» O nas » Aktualności » 2024

Aktualności

18.07.2024
Dzień Miodu i Pieroga 2024

Dzień Miodu i Pieroga to impreza plenerowa integrująca lokalną społeczność od wielu lat wpisująca się w kalendarz imprez naszej gminy. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi miłośników smaków i tradycji na świeżym powietrzu co roku organizowane jest nad malowniczym zalewem Biszcza Żary i przyciąga tłumy ludzi gotowych odkrywać kulinarne i kulturowe bogactwo regionu. Wydarzenie rozpoczęła konferencja pszczelarska, na której specjaliści dzielili się wiedzą na temat hodowli pszczół, produkcji miodu oraz znaczenia pszczół dla ekosystemu. Była to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy i wymiany doświadczeń Następnie odprawiona została uroczysta msza św. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy.

W dalszej kolejności impreza przeniosła się w plener nad Zalew Biszcza-Żary, gdzie Wójt Gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko, dokonał oficjalnego otwarcia, życząc wszystkim uczestnikom udanej zabawy i wielu miłych wrażeń. Wśród zaproszonych gości znaleźli się posłanka na Sejm Małgorzata Gromadzka oraz poseł na Sejm Wiesław Różyński, którzy podkreślali znaczenie pracy rolników i pszczelarzy dla naszej gospodarki oraz gratulowali organizatorom udanej imprezy. Okolicznościowy list przekazał także Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski, który został odczytany przez Rafała Fariona, Dyrektora Delegatury w Zamościu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Występy artystyczne rozpoczął koncert Gminnej Orkiestry Dętej, następnie na muzycznej scenie zaprezentowały się: zespół śpiewaczy „Rutyna”, „Jubilatki” i „Krzewina”. O najmłodszych zadbała animatorka Agata Dzierwicka.  Nie zabrakło też artystów z zewnątrz. Jako pierwszy w muzyczną podróż po folklorze zabrał uczestników kapela „Harasiuki” oraz zespół „Słowianki”.  Następnie w energetycznych utworach zaprezentował się zespół Tex. Gwiazdą wieczoru był zespół Future Folk. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem ROXSAIT. Piknikowi towarzyszyły stoiska tematyczne prezentujące lokalne produkty. Uczestnicy imprezy mogli delektować się aromatem miodu i smakiem pysznych pierogów, które są nieodłącznym elementem kulinarnego dziedzictwa gminy Biszcza. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały miejscowe przysmaki, takie jak: pieróg gryczany, potrawy i wypieki na bazie miodu i gryki, czy tradycyjny chleb. Swoje stoiska przygotowali także, Ochotnicza Straż Pożarna z Biszczy I, Stowarzyszenie Rozwój Gminy Biszcza, gdzie można było posmakować lokalnych produktów oraz zjeść wyśmienitą ułańską grochówkę. Natomiast Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Biłgoraju zorganizowała stoisko z konkursem wiedzy, który przyciągnął wielu chętnych do sprawdzenia swoich wiadomości i zdobycia atrakcyjnych nagród. Była to świetna okazja do nauki poprzez zabawę.

Dziękujemy zaproszonym gościom oraz wszystkim obecnym za wspólną zabawę.

 

24.062024
BISZCZAŃSKIE SOBÓTKI

Biszczańskie Sobótki już na nami!

W sobotę 22 czerwca nad zalewem Biszcza-Żary odbyła się impreza sobótkowa, która przyciągnęła mieszkańców i turystów. Wieczór nie tylko pozwolił nam wspólnie świętować, ale był również okazją do pielęgnowania naszych ludowych tradycji. Wydarzenie rozpoczęło się występem dzieci które przybliżyły historię sobótek i ich głębokie zakorzenienie w naszej kulturze. Na scenie zaprezentowały się Panie z Zespołu Krzewina wykonując znane utwory folklorystyczne. Następnie  w debiucie scenicznym wystąpli pracownicy GOKSiR przedstawiając spektakl ,,Siostry Ognia”. Poza sceną czekały także inne atrakcje. Po okiem pań z Kół Gospodyń Wiejskich każdy mógł stworzyć własny wianek, a nasza lokalna artystka , Magdalena Kara-Sajek prowadziła warsztaty rękodzielnicze dla dzieci.

Podczas imprezy zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego ,,Mój Kwiat Paproci” autorzy najpiękniejszych prac z rąk Pani Dyrektor otrzymali nagrody oraz wyróżnienia.

 Aby tradycji stało się zadość, po zmroku dziewczęta wybrały się nad wodę, aby wypuścić kwieciste wianki.

Biszczańskie Sobótki zakończyły się wspólnym ogniskiem i biesiadą pod gwiazdami. 

Dziękujemy sponsorom naszej imprezy: firmie MOTO-Tech oraz Farmy Roztocza.

Dziękujemy paniom z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Biszcza za współpracę oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego wydarzenia.

20.062024

20.062024
Przygody bardzo głodnej gąsienicy - warsztaty literackie dla Małych Czytelników

13 czerwca gościliśmy uczniów klasy I ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyny w Biszczy na warsztatach literackich. Bohaterką spotkania była bardzo głodna gąsienica z książki Erica Carla. Podczas spotkania sprawdzalismy co wyyrasta z żarłocznej gasieniy, pobudzalismy wyobraźnię tworzac kreatywne opowiesci oraz zwiedzalismy bibliotekę i muzeum militariów.

20.062024
Tajemnice ula: Literackie przygody z pszczółkami

14 czerwca odbyły sie wyjatkowe warsztaty literackiedla 6-latków ze Szkoły Podstawowej im. dzieci Zamojszczyzny w Biszczy. Podczas wydarzenia po raz pierwszy zaprezentowana została legenda o Biszczańskich pszczołach, autorstwa Sławomira Franca, wydana nakładem urzędu Gminy Biszcza.

Największą niespodzianką dla małych czytelników było to, że bajeczkę czytał sam wójt Gminy Biszczas, pan zbigniew pyczko. Ponadto kazdy z nich otrzymał własny egzemplarz książki i górę słodyczy, co sprawiło wielka radosc naszym małym literatom.

Oprócz porcji ciekawej literatury dzieci miały okazję stworzyć własne kreatywne pszczółki oraz opowiesci o ich przygodach. dowiedzielismy się skąd sie bierze miód, jakie mamy jego rodzaje i dlaczego pszczoły są pożyteczne. Na zakończenie warsztaów degustowaliśmy miód wielokwiatowy, który wszystkim bardzo smakował.

05.062024
Gminny konkurs

3 czerwca mieliśmy zaszczyt gościć 22 młodych miłośników literatury z klas 4-6 ze szkół podstawowych w Biszczy, Bukowinie i Gozdzie Lipińskim, którzy wzięli udział w konkursie "Radość Czytania". Celem konkursu jest promowanie wartości czytania i rozwijanie pasji do literatury wśród młodzieży.

Komisja w składzie:

Wanda Buczek - przewodnicząca

Zbigniew Pyczko - członek

Jadwiga Lal - Kiszka - członek

Postanowiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

1 miejsce: Kina Sokal z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy

 2 miejsce: Dorota Kowal z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy

 3 miejsce: Lena Leśniak z SP im. Hetmana Jana Zamojskiego w Bukowinie

Dodatkowo jury postanowiło przyznać 3 wyróżnienia, które otrzymali:

 Natalia Szymanik z SP im. Hetmana Jana Zamojskiego w Bukowinie

 Hanna Rzechuła z SP im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim

 Marcel Pintal z SP im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim

Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wasze zaangażowanie i miłość do książek są dla nas ogromnym powodem do radości. Serdecznie dziękujemy także członkom komisji konkursowej, którzy wzięli na swoje barki trudne zadanie wyłonienia najpiękniej czytającego ucznia z naszej gminy.

Gminę Biszcza w etapie powiatowym konkursu będzie reprezentować Kinga Sokal, mocno trzymamy kciuki za naszą reprezentantkę.

 

31.052024
Eko Piknik Gminny Dzień Dziecka

29 maja nad zalewem Biszcza-Żary, odbyły się uroczyste obchody Dnia Dziecka.  Dzieci ze szkół w Biszczy, Bukowinie i Goździe Lipińskim spędziły ten dzień w pełni korzystając z licznych atrakcji.

Organizatorzy zadbali o różnorodność form spędzania czasu, dzięki czemu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dla młodzieży przewidziano liczne konkurencje sportowe, natomiast animatorzy zadbali o to, aby najmłodsi uczestnicy nie mieli ani chwili nudy. Dmuchane zamki, zjeżdżalnie oraz inne atrakcje przyciągały dzieci jak magnes, a kreatywne zabawy prowadzone przez animatorów wzbudzały radość i entuzjazm wśród najmłodszych uczestników.

Jednym z punktów programu był eko konkurs, podczas którego dzieci mogły wykazać się kreatywnością, malując kredą na chodniku obrazy o tematyce ekologicznej. Była to świetna okazja do promowania świadomości ekologicznej i zachęcania najmłodszych do dbania o środowisko. Najlepsi mali artyści otrzymali nagrody ufundowane przez LGD "Silne Biłgorajskie", co dodało jeszcze więcej radości i satysfakcji. Nagrody zwycięzcom wręczali:  pan Piot Cichórz członek zarzadu LGD  i pani Jadwiga Lal -Kiszka dyrektor GOKSiR w Biszczy.

Ponadto wszystkie szkoły otrzymały od wójta gminy Biszcza pana Zbigniewa Pyczko kolorowe chusty animacyjne, które z pewnością będą kreatywnie wykorzystywane podczas zajęć i zabaw w szkole.

Po wyczerpujących zabawach na uczestników czekał smaczny poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla, które dodały im energii na dalszą zabawę.

Jednym z bardziej widowiskowych punktów programu był pokaz karate, w którym zaprezentowały się dzieci uczęszczające na zajęcia karate w gminie Biszcza. Na zakończenie dnia, na scenie wystąpił zespół wokalny działający przy GOKSiR  z programem "Witajcie w naszej bajce". Zespół przygotował specjalny repertuar, który przeniósł publiczność w magiczny świat bajek. Wykonane utwory były zarówno radosne, jak i nostalgiczne, przypominając wszystkim piękne chwile z dzieciństwa.

Obchody Dnia Dziecka w Gminie Biszcza okazały się wielkim sukcesem. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, dzieci mogły cieszyć się wyjątkowym dniem pełnym zabawy, nauki i integracji. Pogoda dopisała, a uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszym dowodem na to, że takie wydarzenia są potrzebne i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tego wspaniałego wydarzenia. Już teraz zapraszamy na kolejne obchody Dnia Dziecka w przyszłym roku, które z pewnością będą równie udane!

 

22.052024
Wypożyczalnia rowerów nad zalewem Biszcza - Żary

Wybierasz się nad zalew? Planujesz aktywnie spędzić czas?  Potrzebujesz dodatkowego sprzętu? Wycieczka rowerowa jest idealnym rozwiązaniem w letnie, słoneczne dni. Aby nasi goście mogli jak najlepiej poznać atrakcje przyrodnicze, które ma do zaoferowania okolica, zachęcamy do skorzystania z wypożyczalni rowerów. Do dyspozycji osób odwiedzających Zalew Biszcza- Żary jest:
20 rowerów trekkingowych damskich
20 rowerów trekkingowych męskich
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami.

22.052024

10.052024
Warsztaty literackie dla dzieci

8 maja odwiedzili nasza bibliotekę  uczniowie klasy II z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny. Zaprosiliśmy ich na  na warsztaty literackie "Wędrówka 10 skarpetek przez krainę opowieści". Wspólnie z nimi stworzyliśmy wyjątkowych skarpetkowych bohaterów i opowiedzieliśmy niesamowite historie pełne przygód! Dziękujemy pani Ani Szewczyk, wychowawcy klasy II, oraz wszystkim uczniom za ich kreatywność i zaangażowanie!

Warsztaty literackie to nie tylko doskonała zabawa, ale także sposób na rozwijanie wyobraźni i umiejętności pisarskich. Czytanie i tworzenie własnych opowieści wzbogaca naszą wiedzę, poszerza horyzonty i rozwija empatię. Takie działania promują czytelnictwo i zachęcają młodych ludzi do odkrywania niezwykłych światów ukrytych w książkach.

Po części literackiej przenieśliśmy się w odległe czasy II wojny światowej. Odwiedziliśmy Muzeum Militariów, gdzie zapoznaliśmy się z jego ciekawymi eksponatami, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć historię i docenić jej znaczenie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tej wspaniałej przygodzie literacko-historycznej!

10.052024
Spotkanie autorskie z Maria Krasowską

W dniu 9 maja nasza instytucja miała zaszczyt gościć wyjątkową postać ze świata literatury dziecięcej i młodzieżowej - Marię Krasowską. W spotkaniu autorskim z cenioną i niezwykle popularną wśród młodych czytelników pisarką, wzięli udział uczniowie klas IV ze Szkoły Podstawowej w Biszczy, wspólnie z Dyskusyjnym Klubem Książki działającym przy naszej bibliotece oraz uczniowie klas IV-V z szkół podstawowych w Bukowinie i Gozdu Lipińskiego. Atmosfera była niesamowicie inspirująca, gdyż pisarka dzieliła się z uczestnikami tajnikami tworzenia niezwykłych historii, swoimi licznymi pasjami, które pobudzały jej wyobraźnię i pomagały w procesie twórczym. Po spotkaniu wszyscy mieli okazję uzyskać autograf autorki oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Spotkanie z Marią Krasowską było nie tylko wydarzeniem literackim, ale także ważnym punktem w życiu naszej biblioteki. Umożliwiło bezpośredni kontakt z ulubioną autorką ale także stanowi inspirację do własnej twórczości, rozwijania pasji czytelniczych, częstszych wizyt w bibliotece oraz poszukiwania nowych lektur.

 

 

09.052024

09.052024

08.052024


 

 

 

 

06.052024
233 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W tym roku ponownie oddaliśmy hołd jednemu z najważniejszych momentów w historii naszej Ojczyzny. W dniu 3 maja, 233 lata temu, Sejm Czteroletni jednomyślnie przyjął Konstytucję, która wpisała się na stałe w historię Polski  jako jeden z najważniejszych dokumentów, symbolizujący dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości.  Dzisiaj w Gminie Biszcza, pamięć o tych wartościach jest wciąż żywa i celebrowana z należytym szacunkiem.

Mieszkańcy gminy licznie wzięli udział w uroczystości upamiętniającej ten wyjątkowy dla każdego Polaka dzień.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie pochód prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą, Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich, poczty sztandarowe i delegacje wieńcowe przeszedł pod Pomnik Legionistów przy Urzędzie Gminy.  Po odegraniu hymnu państwowego, przy dźwiękach werbli wieńce, wiązanki i kwiaty złożyły delegacje: Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich, Rady Gminy Biszcza, Urzędu Gminy, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Biszcza, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Biszczy I, pracowników szkół z Biszczy, Bukowiny i Gozdu Lipińskiego, pracowników Banku Spółdzielczego w Biszczy, Koła Gospodyń Wiejskich z Biszczy I i Wólki Biskiej, zespołu śpiewaczego Jubilatki oraz uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Biszczy.

Wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko wygłosił okolicznościowe przemówienie, podkreślając znaczenie tego dnia dla wszystkich Polaków oraz zapraszając wszystkich zgromadzonych na dalsze świętowanie do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Na scenie uczestników uroczystej akademii powitała dyrektor GOKSIR pani Jadwiga Lal – Kiszka oraz przedstawiła występujących na scenie artystów. Na muzycznej scenie wystąpili: Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich, dziecięcy i młodzieżowy zespół wokalny działający przy GOKSiR, Zespół śpiewaczy Krzewina, zespół śpiewaczy Jubilatki, zespół śpiewaczy Rutyna.

Na uczestników uroczystości czekało pyszne ciasto oraz kawa i herbata przygotowane przez organizatora.

Dziękujemy, że mogliśmy ten dzień spędzić razem.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia

02.052024

25.042024
Młodzi szachiści nagrodzeni

W poniedziałkowe popołudnie, 22 kwietnia 2024r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy miała miejsce uroczystość zakończenia i podsumowania klasyfikacyjnych turniejów szachowych dla dzieci i młodzieży. Młodzi szachowi laureaci otrzymali nagrody (medale, dyplomy oraz słodkości) z rąk dyrektor GOKSiR Jadwigi Lal-Kiszka. 

W pierwszych miesiącach bieżącego roku w ramach zajęć szachowych dla dzieci i  młodzieży z Gminy Biszcza (prowadzonych w świetlicy SP im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy, a finansowanych przez GOKSiR w Biszczy) przeprowadzono dwa bardzo ciekawe turnieje szachowe, w których łącznie uczestniczyło 19 dzieci. Turnieje zostały zatwierdzone przez Polski Związek Szachowy i miały rangę klasyfikacyjnych: na III kategorię szachową „Turniej dla dzieci i młodzieży w GOKSiR Biszcza GRUPA A” (8 uczestników, system kołowy, tempo 60 min. na partię na zawodnika, obowiązkowy zapis partii na blankietach szachowych) oraz na IV kategorię szachową „Turniej dla dzieci i młodzieży w GOKSiR Biszcza GRUPA B” (11 uczestników, system kołowy, tempo 30 min. na partię na zawodnika). Wszyscy zawodnicy niezależnie od uzyskanych wyników zostali zarejestrowani w CR PZSzach.

Siedmiorundowy turniej „A” zgromadził na starcie graczy o największych umiejętnościach szachowych (5 z Biszczy i 3 z Gozdu Lipińskiego, /2 dziewczynki i 6 chłopców/). Po zaciętej i emocjonującej walce pierwsze miejsce przypadło Sebastianowi Tryka (Biszcza) 6 pkt. z 7 partii (norma na III kategorię szachową) natomiast drugie – Julii Szymanik (Biszcza) 5 pkt. i uzyskana norma na III kategorię szachową (Julia tym samym znalazła się wśród czterech najwyżej notowanych szachistek naszego powiatu / bez względu na wiek/). Trzecie miejsce zajął Olaf Gołąb 5 pkt. zaś czwarte Jakub Miniri 3,5 pkt. (obydwaj Gózd Lipiński), piąty był Jakub Szymanik (Biszcza) 3 pkt. Strona turnieju: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_1982/

Wśród graczy turnieju B zanotowano dość pokaźną rozpiętość wiekową (od 8 do 14 lat, na starcie 1 dziewczynka i 10 chłopców). W tej grupie zwyciężył Miłosz Czekirda 9 pkt. z 10 partii (uzyskana norma na IV kategorię) przed koalicją braci Janduła: Marcinem 9 pkt. (IV kategoria), Błażejem 8,5 pkt. (IV kategoria) i Grzegorzem 5,5 pkt. (V kategoria). Na piątej pozycji zameldował się Damian Ciosmak 5 pkt. (V kategoria). Ponadto V kategorie uzyskali: Roman Yatsenyk, Alan Czekirda i Wiktoria Magolon. Strona turnieju: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_1986/ Zawody prowadził Artur Kimak (I centralna klasa sędziowska PZSzach).

 

27.032024

25.032024
TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY BISZCZA

24 marca w sali sportowej SZS im. Dzieci Zamojszczyzny odbył się niezwykle emocjonujący turniej piłki siatkowej o Puchar Wójta Gminy Biszcza. W tegorocznej edycji turnieju wzięło udział 5 drużyn, składających się z trzech męskich i dwóch żeńskich ekip. Po zaciętych pojedynkach oraz widowiskowych spotkaniach na parkiecie, zwycięzcy w końcu stanęli na podium godnie reprezentując swoje drużyny oraz lokalną społeczność.

Wśród drużyn męskich najwyższe miejsce na podium oraz Puchar Wójta Gminy Biszcza zdobyła drużyna „Lwy Kopytka”, która pokazała niezwykłą determinacje i umiejętności, zdobywając serca publiczności oraz zasłużone pierwsze miejsce. Na drugim miejscu uplasowali się zawodnicy z drużyny „Orły Biszcza”, prezentując wysoki poziom gry i walkę do ostatniej piłki. Na trzeciej pozycji znaleźli się reprezentanci OSP Gózd, którzy dzielnie walczyli na boisku, godnie rywalizując z pozostałymi zespołami.

W rywalizacji żeńskiej nie zabrakło dramaturgii i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Po zaciętym pojedynku i emocjonującym tie-breaku zwyciężyła drużyna „Goździanki” pokonując rywalki z ekipy „Magic Team”. Ich determinacja i zaangażowanie zapewniły im zasłużone I miejsce na podium, zdobywając tym samym uznanie zarówno kibiców, jak i rywalek.

Sędzią zawodów był pan Paweł Bucior.

Podczas uroczystego wręczania nagród, puchary, dyplomy oraz piłki zostały wręczone zwycięskim drużynom przez wójta gminy Biszcza pana Zbigniewa Pyczko i dyrektorkę GOKSiR panią Jadwigę Lal – Kiszka.

Niezaprzeczalnym elementem wydarzenia była gorąca atmosfera na trybunach, gdzie kibice głośno dopingowali swoich ulubieńców, dodając jeszcze więcej emocji do rywalizacji. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz kibicom za wspaniała atmosferę sportowej rywalizacji.

 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji poniżej.

 

 

18.032024

Budynek Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy oficjalnie otwarty!

W niedzielne popołudnie 17 marca wspólnie z mieszkańcami gminy Biszcza świętowaliśmy otwarcie zmodernizowanego budynku GOKSiR w Biszczy. Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia przez proboszcza parafii NSPJ w Biszczy ks. Stanisława Bełza, po czym nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi. Wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko przywitał wszystkich mieszkańców oraz zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, prezes LGD ,,Silne Biłgorajskie” Mariola Buryta, wójt gminy Potok Górny Stanisław Dyjak oraz wójt gminy Harasiuki Krzysztof Kiszka. Wójt, pełniąc rolę gospodarza przedstawił historię powstania instytucji.

Jak na wielkie święto przystało część artystyczna była niezwykle bogata i różnorodna. Rozpoczęliśmy od występu naszych wychowanków, dzieci i młodzieży uczęszczających na nasze zajęcia wokalne. Młodsza grupa zaśpiewała piosenki dedykowane dbałości o naszą planetę. Piosenki o Ziemi były częścią projektu „Eko w Kulturze” realizowanego przez nas przy współpracy i wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Lokalnej Grupy Działania „Silne Biłgorajskie”. Starsze dziewczęta zaprezentowały tradycyjne pieśni ludowe, natomiast w drugiej części ich występu dołączył do nich i zasiadł przy fortepianie gość specjalny, dobrze wszystkim znany artysta z Krakowa Konrad Mastyło. Pan Konrad przyjechał do nas tym razem, aby towarzyszyć pani Katarzynie Jamróz w przepięknym, poruszającym koncercie, podczas którego pani Katarzyna zachwyciła swoim głosem i artyzmem najwyższej klasy. Było wiele wzruszeń, ale i świetna zabawa. W świat muzyki filmowej przeniósł nas World Music Quintet, którego założycielem jest Mateusz Pęcak. Liderowi zespołu, który zagrał na fletni pana, duduku i quenach towarzyszyli: Patrycja Leniart na skrzypcach,  Tomasz Miazga na instrumencie klawiszowym, Maciej Sobczyk na kontrabasie oraz na instrumentach perkusyjnych Damian Wołczasty. Muzycy specjalizują się w interpretacji najpopularniejszych utworów światowej kinematografii, przypomnieli takie utwory jak Taniec Eleny Michała Lorenca z filmu „Bandyta”, główny motyw muzyczny Hansa Zimmera z filmu „Ostatni Mohikanin”, ścieżkę dźwiękową z filmu Duna 2 Beginnings are Such Delicate Times.

 Specjalnym punktem programu były życzenia dla Pań wygłoszone przez pana wójta z okazji Dnia Kobiet. Paniom wręczono kwiaty oraz zadedykowano piosenkę w wykonaniu niezwykle obiecującego duetu, który stworzyli Antoni Jagusztyn i Adrian Kida.

Jako ostatnia zaprezentowała się na naszej scenie Gminna Orkiestra Dęta pod batutą Ryszarda Jelenia w bogatym, różnorodnym repertuarze z muzyki rozrywkowej.

Nasz budynek był również otwarty dla zwiedzających. Można było miedzy innymi odwiedzić pomieszczenia biurowe, bibliotekę, salę prób oraz muzeum militariów.

Poczęstunek dla wszystkich zebranych przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Ale Biszczanki.

Dziękujemy sponsorom: państwu Barbarze i Włodzimierzowi Cycom oraz panu Mateuszowi Korpalowi za wsparcie naszej imprezy.

11.032024
EKO Warsztaty Plastyczne

EKO Warsztaty Plastyczne zostały zorganizowane w ramach projektu "Eko w Kulturze" realizowanego przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego oraz Lokalną Grupą Działania "Silne Biłgorajskie". Głównym założeniem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz poszerzanie świadomości na temat wartości proekologicznych i ich znaczenia dla środowiska naturalnego. Warsztaty przeprowadziła znana artystka,  mieszkanka naszej gminy Magdalena Kara-Sajek specjalizująca się w malarstwie na płótnie oraz w tworzeniu  różnego kształtu dzieł artystycznych z użyciem surowców naturalnych i materiałów pochodzących z recyklingu.

Zapraszamy do budynku GOKSiR w Biszczy, gdzie do końca marca b. r. można obejrzeć wystawę prac powstałych podczas warsztatów.

 

26.022024
GMINNY TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ o Puchar Wójta Gminy Biszcza

Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Biszcza już za nami! Został rozegrany w niedzielę 25 lutego 2024 r. w sali gimnastycznej SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy. W sportowych zmaganiach wzięło udział 5 drużyn. Emocje towarzyszyły uczestnikom od samego początku, a sam poziom rozgrywek był wyrównany i stał na wysokim poziomie. Nie brakowało akcji zespołowych, jak również indywidualnych, zakończonych pięknymi bramkami. Po rozegranych meczach uczestniczące drużyny otrzymały z rąk Wójta Gminy Biszcza Zbigniewa Pyczko pamiątkowe dyplomy, nagrody w postaci piłek oraz puchar.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom, kibicom, sędziemu za wzięcie udziału, wspólną zabawę i miłą atmosferę.

klasyfikacja końcowa:

I MIEJSCE - Biszcza II

II MIEJSCE - OSP Biszcza I

III MIEJSCE - OSP Góżd Lipiński

IV MIEJSCE - Los Amigos

V MIEJSCE - Sparta Biszcza

26.022024

08.022024
Wycieczka naszych wokalistów do Rzeszowa

W czasie ferii zimowych nasi podopieczni z zespołów wokalnych wybrali się na wycieczkę do Rzeszowa. Pierszym punktem programu był spektakl pod tytułem "Kajtuś Czarodziej" w reżyserii Heleny Radzikowskiej w Teatrze Maska. Największą atrakcją okazała się zabawa we Fyparku! Tam dzieciaki spędziły bardzo intensywne dwie godziny i wcale nie miały ochoty wracać:) Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:)

Wycieczka była nagrodą za uświetnianie gminnych uroczystości kulturalno - patriotycznych oraz reprezentowanie naszej gminy podczas konkursów wokalnych, a także różnych koncertach i spotkaniach.

Przypominamy przy tej okazji, że nasze zajęcia wokalne odbywają się w czwartki dla dwóch grup wiekowych: 

16.00 - 17.00 - dzieci od 7 do 10 lat

17.15 - 18.45 - młodzież powyżej 10go roku życia.

Zapraszamy!

 

 

08.022024
Ferie z Biblioteką 2024

Za nami ferie zimowe, wypełnione kreatywnością, nauką i inspirującymi działaniami.  Na biblioteczne zajęcia zaprosiliśmy dzieci w wieku 6 - 11 lat z terenu gminy. Nasza twórcza przygoda rozpoczęła się od warsztatów tworzenia świec sojowych, gdzie każde dziecko miało okazję zaprojektować i stworzyć własną, niepowtarzalną świece, którą mogło zabrać na pamiątkę do domu. W kolejnych dniach skupiliśmy się na zdobieniu przedmiotów techniką decoupage. Materiałem do projektów były drewniane serca i zakładki do książek, symbolizujące pasję do czytania oraz wyobraźnię. Efektem pracy dzieci były przepięknie zdobione serca i zakładki.  Zakończenie ferii było równie wyjątkowe, gdyż wybraliśmy się wspólnie do kina na film "Życzenie". Ta pełna ciepła i humoru opowieść zainspirowała nas do refleksji nad realizacją marzeń i istotnymi wartościami, które kształtują nasze życie i relacje z innymi. Jednak nasze odkrycia nie kończą się tutaj! Podczas podróży natrafiliśmy także na magiczne czerwone krzesło z serii książek Andrzeja Maleszki, dobrze znane naszym małym czytelnikom z biblioteki.

FOTORELACJA

30.012024
Przegląd Kolęd i Pastorałek 2024

Zapach świeżych choinek, migotliwe światełka i ciepłe dźwięki kolęd wypełniły salę Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji podczas corocznego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. To wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło utalentowanych artystów z naszej społeczności, było nie tylko świętem muzyki, ale również okazją do dzielenia się radością i tradycją świąteczną. Rodziny, przyjaciele i mieszkańcy naszej gminy zebrali się, aby podziwiać różnorodność interpretacji utworów świątecznych oraz cieszyć się atmosferą jedności i wspólnoty.

W tym roku na muzycznej scenie zaprezentowali się:

Gminna Orkiestra Dęta

 Grupa Wokalna Colours of the Rainbow z GOKSiR

 Natalia Bulicz

 Grupa Wokalna że Szkoły Podstawowej im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Bukowinie

 Zespół TIK-TAK że Szkoły Podstawowej im. Jana z II w Goździe Lipińskim

Zespół OBY że Szkoły Podstawowej im Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy

  Zespół Śpiewaczy Krzewina

 Zespół Śpiewaczy Rutyna

 Zespół Śpiewaczy Jubilatki

Wiesław Szkoda

 Zespół Kolędniczy Rady Rodziców że Szkoły Podstawowej w Bukowinie

Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich w Biszczy

Nie tylko dźwięki kolęd wypełniły salę, ale także widowiskowe przedstawienie "Kolęda z Herodem", które zostało zaprezentowane przez gości specjalnych - Grupę Rekonstrukcyjną Żołnierzy Polskich "Wrzesień 1939" z Jastkowic.

Dodatkowym elementem wieczoru było podsumowanie konkursu na Laurkę dla Babci i Dziadka. Nagrody dla uczestników wręczył wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko oraz dyrektor GOKSiR Piotr Cichórz. Uroczystość była też okazją do pożegnania dotychczasowego dyrektora GOKSiR, który przeniósł się na stanowisko sekretarza gminy i przedstawienia nowej  pani dyrektor, którą została pani Jadwiga Lal - Kiszka. Zarówno panu sekretarzowi jak i nowej pani dyrektor życzymy owocnej pracy na nowych stanowiskach.

Po zakończonym koncercie dla uczestników przygotowano słodkie ciasto, aromatyczną kawę i herbatę, a także tradycyjny bigos, tworząc tym samym okazję do wspólnego świętowania i dzielenia się radością z okolicznościowego wydarzenia.

Mamy nadzieję, że doświadczenia tegoroczne zachęcą Państwa do powrotu w przyszłym roku, byśmy razem mogli kontynuować tę piękną tradycję, dzielić się radością i tworzyć wspomnienia, które zostaną z nami na zawsze.

FOTORELACJA

18.012024

11.012024

Pliki do pobrania

REGULAMIN

KART ZGŁOSZENIA

NIP: 918-11-02-050
REGON: 951192434
tel.: 84 685 60 67
e-mail: info@goksirbiszcza.pl
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
Biszcza 50
23-425 Biszcza
©2024 Net Partners