Urząd Gminy w Biszczy Green Velo BKS Albatros Parafia Najświętszego Serca jezusa w Biszczy Cyfrowe Archiwum Tradycji Regionalnej Ochotnicza Straż Pożarna w Biszczy bank Spółdzielczy w Biszczy Logo Perełka Logo Pikul Media
Pogoda
Pogoda Biszcza z serwisu
» Biblioteka

Biblioteka

Gminna Biblioteka Publiczna w Biszczy

Historia Biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Biszczy powstała w 1949 roku. Na początku swojej działalności mieściła się w domach prywatnych i kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę. Przez jakiś czas mieściła się starej nieistniejącej już szkole podstawowej. Od 1993 roku ma już osobną lokalizację . W 1994 roku nastąpiło polaczenie biblioteki z gminnym Ośrodkiem Kultury. W bibliotece pracowali: Henryk Wróblewski, Anna Grabek-Gałka, Paweł Dajnowski, Janina Golik – Kiszczak, Roman Petlak, Janina Bondyra, Józef Stępniowski, Wiktoria Rozmyślak, Krystyna Surmacz, Danuta Schab, Czesława Partyka, Helena Buczek, Maria Szeliga, Maria Sarzyńska i obecnie Ewa Szabat.

Filia Biblioteczna w Bukowinie powstała 1967 roku. Do 2004 roku miesciła się w Domu nauczyciela przy Szkole Podstawowej w Bukowinie. W 2004 roku zmieniła swoja lokalizację, została przeniesiona do budynku nowootwartego  Domu ludowego. W 2008 roku została ponownie przeniesiona do Domu Nauczyciela. Przy bibliotece działa świetlica Molik.

W Filii Bibliotecznej pracowali: Eugeniusz Gircza, Barbara Kita, Ewa Szabat, Ewa Kustrzyk, Ewa Orlińska. Obecnie filia nie ma stałego pracownika.

Filia Biblioteczna w Goździe Lipińskim – została zlikwidowana w 2003 roku. Pracowali w niej: Czesława Śniosek, Antonina Kołodziej – Głąb, Barbara Mateja.

Przy bibliotece działają:

Dyskusyjny Klub Książki ( grupa młodzieżowa)

Klub działa od 2008 roku. W swoim gronie skupia 8 członków. Ma charakter otwarty, co oznacza, że każdy może do niego dołączyć. Oprócz dyskusji o książkach klubowicze włączają się w różnego rodzaju akcje oraz imprezy organizowane przez bibliotekę.

Raz do roku klubowicze organizują Zlot Dyskusyjnych Klubów Książek z powiatu biłgorajskiego

Dyskusyjny Klub Książki ( grupa dziecięca, reporterska)

Klub działa od 2013 r. W swoim gronie skupia 4 członków i także ma charakter otwarty. Działalność klubu, który ma przede wszystkim profil reporterski skupia się na promocji literatury za pomocą oka kamery. W swoim dorobku klubowicze mają już dwa reportaże: Reporterzy DKK na tropie.. oraz Biblioteka w oczach małych czytelników, które dostępne są w serwisie Youtube. Sukcesy odnoszą także na polu literatury w postaci napisania dalszych losów Koziołka Matołka. W konkursie na napisanie VI księgi Przygód Koziołka Matołka – Koziołek Matołek uczy nas języka polskiego organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnogrodzie zdobyli I miejsce.

Grupa Twórczo i Kreatywnie

 

Klub Malucha

Przy bibliotece znajduje się także kącik malucha wyposażony w zabawki, gry edukacyjne i książeczki dla dzieci. Służy on na co dzień do zabaw indywidualnych  ale  jest także  wykorzystywany do zajęć w ramach klubu Malucha. Jest on także wyposażony w kącik prasowy dla rodziców

Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej

Biblioteka gromadzi także archiwum życia społecznego gminy Biszcza. W tym celu została utworzona strona internetowa na której umieszczane są  stare fotografie oraz  dokumenty obrazujące życie mieszkańców w dawnych czasach. Link do strony biszcza.archiwa.org

 

 

NIP: 918-11-02-050
REGON: 951192434
tel.: 84 685 60 67
e-mail: info@goksirbiszcza.pl
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
Biszcza 50
23-425 Biszcza
©2020 Net Partners