Koło Gospodyń wiejskich w Biszczy II
W latach 60 – tych powstało KGW w Biszczy II. Głównym założeniem programowym organizacji było doprowadzenie do tego by KGW i KR aktywnie włączyły się do rozwiązywania problemów gospodarczych, społecznych i kulturowych własnego środowiska pamiętając o tym, że jest to najskuteczniejsza forma obrony interesów chłopskich.
Pieczę nad KGW sprawowały Koła Rolnicze. Wspólne powiązania KGW i KR z Gminnym i Wojewódzkim Związkiem Rolników i Organizacji Rolniczych oraz SKR –em stanowiły spójną siłę w reprezentowaniu interesów zawodowo – produkcyjnych wsi, kształtując rzeczywistość.
Pierwszą przewodniczącą KGW była Stanisława Żymiełko w późniejszych latach
- Mirosława Smyl 1979 - 1991
- Jadwiga Łyda 1991 – 1998
- Czesława Kraśniak 1998 – 2001
- Mirosława Smyl 2001 – c.d.
Od lutego 1979 r. przewodniczącą Koła została Mirosława Smyl. W tym czasie do Koła należały niemal wszystkie gospodynie wsi. Często były członkinie dwu pokoleniowe – matka i córka, jak np. Zwolak Janina i córka Mucha Wiktoria, Ciosmak Stefania i córka Smyl Mirosława, Sołtys Janina a później córka Łyda Jadwiga.
Od początku swej działalności KGW kultywowały tradycję, zwyczaje, kulturę i obrzędy regionalne swoich ojców. Upowszechniały wiedzę organizując różnego rodzaju kursy: gotowania i pieczenia, kroju i szycia. Organizowano również zabawy taneczne, formy małego teatru,co w tamtym czasie było pewną formą kultury i rozrywki na wsi.
Na początku lat 80 – tych kobiety uczestniczyły w wycieczce do WOPR w Końskowolu, a później do Sitna, aby zapoznać się z nowymi odmianami warzyw i wprowadzić do jadłospisu swojej kuchni. Sprowadzono również nowe odmiany krzewów i kwiatów, aby upiększyć ogródki przydomowe i tym samym przyczynić się do estetyki swoich obejść gospodarskich.