro – Ojczyznę"

Jan Paweł II

Choć minęło już 101 lat od dnia gdy Polska znów zaistniała na mapach świata i w ustach naszych przodków zabrzmiały słowa wolność i niepodległość to nadal każdy 11 listopada przywołuje refleksję nad zmiennością polskich losów i potrzebą przypominania o tym ile było trzeba wysiłku, heroicznej walki oraz przelewu ludzkiej krwi, byśmy dzisiaj cieszyli się w pełni wolną ojczyzną. Pamiętając o wielkich czynach bohaterów polskiej wolności, po raz kolejny  uczciliśmy tą piękną rocznicę, by wspólnie cieszyć się ze Święta Niepodległości.

W gminie Biszcza celebrowanie tego wyjątkowego dnia rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny sprawowanej przez księdza proboszcza Stanisława Bełz oraz ks. wikariusza Zbigniewa Gacę. Po mszy świętej uczestnicy udali się pod Pomnik Legionistów, by oddać hołd poległym w walce o niepodległość. Rozpoczęło go wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, po którym przy dźwiękach werbli, symboliczne wieńce z biało -  czerwonych kwiatów złożyły delegacje: przedstawicieli władz samorządowych, jednostek OSP, związku kombatantów, ułanów, szkół oraz lokalnych instytucji, partii politycznych i stowarzyszeń. Po defiladzie Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich wraz z obecnymi pocztami sztandarowymi, uczestnicy udali się do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Przemówienie z tej okazji wygłosił Wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko. Włodarz podziękował min. mieszkańcom za liczną obecność, świadectwo patriotyzmu, przywiązania do wartości ale też szacunek dla przodków, którzy w walce o niepodległość poświęcili swoje zdrowie, a niejednokrotnie życie. Następnie przyszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwsi na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież z zespołu tanecznego i wokalnego działającego przy GOKSiR pod kierunkiem pani Elizy Widz-Jagusztyn. Kolejnym punktem programu był montaż słowno-muzyczno-taneczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim, przypominający ważniejsze wydarzenia z dziejów historii naszego kraju,  przygotowany pod kierunkiem pań Elżbiety Siek, Danieli Janduła, Anny Deryło i Alicji Bełz. Na patriotyczną nutę zaśpiewały także paniez zespołów śpiewaczych: „Jubilatki”, „Krzewina” , „Wólczanki”, Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich oraz Gminna Orkiestra Dęta „ Złota Nuta”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie obchodów Święta Niepodległości.