STOWARZYSZENIE NA RZECZ BUKOWINY
Zarejestrowane 22.12.2004 roku w SĄDZIE REJONOWYM w Lublinie pod numerem KRS 0000224753, powstało w miesiącu czerwcu tegoż roku. Wcześniej, bo od wiosny 2000 roku działało jako organizacja nieformalna pod nazwą Komitet Renowacji Kościołka p.w. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Bukowinie.
Głównym celem działania Stowarzyszenia jest zachowanie Dziedzictwa Kulturowego oraz rozwoju kultury, nauki, sortu, aktywności społecznej i rozwoju gospodarcza na terenie działania. Stowarzyszenie inspiruje oraz wspiera wszelkie inicjatywy lokalne . Ściśle współpracuje z UG w Biszczy oraz organizacjami działającymi na terenie gminy. Współpracuje ze Starostwem Powiatowym w Biłgoraju, Fundacją Kresy 2000, Urzędem Marszałkowskim w Lublinie, Fundacją PRO PUBLICO BONO oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Zamościu. Jest otwarte na współpracę ze wszystkimi, którym zależy na rozwoju naszych małych ojczyzn.
Założycielem Stowarzyszenia jest pan Andrzej Fus, rolnik z Bukowiny, który od początku istnienia pełni funkcję prezesa.
http://www.narzeczbukowiny.pl/
Stowarzyszenie przyjaciół Ziemi Biskiej
Stowarzyszenie istnieje i działa od maja 2007 roku, zarejestrowane w KRS w lipcu tegoż roku. Jeszcze przed rejestracją jako grupa nieformalna rozpoczęło realizację projektu pt. “Z tradycją w przyszłość” Projekt został dobrze oceniony i zyskał dofinansowanie w programie Działaj Lokalnie.
Celem stowarzyszenia jest między innymi:
Podejmowanie i wspieranie działań mających na celu wykorzystanie unikalnych walorów środowiska, klimatu i krajobrazu dla rozwoju szeroko rozumianej turystyki w tym turystyki leczniczej. Upowszechnianie wiedzy o historii i współczesności gminy Biszcza, jej zasobach kulturowych, walorach przyrodniczych, specyfice i tradycji, ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego regionu, aktywizacja zawodowa, społeczna i kulturalna kobiet,działalność na rzecz dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem środowisk zagrożonych i niewydolnych – poprzez inicjowanie, wspieranie i prowadzenie działań profilaktycznych, wyrównywanie szans oraz zapobieganie patologiom społecznym.