» O nas » Aktualności » 2014 » Czytanie łączy pokolenia

13.052014
Czytanie łączy pokolenia

Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna impreza czytelnicza skierowana do najmłodszych mieszkańców naszej gminy. W tym roku wiele się działo, uczniowie klas I –III ze szkół z terenu gminy w liczbie ponad 100 osób odwiedziło nasza bibliotekę, by wspólnie świętować tydzień bibliotek. W tegoroczne obchody włączyli się także członkowie Partnerstwa na rzecz Rozwoju Kultury w Gminie Biszcza: młodzież i dorośli,  reprezentujący różne organizacje, instytucje i sektor prywatny. Na początku swoje autorskie wiersze o bibliotece zaprezentowali członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki – grupa młodsza. Julia i Marlenka w swoich wierszach zachęcały do czytania, pokazywały co biblioteka może zaoferować swoim czytelnikom i dlaczego warto ją odwiedzać. Następnie rozstrzygnęliśmy konkurs na Najaktywniejszego Czytelnika 2013 roku. Okazali się nimi Julia Juryczyn uczennica klasy III, drugie miejsce zajęła Martyna Łuszczek z klasy III, laureatką III miejsca została Marta Sularz z klasy I. Kolejnym punktem programu było czytanie bajek i wierszy najmłodszym.

Zdjęcia

Czytanie zainaugurował ksiądz Stanisław Bełz, który w tym dniu obchodził imieniny. Głośne sto lat w wykonaniu setki dzieci sprawiły miłe zaskoczenie solenizantowi. W dalszej kolejności dzieciom czytali: wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko, prezes Banku Spółdzielczego w Biszczy Janina Bazan, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Biskiej Magdalena Kulińska, członek OSP w Biszczy I Marek Kucharz, członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowinie Grażyna Kita, nasi lokalni artyści Magdalena i Tomasz Kara Sajek oraz dyrektor GOKSiR Piotr Cichórz. Dzieci uważnie słuchały, tym bardziej, że do każdej bajeczki nasi goście przygotowali dla nich pytania. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane słodkościami, które zostały ufundowane przez sklep Delikatesy Centrum Tadeusza Dajnowskiego, sklep Market Eugenii Muchy oraz Panią Prezes banku Janinę Bazan. W dalszej części programu, podzieleni na grupy, dzieci odwiedzali poszczególne strefy naszej instytucji, gdzie czekały na nich kolejne atrakcje. I tak w sali muzycznej dzieciom instrumenty będące na wyposażeniu Gminnej Orkiestry Dętej prezentował kapelmistrz orkiestry Ryszard Jeleń. Dzieci poznawały różne rodzaje instrumentów, a także same mogły na nich zagrać. Największą popularnością cieszyła się perkusja, tuba i trąbka. W sali rzeźby i malarstwa dzieci spotkały się z naszymi lokalnymi artystami państwem Tomaszem i Magdaleną Kara-Sajek, gdzie mogły dowiedzieć się jak wykonać rzeźbę, jakie są ich rodzaje, z jakiego drewna najlepiej się je wykonuje oraz krok po kroku dowiedzieć się jak powstaje obraz. W sali rękodzieła dzieci spotkały się z panią Grażyną Kita, która wprowadziła ich w tajniki wyszywania obrazów oraz robienia serwetek. W strefie I ty możesz zostać strażakiem członkowie OSP w Biszczy I prezentowali wyposażenie wozu strażackiego i zapoznawali dzieci ze specyfiką pracy strażaka. W strefie zabaw młodzieży z Dyskusyjnego Klubu Książki – grupa starsza oraz członków Koła wolontariatu działającego przy SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy prowadzili zabawy. Było poszukiwanie skarbu, zabawa w kotka i myszkę, bingo i wiele innych. Każda z grup odwiedziła także pizzerię Capone, by zregenerować swoje siły do dalszej zabawy. Wspólnie spędzony czas szybko minął i udowodnił, że czytanie może łączyć pokolenia. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tegorocznej imprezy.