Urząd Gminy w Biszczy Green Velo BKS Albatros Parafia Najświętszego Serca jezusa w Biszczy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa Cyfrowe Archiwum Tradycji Regionalnej Ochotnicza Straż Pożarna w Biszczy bank Spółdzielczy w Biszczy Logo Perełka Logo Pikul Media
Pogoda

» O nas » Aktualności » 2015

Aktualności

21.12.2015

30.112015
Czytam sobie w bibliotece

"Czytam sobie w bibliotece" to projekt fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej skierowany do najmłodszych czytelników - dzieci w wieku 5-8 lat. Do współpracy zaproszono 900 bibliotek z całej Polski, wśród których znalazła się także nasza placówka. Za pośrednictwem fundacji otrzymaliśmy komplet dziewięciu książek z serii „Czytam sobie” Wydawnictwa Egmont. Jest to unikalna na rynku seria książek dla dzieci wspierająca naukę samodzielnego czytania na 3 poziomach umiejętności dziecka. Od fundacji otrzymaliśmy także materiały edukacyjne i promocyjne: pakiety zawierające naklejki, kolorowanki, dyplomy i zakładki do książek oraz plakaty. Na ich podstawie mieliśmy zorganizować co najmniej dwa warsztaty.

Do projektu zaprosiliśmy uczniów klasy I ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie.

Było twórczo, edukacyjnie i mamy nadzieję inspirująco.

Podczas pierwszego warsztatu omawialiśmy książeczkę Ewy Nowak pt. „ Misja Apollo 11”. Dzięki niej dzieci dowiedziały się kto to jest astronauta oraz poznali nazwiska pierwszych z nich, którzy wylądowali na księżycu. Książka stała się także inspiracją do bliższego poznania naszego układu słonecznego. Tworzyliśmy własny układ słoneczny, rakiety i księżycowe ludki.

Podczas drugie warsztatu omawialiśmy książeczkę Rafała Witka pt.” Walizka pana Hanumana”. Zastanawialiśmy się czym jest wyobraźnia i jak możemy ją wykorzystać, by twórczo spędzać czas w pochmurne i deszczowe dni. Była prawdziwa walizka, a w niej magiczne karteczki z pojawiającym się przesłaniem od pana Hanumana, tworzyliśmy także własne gry planszowe.

Projekt się skończył, ale  to nie oznacza zakończenia naszych twórczych warsztatów dla dzieci. Już wkrótce zaprosimy was na następne.

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) jest niezależną instytucją edukacyjną. Powstała z myślą o poprawie jakości systemu oświaty, upowszechnianiu wiedzy obywatelskiej, promowaniu praktycznych umiejętności i postaw niezbędnych do budowania demokratycznego państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego. CEO ma status organizacji pożytku publicznego (OPP). Otrzymało tytuły Instytucja Pro Publico Bono oraz Najlepsza inwestycja w człowieka w konkursie "Dobre praktyki EFS", a także akredytację Schwab Foundation for Social Entrepreneurship.

Foto

29.112015

 

24.112015

19 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji odbyło się spotkanie miłośników poezji poświęconej pięknu Ziemi Biszczańskiej. Swoje autorskie wiersze prezentowali  poeci młodego pokolenia z Samorządowego Zespołu Szkolnego im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy i ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim oraz lokalne poetki pani Danuta Płoucha z Biszczy II i Stefania Książek z Gozdu Lipińskiego. Niespodziankę swoim uczniom w tym roku sprawi nauczyciele pani Anna Krzeszycha i Piotr Szabat, którzy także przygotowali swoje autorskie wiersze. Podczas wieczorku poeci i zaproszeni goście mogli wysłuchać występu zespołu wokalnego „Oby” działającego przy SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy. W tym roku autorskie wiersze przygotowało 20 osób. Każdy  twórca otrzymał dyplom uznania oraz drobne upominki ufundowane przez organizatora, które wręczyły z-ca wójta Bernadeta Cichorz i  przewodnicząca Rady Gminy Genowefa Górna. Wieczorowi poezji towarzyszyła wystawa prac Jakuba Marczaka tegorocznego laureata konkursu „WyMODELuj swoje marzenia”, które pasja jest malowanie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani tortem, kawą i herbatą. Serdecznie dziękujemy uczestnikom i zaproszonym gościa za obecności i miłą atmosferę.

Zdjęcia

14.112015

Święto Niepodległości co roku w gminie Biszcza obchodzone jest bardzo uroczyście. Ten szczególny dzień, w tym roku miał wyjątkową oprawę
za sprawą gości z Jastkowic. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się pochodem pocztów sztandarowych i delegacji wieńcowych  na czele z Gminną Orkiestrą Dętą do kościoła parafialnego pw Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny sprawowana przez księdza proboszcza Stanisława Bełza i księdza wikariusza Pawła Dynakę. Pochód w tym roku  poprowadzili ułani należący do Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich wraz z Grupą Rekonstrukcyjną Jastkowice 1939 i pododdziałem gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej. Po mszy uczestnicy udali się pod Pomnik  Legionistów, by oddać hołd poległym w walce o niepodległość. Przy dźwiękach werbli przedstawiciele władz samorządowych, jednostek OSP, związku kombatantów, ułanów, szkół oraz lokalnych instytucji, partii politycznych i stowarzyszeń złożyli wieńce. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko.

Podniosłości tegorocznego święta dodała defilada Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich wraz z Grupą Rekonstrukcyjną Jastkowice 1939 i pododdziałem gminnej OSP, którzy przedefilowali przez centrum Biszczy. Została ona doceniona przez mieszkańców, którzy nagrodzili ich gromkimi brawami.  Kolejny etap uroczystości miał miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji, gdzie odbyła się część artystyczna. W tym roku na scenie zaprezentowali się uczniowie z Samorządowego Zespołu Szkolnego im.
Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy pod kierunkiem  nauczycieli Reginy
Szabat, Alicji Bełz i Piotra Szabata oraz zespoły śpiewacze „Jubilatki” z Biszczy II, „Krzewina” z Bukowiny oraz „Rutyna” z Biszczy I. Na scenie wystąpili także goście specjalni - członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej Jastkowice 1939, którzy swoim żołnierskim repertuarem zdobyli serca słuchaczy. Na zakończenie zagrała Gminna Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Ryszarda Jelenia.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie mieszkańcom i gościom za tak liczny udział w uroczystościach.

Zdjęcia

05.112015

28.102015

25.092015
Biegi przełajowe

18 września  nad zalewem Biszcza - Żary odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Organizatorem biegów było Powiatowe Stowarzyszenie Sportu Szkolnego. Do rywalizacji przystąpiło 306 zawodników. W kategorii szkoły podstawowe dziewczęta zwyciężyła sztafeta ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju, wśród chłopców najlepsi okazali się  również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. Spośród gimnazjalistów na pierwszym miejscu uplasowała się sztafeta dziewczęca z Gimnazjum w Biłgoraju, natomiast wśród chłopców zwyciężyli gimnazjaliści z Turobina. W szkołach ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyła sztafeta dziewczęca  z  ZSBiO w Biłgoraju, wśród chłopców najlepsi okazali się uczniowie RCEZ w Biłgoraju. Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy i puchary. Na uczniów pochodzących z Gminy Biszcza czekały nagrody specjalne ufundowane przez Wójta Gminy.

Igrzyska : Dziewczęta

1m . SP nr 1 Biłgoraj – op. Jurałowicz Agnieszka

2m  SP Aleksandrów – op. Wszoła Roman

3m SP Biszcza – op. Dyjak Anna

4m SP Frampol – op. Tchorzewski Zenon

5m SP Gromada – op. Szeliga Andrzej

6m  SP Chmielek –

CHŁOPCY:

1m SP nr 1 Biłgoraj – op. Mazurek Łukasz

2m SP Aleksandrów – op. Wszoła Roman

3m – SP nr 5 Biłgoraj – op. Skakuj Robert

4m SP Frampol – op. Tchorzewski Zenon

5m SP Gromada – op. Szeliga Andrzej

6m SP Bukowina – op. Ks. Bełz Stanisław

Gimnazjada- Dziewczętą

1m Powiatowe Gimnazjum w Biłgoraju- op. Iwańska Urszula

2m Gimnazjum w Turobinie – op. Sobstyl Marzena

18.092015
Spotkanie z pisarką Agnieszką Frączek

17 września na zaproszenie biblioteki oraz  Dyskusyjnego Klubu Książki w Biszczy przyjechała do nas znana i lubiana autorka książek dla dzieci – Agnieszka Frączek. Autorka, z wykształcenia germanistka i leksykograf, z zamiłowaniem pisze wiersze i opowiadania dla dzieci. W książkach tych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie i kulturze słowa, a także rozprawia się z błędami językowymi. Za swoja twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Autorka szybko nawiązała kontakt z dziećmi, dzięki czemu prowadziły one z nią spontaniczny dialog. W ciepły sposób, z ogromnym poczuciem humoru, wspólnie z nimi  czytała zabawne wierszyki i tropiła błędy językowe jakie najczęściej zdarza nam się popełniać na co dzień. Odpowiadała także cierpliwie na mnóstwo pytań, które kierowali  do niej najmłodsi czytelnicy. Na zakończenie był czas na autografy i wspólne zdjęcie z pisarką. Wielką niespodziankę autorce sprawili nasi klubowicze, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali zwiastun filmowy, promujący to wydarzenie. Można go obejrzeć  na profilu biblioteki na facebooku. W spotkaniu oprócz klubowiczów uczestniczyli uczniowie klasy III z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy, klasa III i IV ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie oraz uczniowie klasy II i III ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim. Było ono finansowane z ze środków Instytutu Książki w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki.

Zdjęcia

03.092015

Tegoroczne Dożynki Gminno - Parafialne odbyły się w Biszczy I i rozpoczęły się od Mszy świętej dziękczynnej w intencji rolników i ich rodzin, sprawowanej  przez ks. Proboszcza Stanisława Bełza.  Po mszy nastąpił wymarsz korowodu dożynkowego, na czele z Gminną Orkiestrą Dętą, Starostami  dożynek, władzami gminy oraz delegacjami wieńcowymi z poszczególnych sołectw, na plac przed  GOKSiR . Podczas odegranej przez Gminną Orkiestrę Dętą  tradycyjnej melodii „Plon niesiemy plon…” Starostowie dożynek –  Pani Longina Kożuszek i Pan  Krzysztof Krzywiński  przekazali włodarzom chleb, w  geście podziękowań za tegoroczne zbiory,  delegacje wieńcowe zaprezentowały i przekazały wieńce dożynkowe,  po czym Wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko  w swoim przemówieniu  podziękował rolnikom za całoroczny trud pracy na roli. Ciepłe słowa skierował także do  wszystkim tych, którzy swoją pracą wspomogli organizację święta. Zapewnił również o sprawiedliwym podziale symbolicznego bochna chleba i podzielił się nim ze wszystkimi obecnymi na dożynkach.

          Do wszystkich zgromadzonych na święcie plonów życzenia skierowali goście: Pani Agata Borowiec - Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, Starosta Biłgorajski Pan Marian Tokarski oraz Radny Powiatu  Pan Piotr Olszówka

Niespodzianką dla uczestników dożynek był korowód przebierańców, przygotowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, działające przy biszczańskiej parafii.

  Po części oficjalnej wystąpiły zespoły śpiewacze ,,Rutyna „ z Biszczy I, ,,Jubilatki” z Biszczy II, ,,Krzewina” z Bukowiny oraz ,,Baby Goździeńskie” z Gozdu Lipińskiego, prezentując pieśni dożynkowe oraz wesołe przyśpiewki.

Atrakcyjną rozrywkę zapewniły także inne zespoły zaproszone do występów na dożynkach,  a mianowicie:  ,,Piganeczki” z Pigan , Kapela ,,Ziomki „ z Potoka Górnego,  a na zakończenie zagrał zespół Vice-Versa, przy którym uczestnicy dożynek bawili się do północy.

              Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie wszystkim mieszkańcom gminy  za pomoc w pracach organizacyjnych i wszelki wysiłek podjęty w przygotowaniu dziękczynnych dożynek.

Zdjęcia

24.082015

21.082015

W pierwszym tygodniu sierpnia  zaprosiliśmy na twórcze i kreatywne wakacje najmłodszych mieszkańców naszej gminy.

 W każdym dniu inspirowaliśmy się  inną dziedziną wiedzy, wykorzystując dostępne w bibliotece książki oraz aplikacje na tablety. Okazuje się, że tradycyjna książka i nowe technologie wcale nie muszą ze sobą konkurować a wręcz przeciwnie – nawzajem mogą uzupełniać wiedzę maluchów. Pierwszego dnia zajmowaliśmy się prahistorią, zastanawialiśmy się jak wybuchają wulkany, przeprowadzaliśmy własne doświadczenie i poznawaliśmy dinozaury. Drugiego dnia pod lupę wzięliśmy owady oraz zastanawialiśmy się co ma wspólnego gąsienica z motylem. W kolejnym dniu bawiliśmy się wynalazców i odkrywców. Tworzyliśmy własne zabawki i badaliśmy z czego zrobiony jest styropian. W czwartym dniu eksperymentowaliśmy ze znikającym atramentem oraz robiliśmy własne księżniczki, samoloty i węże. Ostatniego dnia polecieliśmy w kosmos, by zwiedzać planety Układu Słonecznego.
   Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do ponownych odwiedzin. U nas jest wiele książek, które mogą stać się inspiracją na wspólne, twórcze działania w domu z mamą, tatą i rodzeństwem.
Dziękujemy także wolontariuszom, którzy pomogli nam w opiece nad dziećmi podczas zajęć: pani Agnieszce Bule ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Biszczy oraz dziewczynom Oli Szabat, Paulinie Fus, Aleksandrze Harasiuk  i Julii Juryczyn.

Zdjęcia

13.082015

12.082015

11.082015

01.082015

15.072015

12 lipca 2015 r. nad zalewem Biszcza – Żary po raz kolejny zapachniało miodem i pierogiem. A to wszystko za sprawą corocznej imprezy promującej produkty regionalne  gminy Biszcza:  miód i kaszę gryczaną.

Tradycyjnie świętowanie rozpoczęło się od konferencji pszczelarskiej, w której uczestniczyli hodowcy pszczół z gminy Biszcza i gmin ościennych. Podczas spotkania omawiano problemy, z jakimi borykają się hodowcy pszczół. Duża ilość chorób, zwiększona ilość środków chemicznych stosowanych w rolnictwie powodują, iż ilość pszczelich rodzin stale się zmniejsza. Nad tym jak zaradzić temu niepokojącemu zjawisku zastanawiali się zgromadzeni pszczelarze, którym w tym zakresie w ramach przygotowanych wykładów doradzał Cezary Kruk z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Następnie mieszkańcy oraz przybywający goście uczestniczyli we Mszy Świętej ofiarowanej w intencji pszczelarzy i producentów gryki, którą sprawowali Ks. Stanisław Bełz, Ks. Paweł Dynaka oraz ojciec zakonnik Dariusz Bryła.

Po jej zakończeniu dalsze świętowanie przeniosło się nad malowniczy zalew, gdzie uroczystego otwarcia imprezy dokonał wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko.  Gospodarz powitał przybyłych gości, a także podziękował wszystkim za zaangażowanie i pracę, dzięki czemu Dzień Miodu i Pieroga cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców i odwiedzających gminę Biszcza gości. Na święcie nie zabrakło znanych gości, czołowych polityków i samorządowców. Obecni byli m.in. posłowie Sławomir Zawiślak i Piotr Szeliga, radni Sejmiku Województwa Lubelskiego Agata Borowiec i Adam Rychliczek, wicestarosta powiatu leżajskiego Zdzisław Leśko, starosta biłgorajski Marian Tokarski, wicestarosta Jarosław Piskorski, radni powiatowi Henryk Paska, Piotr Olszówka i Andrzej Kozina, wójt gminy Tereszpol Jacek Pawluk, burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż oraz radni gminy Biszcza. Wśród gości specjalnych znalazła się delegacja z Ukrainy, z którą gmina Biszcza realizuje wspólny projekt dotyczący współpracy w dziedzinie uzdrowiskowo-sanatoryjnej. 

Po przemówieniach gospodarza i gości przyszedł czas na występy lokalnych zespołów. Jako pierwsza  na scenie zaprezentowała się Gminna Orkiestra Dęta „ Złota Nuta”, następnie zespół  „Krzewina” z Bukowiny, ,,Baby Goździeńskie” z Gozdu Lipińskiego oraz „Jubilatki” z Biszczy II. Gościnnie wystąpił zespół śpiewaczy z Kocudzy ,,Marianki” oraz  dwie solistki z Tryńczy Jolanta Janas i Natalia Jakubiec.

W dalszej części imprezy na scenie pojawili się kabaret Sami swoi, przedstawiono pokaz tańca dance Latino, Electric Boogi  i treningu insanity. Imprezę „rozkręciły” na dobre występy zespołów Bluster, Veegas i oczywiście gwiazdy wieczoru zespół Video, po którym nastąpił pokaz laserowy. Na zakończenie zagrał zespół Ewenement.

W trakcie całej uroczystości wszyscy mogli spróbować lokalnych przysmaków – miodu i pieroga biłgorajskiego. Nie zapomniano także o najmłodszych. Zadbali o nich przedstawiciele  Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Biszczy, którzy przygotowali  zabawy i animacje, a także uroczy klaun  z programem specjalnie przygotowanym na tą okazję. Dzieci mogły także skorzystać z atrakcji w postaci ścianki wspinaczkowej, zjeżdżalni i dmuchanego zamku. Imprezę wzbogacił pokaz jednostki straży pożarnej z Biłgoraja, którzy zaprezentowali sprzęt do ratownictwa wodnego. Nad zalewem można było zobaczyć przelatujące paralotnie oraz pokaz motorów, które prezentowali motocykliści z Rudnika n. Sanem.  

Wójt Gminy Biszcza oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji składają serdeczne podziękowanie wszystkim sponsorom oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg imprezy. 

ZDJĘCIA

LISTA SPONSORÓW    Dzień Miodu i Pieroga 2015

1.Bank Spółdzielczy Biszcza

2.Firma Handlowa  Moto – Tech Ćwiek Krzysztof                             

3.Sklep spożywczo-przemysłowy Antoni Kobel  Gózd Lipiński                               

4.ITERUM Sp. zoo       Lublin                                                                

5. EVE Usługi Remontowo- Budowlane Garbacz Bogdan    Korczów                                

6. Zakład Stolarski  Ciosmak  Biszcza                                                                    

7.Trans Międzynarodowy Hot trans  Giza Maria  Biszcza                                                                        

8.Firma „Brzyski”       Biszcza                                                                         

9.Market ,,Lewiatan” Eugenia  Mucha       Biszcza                                                                         

10. PPH  „Ad- Pin”    Adam Pintal                                                                                  

11.Apis Sp. akcyjna                                                                           

12.Genowefa Górna                                                                             

13.Mazurek Tadeusz i Eugenia                                                            

14.Krzysztof Harasiuk Zakład Mechaniki Samochodowej                                                                          

15.Ireneusz Ćwikła   Elektro - Instal  Jedlinki                                                   

16. Zajazd Kary Mustang   Jan Bartosiewicz Bukowina                                                                           

17.Żuraw Artur i Agnieszka     Firma Sun-Set Leżajsk

18. Delikatesy Centrum, Myjnia samochodowa Tadeusz Dajnowski Biszcza

19.Ergo-docieplenia Grzegorz Pułapa  Ruda Solska

20. P.H.U. ,,Barć „ Włodzimierz Cyc Biszcza

21.P.H.U. ,,Omega” Marian Pintal Biszcza

22.MEBPIT.Sp.Grzegorz i Piotr Puławski Turobin

23.Produkcja Ogrodnicza Andrzej Chechliński Bełżyce

24.Sklep spożywczo- przemysłowy Jan Tryka Biszcza

25.Usługi transportowe Andrzej Bazylak Biszcza

26.Piekarnia Księżpol Marek Spustek

27.Środki Ochrony Roślin  ,,Eko-Jul-Ja” Artur Mirek Bukowina

28.Sklep Ogrodniczy Jan Wnęk Biszcza

29. Miejski  Zakład Komunalny Leżajsk                       

06.072015

Młodzież z pasją

23 czerwca nad zalewem Biszcza-Żary spotkały się młodzieżowe Dyskusyjne Kluby Książki, które działają przy bibliotekach publicznych w powiecie. Impreza ta o charakterze cyklicznym, w  tym roku miała już V edycję. Jak co roku gospodarzem spotkania był Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji wraz z biblioteką i DKK. W tegorocznej imprezie wzięli udział kluby z Biszczy,  Soli,  Dąbrowicy i Korytkowa Dużego. Spotkanie rozpoczęliśmy od prezentacji „Dlaczego warto być wolontariuszem?, którą przygotowała Oksana Marczak, zaangażowana w  program PROJEKTOR -  wolontariat studencki, stażystka w Boieng Polish-American Internship Initiative – PAII, laureatka nagrody lektora Politechniki Rzeszowskiej za działalności pozanaukową. Wspólnie z Oksaną młodzież zastanawiała się co to jest wolontariat, dlaczego warto się angażować i jak wielkie korzyści dla własnego rozwoju on przynosi. Kolejną atrakcją było wspólne kręcenie filmu promującego DKK i czytanie. Uczestnicy, podzieleni na 3 grupy w ciągu godziny mieli zaplanować fabułę filmu promującego czytanie oraz DKK i zmontować go w aplikacji iMovie. Pomagały im w tym tablety, które na ten okres zamieniły naszych klubowiczów w reżyserów, operatorów kamery, fotografów i aktorów. Na zakończenie oglądaliśmy efekty ich pracy, a także wspólnie świętowaliśmy jubileusz przy torcie i innych smakołykach. Przypominamy, że do Dyskusyjnego Klubu książki w Biszczy można się zapisać w każdej chwili, wystarczy przyjść i zgłosić swój akces. Spotkania odbywają się w piątki o godz. 16.00.

              Linki do filmów, które powstały w trakcie spotkania:

 

https://www.youtube.com/watch?v=c0lmm7RmgJk&spfreload=10

https://www.youtube.com/watch?v=8Dyv6bEc7ok&spfreload=10

Zdjęcia

02.072015

16.062015

15.062015

Gminne eliminacje powiatowego konkursu „ Radość czytania”

9 czerwca odbyły się gminne eliminacje konkursu „ Radość czytania”. W tym roku do konkursu zgłosiło się 17 uczestników. Czytali oni fragmenty utworów polskich pisarzy. Ich zmagania oceniała komisja w składzie: Anna Krzeszycha nauczycielka języka polskiego w SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy, Wanda Buczek instruktor metodyczny Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju oraz Danuta Płoucha emerytowana nauczycielka języka polskiego. W czasie przerwy na obrady jury, młodzież została zaproszona na drobny poczęstunek. Po burzliwych naradach przyszedł czas na ogłoszenie wyników.

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu okazali się:

I miejsce Aleksandra Szabat

II miejsce Marlena Komada

III miejsce Aleksandra Mateja

Wyróżnienie: Patrycja Żuk, Natalia Pieczonka, Benedykt Borek

Na zwycięzców konkursu czekały dyplomy i nagrody książkowe, pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki.

W powiecie 11 czerwca Gminę Biszcza będzie reprezentować Aleksandra Szabat z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy.

Zdjęcia

14.062015

3 czerwca  odwiedziły nas przedszkolaki i dzieci z oddziału zerowego z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzania budynku GOKSiR-u. Maluchy odwiedziły bibliotekę, kącik malucha, czytelnie komputerową oraz  Muzeum Militariów z okresu II Wojny Światowej. Piękna słoneczna pogoda skłoniła nas do tego, aby dalszą część spotkania przeprowadzić w plenerze. Na ten czas plac koło naszego budynku zamienił się w mapę świata. Mali czytelnicy mogli poczuć się jak prawdziwi odkrywcy wyruszając w podróż po rożnych kontynentach. Przy wykorzystaniu tradycyjnych książek i aplikacji na tabletach poznawaliśmy zwierzęta, które zamieszkują Azję, Afrykę, Antarktydę a nawet oceany. Wspólnie uciekaliśmy przed rekinami, a także razem z Hanią -  główną bohaterką książki Elizy Piotrowskiej zastanawialiśmy się dlaczego wspólne spędzony czas z rodziną oraz słuchanie innych co mają do powiedzenia  jest takie ważne. Kreatywne zabawy, ciekawe aplikacje na tabletach oraz książki w różnej postaci ; tradycyjnej, interaktywnej i elektronicznej miały przekonać naszych gości, iż książkę i bibliotekę warto dodać do ulubionych.

Spotkanie odbyło się w ramach akcji XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach”. 

Zdjęcia

02.062015

01.062015

28.052015

Na terenie zbiornika wodnego Biszcza- Żary w minioną  niedzielę 24 maja 2015 r. odbył się I wyścig MTB. Organizatorem imprezy  był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy oraz Biłgorajskie Stowarzyszenie Kolarzy.

Do wyścigu przystąpiło 53 zawodników i zawodniczek w różnych kategoriach wiekowych.

Start i meta usytuowane były przy zalewie, a 4 odcinki pętli , po 8,5 km każda, wiodły wokół zalewu i po duktach leśnych Nadleśnictwa Biłgoraj. Choć tego dnia nie padało to warunki na trasie po ostatnich opadach były różne, spowodowało to jednak podniesienie atrakcyjności  całego wyścigu. Wyścig ukończyło 50 zawodników.

 Podczas wyścigu funkcjonował elektroniczny system pomiaru czasu dzięki firmie InesSport .

Zwycięzcy poszczególnych kategorii  otrzymali puchary i pamiątkowe dyplomy ,a wszyscy uczestnicy wyścigu medale.

Po wyścigach i dekoracji zwycięzców odbyło się losowanie nagrody ufundowanej przez Wójta gminy. Był to grill ogrodowy.

Wyścigi prowadził Artur Kimak członek Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kolarzy

Klasyfikacja/wyniki

Kategoria Open

I  miejsce Adrian Siarka - UKS Raba Wyżna - Podsarnie

II  miejsce Michał Topór - KCP ELZAT BIENIASZ BIKE TEAM - Tarnów

III miejsce Wiktor Hudyka - KCP ELZAT BIENIASZ BIKE TEAM - Tarnów

Kategoria Kobiet

I  miejsce Estera Siarka - UKS Raba Wyżna - Podsarnie

II  miejsce Debora Jaworska - KCP ELZAT REWAMT BIENIASZ BIKE

III miejsce Patrycja Kulka – UKS Podwilk

Kategoria Junior

I  miejsce Michał Topór - KCP ELZAT BIENIASZ BIKE TEAM

II  miejsce Wiktor Hudyka - KCP ELZAT BIENIASZ BIKE TEAM

III miejsce Albert Hudyka – KCP ELZAT BIENIASZ BIKE TEAM

Kategoria Elite

I  miejsce Adrian Siarka - UKS Raba Wyżna - Podsarnie

II  miejsce Artur Kozak – BSK Miód Kozacki KOZZAK.PL

III miejsce Paweł Pukas – BSK Miód Kozacki KOZZAK.PL

Kategoria MI

I  miejsce Radosław Wasilewski - BSK Miód Kozacki KOZZAK.PL

II  miejsce Marek Komornik – BSK Miód Kozacki KOZZAK.PL

III miejsce Tomasz Błyskoń – LEDENT AKADEMIA SPORTU – Krosno Odrzańskie

Kategoria MII

I  miejsce Tomasz Branicki – BARAN CYCLING TEAM - Mełgiew

II  miejsce Sławomir Bosak – BSK Miód Kozacki KOZZAK.PL

III miejsce Adam Korkosz – ROWEROWE ROZTOCZE – Rogóźno

Kategoria MIII

I  miejsce Tadeusz Kozak - BSK Miód Kozacki KOZZAK.PL

II  miejsce Mirosław Burdzy – SURSUM CORDA – Stalowa Wola

III miejsce Mirosław Futymski – BSK Miód Kozacki KOZZAK.PL

Wyniki wszystkich zawodników

Zdjęcia

21.052015
Wybieram bibliotekę

Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna impreza czytelnicza skierowana do najmłodszych mieszkańców naszej gminy. W tym roku wiele się działo, uczniowie klas I –III ze szkół z terenu gminy w liczbie ponad 100 osób odwiedziło nas, by wspólnie świętować Tydzień Bibliotek. Na początku rozstrzygnęliśmy konkurs na Najaktywniejszego Czytelnika 2014 roku. Okazali się nimi Konrad Śliwiński uczeń klasy I, drugie miejsce zajęła Wiktoria Tokarska z klasy 0, laureatką III miejsca została Klaudia Słoma z klasy I. Kolejnym punktem programu było czytanie bajek i wierszy najmłodszym. W tym roku dla dzieci czytali: pani Janina Bazan- prezes Banku Spółdzielczego w Biszczy, Piotr Cichórz dyrektor GOKSiR w Biszczy,  Maria Sarzyńska emerytowana bibliotekarka z GBP w Biszczy, Piotr Blicharz – członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Biszczy I oraz Krzysztof Łokaj prezes Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Biszczy. Dzieci uważnie słuchały, tym bardziej, że do każdej bajeczki nasi goście przygotowali dla nich pytania. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane słodkościami, które zostały ufundowane przez sklep Delikatesy Centrum Tadeusza Dajnowskiego, sklep Market Eugenii Muchy oraz Panią Prezes banku Janinę Bazan. W dalszej części programu, podzieleni na grupy, dzieci odwiedzali poszczególne strefy naszej instytucji, gdzie czekały na nich kolejne atrakcje: własnoręcznie robione zakładki, tablety i aplikacje  4D, wóz strażacki , fotobudka oraz gry i zabawy. Każda z grup odwiedziła także pizzerię Capone, by zregenerować siły do dalszej zabawy. Wspólnie spędzony czas szybko minął i udowodnił, że warto bibliotekę i książkę dodać do ulubionych:). Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tegorocznej imprezy: członkom Partnerstwa na rzecz rozwoju kultury w Gminie Biszcza, wolontariuszom, sponsorom oraz wszystkim tym dla których biblioteka to ważne miejsce na mapie gminy:)

Zdjęcia

13.052015

Dokumenty do pobrania:

Regulamin

Pisemna zgoda rodziców

12.052015

W ramach Drzwi Otwartych Funduszy Europejskich  nad zalewem Biszcza-Żary w niedzielę 10 maja 2015 r. odbyła się impreza, której główną atrakcją był II Bieg Majowy. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych chętnych do biegania było 52 osób. Bieg rozegrano w 6 kategoriach wiekowych: dzieci od lat 3 do 6, dzieci z klas  I – III, dzieci z klas IV – VI /dziewczęta, chłopcy/ ,Gimnazjum oraz dorośli.

Sprawne przeprowadzenie biegów   to zasługa Pana Krzysztofa Blicharza Prezesa Powiatowego Stowarzyszenia Sportu Szkolnego w Biłgoraju, który również  prowadził całą imprezę .

Zwycięzcy biegów otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary , nagrody rzeczowe, zaś wszyscy uczestnicy  otrzymali medale. Organizatorzy zapewnili uczestnikom  napoje oraz posiłek w postaci  grillowanych kiełbasek . Atrakcją imprezy  była loteria. Do wygrania był grill ufundowany przez Wójta Gminy, leżak plażowy, ufundowany przez dyrektora GOKSiR,  dwa bezpłatne wjazdy na parking w sezonie letnim oraz wiele innych nagród rzeczowych.

W swoim wystąpieniu  Wójt Gminy Zbigniew Pyczko   powiedział :Jesteśmy aktywni jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy unijnych i będziemy aktywni dalej w nowej perspektywie 2014-2020, będziemy również o te pieniądze się starać i tą infrastrukturę nad zalewem rozwijać.” Wójt  podziękował również uczestnikom zawodów, opiekunom, wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprezy oraz sponsorom.

Dzieci od lat 12 mogli  wykazać się   wiedzą o unii europejskiej ,w specjalnym konkursie wiedzy. I miejsce zajął Damian Bernaś z Biłgoraja  , II Magdalena Oleszek z Biłgoraja i III Mateusz Pyczko z Bukowiny.

Na zakończenie imprezy odbyła się kolejna już edycja warsztatów kulinarnym ,,Zasmakuj w tradycji” Tym razem realizatorzy projektu  z LGD ,,Ziemia Biłgorajska” pokazali uczestnikom jak zdrowo i smacznie grillować. Szaszłyki, skrzydełka , udka , sałatki, sosy, pieściły podniebienia uczestników warsztatów.

Oprócz tego zorganizowano pokaz sprzętu do Windsurfingu, można było bezpłatnie powędkować.

Sponsorami imprezy byli: Bank Spółdzielczy w Biszczy, który ufundował nagrodę dla szkoły podstawowej z której uczestniczyło najwięcej dzieci, Pan Tadeusz Dajnowski ,,Delikatesy Centrum” i Myjnia samochodowa, Wójt Gminy Biszcza Pan Zbigniew Pyczko, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Sponsorom , uczestnikom  oraz wszystkim zaangażowanym  instytucjom i osobom  organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

Zdjęcia

Lista miejsc zajętym w poszczególnych kategoriach wiekowym w II Biegach Majowych

1 kat. dzieci 3- 6 lat dystans 200 m.

I miejsce Bazan Miłosz z  Bukowiny

II miejsce Matys Marcel z Gozdu Lipińskiego

III miejsce Sitarz Wernika  z Bukowiny

2 kat. Dzieci z klas I – III dystans 400 m.

I miejsce Bazan Adrian   ze SP  w Bukowinie

II miejsce Podpora Natalia  ze SP w Księżpolu

III miejsce Aleksandra Łuszczek z SZS Biszcza

3 kat. dzieci z klas IV- VI/dziewczęta/600m

I miejsce Zuzanna Marczak z SZS w Biszczy

II miejsce    Aleksandra Szabat z SZS w Biszczy

III miejsce Klaudia Sitarz  ze SP w Bukowinie

4 kat. IV-VI /chłopcy/ dystans 600m.

I miejsce Senderek Adrian  ze SP w Biłgoraju

II miejsce Bernaś Damian  ze  SP Biłgoraju

III miejsce Paćkowski Jakub z SSP Gózd Lipiński

5 kat. Gimnazjum dystans 800m.

I miejsce Konrad Karpik Gimnazjum Biłgoraj

II miejsce Kamila Skałecka Gimnazjum Józefów

III miejsce  Michał Szabat Gimnazjum Biszcza

W kategorii 6  ,,dorośli’ zabrakło śmiałków , którzy mieli pokonać dystans 6 km. Trasę,  z czasem 12,55 pokonał Jamroz Michał   i  Magdalena Oleszek /czas  14,45 /

 

11.052015

224 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

                 Dzień 3 maja to dzień szczególnej modlitwy za Ojczyznę. Uroczyste obchody tego tak bardzo ważnego wydarzenia w dziejach Polski wpisały się już w tradycję Gminy Biszcza. Zawsze rozpoczynają się Mszą Świętą w intencji Polski i Polaków, oraz Poległych Kombatantów i Dzieci Zamojszczyzny. Tak też było w tym roku.

         Po Mszy Świętej, która sprawowali Ks. Stanisław Bełz i Ks. Paweł Dynaka uroczysty pochód prowadzony przez poczet flagowy, oraz Gminną Orkiestrę Dętą przeszedł pod Pomnik Legionistów przy Urzędzie Gminy. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe: Ochotniczych Straży Pożarnych w Bukowinie, Biszczy I, Biszczy II i Goździe Lipińskim, Ułanów, Kombatantów, PSL-u, Szkół w Biszczy i Goździe Lipińskim.

         Następnie po odegraniu hymnu państwowego przy dźwiękach werbli wieńce i kwiaty złożyły m.in. delegacje: Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów, Rady Gminy Biszcza, Urzędu Gminy, dzieci, młodzieży i pracowników szkół z Biszczy, Bukowiny i Gozdu Lipińskiego, pracowników Banku Spółdzielczego w Biszczy, Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny, Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Biszczy, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Biszcza, Kół Gospodyń Wiejskich z Gozdu Lipińskiego, Biszczy I, Biszczy II i Bukowiny, PSL-u, uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej, Praktyki Lekarskiej Eskulap.

         Następnie Wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko wygłosił okolicznościowe przemówienie w którym nawiązując do historii Polski, przypomniał o obowiązku szanowania Ojczyzny. Zwrócił szczególną uwagę na wychowanie patriotyczne i przywilej ale i obowiązek udziału w wyborach. Złożył również życzenia mieszkańcom z okazji tak pięknego święta.

         Część artystyczną, która odbyła się w GOSiR przygotowali uczniowie i absolwenci Gimnazjum w Biszczy pod kierunkiem Pani Anny Krzeszycha i Alicji Bełz, Gminna Orkiestra Dęta, oraz zespoły Krzewina, Rutyna i Jubilatki.

         Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie mieszkańcom i gościom za tak liczny udział w uroczystości majowej.

Zdjęcia

08.052015

Warsztaty kulinarne

W czwartek 30 kwietnia 2015 r. odbyły się warsztaty  kulinarne, organizowane przez LGD ,,Ziemia Biłgorajska” w ramach projektu ,,Zasmakuj w Tradycji”. Tym razem  realizatorzy  projektu zawitali do świetlicy środowiskowej ,,Iskierka” .

Na spotkanie przybyły mieszkanki osiedla, a także zaproszeni goście ,wśród nich Wójt Gminy Pan Zbigniew Pyczko, Dyrektor GOKSiR  Pan  Piotr Cichórz oraz Dyrektor  biura LGD Pan Waldemar Sawastynowicz.

Uczestnicy warsztatów, pod kierunkiem zawodowych kucharzy przygotowali filety z piersi kurczaka zagrodowego faszerowane młodym szpinakiem i serem oraz sałatkę nicejską z warzywami sezonowymi. Po gotowaniu odbyła się wspólna degustacja dań, były pyszne ciasta upieczone przez panie z osiedla oraz kawa i herbata.

Zdjęcia

08.052015

28 kwietnia  odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie wraz z nauczycielami Martą Kurko, Anną Schab i  Aliną Strzałka. Okazją do spotkania była coroczna akcja „Spotkanie z Muzyką” organizowana przez naszą instytucję, która ma na celu popularyzację muzyki i nauki gry na instrumentach wśród młodzieży szkolnej z terenu gminy.  Zajęcia prowadził  Ryszard Jeleń, który na co dzień jest kapelmistrzem Gminnej Orkiestry Dętej w Biszczy. Oprócz przydatnej wiedzy teoretycznej, dotyczącej podziału, budowy i brzmienia różnych instrumentów będących na wyposażeniu orkiestry, uczniowie mogli sami przekonać się, czy łatwo zostać profesjonalnym muzykiem próbując zagrać na wybranym przez nich instrumencie. Jak zawsze największym zainteresowaniem cieszyła się perkusja.

Dodatkową atrakcją dla uczestników były zajęcia z tabletami, prezentujące dwie ciekawe aplikacje edukacyjne Anatomy 4D oraz Google Earth. Pierwsza z nich to aplikacja dzięki której zwykłe kartki papieru, zamieniają się w interaktywne plansze, umożliwiające niezwykłą podróż do wnętrza człowieka.  Takim sposobem uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę na temat budowy anatomicznej człowieka oraz wybranych jego narządów.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się także aplikacja Google Earth, dzięki której mogli, przesuwając palcem, zobaczyć różne zakątki świata. Sprawdzić gdzie mieszkają ich bliscy i znajomi, a dzięki zintegrowanej funkcji Street View spacerować wybranymi przez siebie ulicami.

Zdjęcia

30.042015
28.042015

28.042015

Dnia 26 kwietnia 2015 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Biszczy I obchodziła 90 – lecie istnienia jednostki, uroczystość  połączono z Gminnym  Dniem Strażaka.

Jubileusz  zainaugurowała msza św. w intencji strażaków i ich rodzin. Po nabożeństwie strażacy, na czele z Gminną Orkiestrą Dętą przemaszerowali na plac przed remizą strażacką, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Zgromadzonych gości powitał Prezes Zarządu OSP RP w Biszczy , jednocześnie Wójt Gminy Biszcza  Zbigniew Pyczko. Najważniejsze zapisy z kroniki dziejów jednostki przedstawił  zebranym Prezes OSP  w Biszczy I   druh Tomasz Kucharz. Jubileusz był  również okazją do wręczenia zasłużonym strażakom odznaczeń za zasługi dla pożarnictwa.

Ponadto, została przygotowana wystawa fotograficzna przedstawiająca działalność OSP na przełomie minionych 90 lat, którą można było oglądać w sali GOKSiR.

 W obchodach wzięli udział strażacy wraz z pocztami sztandarowymi wszystkich  jednostek OSP z gminy Biszcza , zaproszeni goście, wśród nich posłowie  na Sejm RP Genowefa Tokarska i Piotr Szeliga, Starosta Biłgorajski Marian Tokarski , przedstawiciele KP PSP,  przedstawiciele  samorządu, miejscowych instytucji i zakładów pracy, oraz przybyła publiczność.

Po części oficjalnej goście i strażacy  zostali zaproszeni  na poczęstunek, natomiast chętne dzieci miały okazję aby przejechać się bojowym wozem strażackim. GOKSiR przygotował konkursy dla dzieci  ,malowanie kredą na asfalcie wozu strażackiego i konkurs wiedzy pożarniczej. Każde dziecko biorące udział w konkursach  otrzymało z rąk Prezesa OSP upominek oraz słodycze.

Zdjęcia

20.042015

02.042015

31.032015

Dnia 25 marca 2015 r. w świetlicy środowiskowej ,,Iskierka”  odbyły się warsztaty wielkanocne. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się w jaki sposób można ozdabiać styropianowe jajka oraz wykonać kartki świąteczne.  Stażystki z Urzędu Gminy, Elżbieta Rączka i Wioleta Tatar,  z zaangażowaniem pomagały dzieciom w tworzeniu przeróżnych kompozycji. Wykonane pisanki dzieci zabrały do swoich domów,  a kartki zostały wysłane do instytucji  i osób z którymi współpracuje GOKSiR. Wszystkim serdecznie dziękujemy i oczywiście życzymy Wesołych Świąt.

Zdjęcia

20.032015

Do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy trafiło właśnie 6 tabletów iPad Air, z których bezpłatnie będą mogli korzystać użytkownicy odwiedzający naszą placówkę. Było to możliwe dzięki przystąpieniu biblioteki do konkursu grantowego „Tablety w Twojej bibliotece”, który jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). Jego celem jest dostarczenie bibliotekom publicznym narzędzi, wiedzy i inspiracji, które wspierają naukę i promują wizerunek bibliotek publicznych jako nowoczesnych instytucji, podążającymi za najnowszymi globalnymi trendami. Nowy sprzęt wraz z akcesoriami oraz pakietem edukacyjnym, o łącznej wartości 11 792 zł został już zainstalowany i zabezpieczony. Sprzęt umożliwia użytkownikom dostęp do Internetu, oraz aplikacji zainstalowanych na urządzeniu o charakterze edukacyjnym i użytkowym. Jest to świetne narzędzie do nauki, tworzenia, eksperymentowania, pobudzania kreatywności i wyobraźni oraz zabawy. Tablety są łatwe w użyciu, dają natychmiastowy dostęp do wszystkich swoich funkcji i zainstalowanych programów. Każdy znajdzie  w nich coś dla siebie.  Pozwalają na wygodne czytanie obszernych treści, a nawet całych książek, dzięki nim można przeglądać strony internetowe, oglądać filmy, grać w gry, edytować i przerabiać zdjęcia, tworzyć własne filmy i animacje, korzystać z interaktywnych aplikacji multimedialnych, robić zakupy online. Zawierają także rozmaite aplikacje edukacyjne, na przykład do nauki języków obcych, nauki chemii, biologii, rysowania czy projektowania. Dla użytkowników tablety będą dostępne od 20 marca, wraz z rozpoczęciem ogólnopolskiej akcji Tygodnia z Internetem. W tym czasie przygotowaliśmy dla dzieci, młodzieży i seniorów szereg ciekawych zajęć z wykorzystaniem iPadów i komputerów stacjonarnych. Zachęcamy do odwiedzania naszej instytucji, szczególnie osoby zainteresowane nowymi technologiami i korzystania z nowej oferty.

16.032015

W dniach 14 i 15 marca 2015 r. w sali gimnastycznej SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy odbył się Turniej Piłki Siatkowej, którego głównym trofeum był Puchar Wójta Gminy Biszcza. Organizatorem turnieju był Wójt Gminy Biszcza oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji . Do walki o puchar przystąpiło 12 drużyn . Drużyny startowały w II kategoriach męskiej i żeńskiej  Drużyny męskie  to: Krzeszów, Opona Radzięcin, Bukowina,  Bezludna wyspa z Woli Kulońskiej,  Golden Boys,  SOV Biszcza, Biszcza Team i Albatros Biszcza, drużyny żeńskie : X BISZCZA, Vol Team z Gozdu Lipińskiego, Black Girls z Woli Kulońskiej i Dziewczyny z Bukowiny. W sobotę rozegrano mecze w kategorii męskiej systemem  grupowym. Sobotnie eliminacje wyłoniły finalistów. W niedzielę  rozegrano mecze w kategorii żeńskiej oraz finał w kat. męskiej. Po zaciętych i emocjonujących meczach finałowych klasyfikacja przestawiała się następująco:

Kategoria żeńska:

I miejsce X Biszcza

II miejsce Vol Team z Gozdu Lipińskiego

III miejsce Dziewczyny z Bukowiny

IV miejsce ,,Black Girls” z Woli Kulońskiej

Kategoria męska:

I miejsce WSK ,,Opona” Radzięcin

II miejsce ,,Bezludna wyspa” z Woli Kulońskiej

III miejsce ,,Albatros” Biszcza

IV miejsce Biszcza Team

 Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy oraz piłki, zdobywcy I miejsc puchary.

Organizatorzy turnieju, którego głównym celem była  popularyzacja zdrowego stylu życia i sportu, składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w organizacji  turnieju,  a w szczególności Dyrekcji SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy za udostępnienie sali sportowej oraz Panu Wojciechowi Rzeźnikowi  za sędziowanie. Wszystkim uczestnikom turnieju dziękujemy za udział w sportowej rywalizacji

10.032015
02.032015
Turniej Halowej Piłki Nożnej

W sobotę 28 lutego 2015r. w Sali gimnastycznej Samorządowego Zespołu Szkolnego im. Dzieci Zamojszczyzny został rozegrany Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora GOKSiR. Do turnieju przystąpiło siedem drużyn. Zawody stały na wysokim poziomie i dostarczyły wiele emocji. W czasie spotkania zostało rozegranych 21 meczów, każdy trwał  2×4 minuty - systemem „każdy z każdym”. Podobnie jak przed rokiem Turniej wygrała Drużyna „Albatros Biszcza”, drugie miejsce zajęli  „Bezimienni Tarnogród”, trzecie miejsce na podium przypadło Drużynie „OSP Gózd Lipiński”, następnie kolejno uplasowali się „Los Amigos”, „Albatros II”, „Osiedle Albatros” i „Drużyna z Bukowiny”. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i wspaniałą postawę sportową.

Zdjęcia

27.022015

25.022015

24.022015

 W tym roku podczas ferii zimowych wiele się działo. Bogata i różnorodna oferta zajęć pozwalała każdemu znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy nowoczesnych technologii mogli poznać dwie bardzo przydatne aplikacje internetowe Pixton do robienia własnych komiksów oraz issuu do tworzenia książek w wirtualnej przestrzeni. Dla fanów filmów przygotowaliśmy warsztaty pisania scenariuszy filmowych, które prowadził scenarzysta Zbigniew Masternak. Pojawiło się wiele ciekawych pomysłów, najlepsze z nich zostały nagrodzone dyplomami  i kto wie może w przyszłości, po dopracowaniu szczegółów staną się hitami kinowymi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty ilustratorskie, gdzie dzieci tworzyły ilustracje do wiersza Jacka Cudnego w ramach olimpiady Cudnolandia 2015, której to partnerem jest nasza instytucja. Najlepsze prace wezmą udział w ogólnopolskim konkursie w  kategorii ilustracja.  Niezwykłą radość sprawiły także warsztaty robienia kreatywnych zabawek, wśród nich pojawiły się samoloty, zwierzątka i pacynki na paluszek. Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych. Przygotowaliśmy dla nich cykl zajęć, gdzie oprócz dobrej zabawy mogli się też czegoś nauczyć. W trakcie spotkań udowadnialiśmy, że matematyka wcale nie musi być nudna. Liczyliśmy na paluszkach, bawiliśmy się w gry wymagające umiejętności liczenia, dodawania i odejmowania oraz robiliśmy własne liczydło. Wyruszyliśmy również na podbój kosmosu. Poznawaliśmy planety, poszukiwaliśmy kamieni księżycowych i marsowych ukrytych w budynku GOKSIR-u oraz pobudzaliśmy wyobraźnię zastawiając się jak też mogą wyglądać mieszkańcy innych planet. Ruszyliśmy także w podróż dookoła świata. Poznawaliśmy kontynenty oraz zwierzęta, które tam mieszkają. Sprawdzaliśmy w co się bawią dzieci z Afryki i Azji oraz robiliśmy własne lwy. Na zakończenie ferii zorganizowaliśmy bal przebierańców. W świetlicy „Iskierka” ferie spędzano na sportowo. Zostały zorganizowane trzy turnieje dla dzieci i młodzieży: w piłkarzki, tenisa stołowego i bilarda, młodsze dzieci brały udział w zajęciach plastycznych.Dziękujemy wszystkim za dobrą zabawę, a wolontariuszom za pomoc w prowadzaniu zajęć, w szczególności członkom Dyskusyjnego Klubu Książki: Beacie i Agacie Wlaź, Magdzie i Kamili Grabek oraz Oli Szabat, Paulinie Fus, Agnieszce Mucha i Marcelinie Chyl z grupy animacyjnej „Twórczo i Kreatywnie”

Zdjęcia

17.022015

W minioną  niedzielę 15 lutego 2015 r. o godz. 14. nad zalewem Biszcza- Żary odbyło się spotkanie zaprzyjaźnionych klubów morsa. Do  lodowatej wody weszli miłośnicy zimnych kąpieli z Biszczy i Nowej Sarzyny .Po kąpieli wszyscy uczestnicy spotkania rozgrzewali się przy ognisku, piekąc kiełbaski. Zlot przyciągnął nad zalew  dużą publiczność , która z ciekawością obserwowała śmiałków.

Zdjęcia

12.022015

 

Biszczański Klub Morsów zaprasza wszystkich chętnych

na spotkanie integracyjne,

 które odbędzie się dnia 15 lutego 2015 r.(niedziela)  o godz. 14.00

Miejsce: zalew Biszcza- Żary

29.012015

Charytatywny Przegląd Kolęd i Pastorałek  ,,Pomóżmy Patrycji”

              Dnia 25 stycznia 2015 r. w sali widowiskowej GOKSiR odbył się  Przegląd Kolęd  i Pastorałek. W tym roku miał  on charakter charytatywny i składał się z dwóch części. W pierwszej części mogliśmy wysłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołów śpiewaczych ,,Rutyna” z Biszczy , ,,Jubilatki” z Biszczy II, ,,Krzewina” z Bukowiny ,,Baby Goździeńskie z Gozdu Lipińskiego. Na scenie zaprezentowały się dzieci ze SP w Bukowinie, SSP im. Jana Pawła II  w Goździe Lipińskim oraz młodzież z SZS im Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy. Wystąpił również duet Natalia Bulicz i Mateusz Pyczko - uczniowie ze SP w Bukowinie, ludowa poetka i śpiewaczka Pani Krystyna Wójcik z Suszki  Największy aplauz publiczności i wołanie o bis  zdobył  tercet  w składzie: Wójt Gminy Pan Zbigniew Pyczko, Proboszcz  Parafii  w Biszczy Ks. Stanisław Bełz, oraz Dyrektor GOKSiR Pan Piotr Cichórz.  Na zakończenie pierwszej części zagrała Gminna Orkiestra Dęta ,,Złota Nuta” pod batutą kapelmistrza pana Ryszarda Jelenia.

            Druga część miała charakter bardziej rozrywkowy. Jako pierwszy wystąpił Kacper Leśniewski z zespołem -  uczestnik programu telewizyjnego „ De  Voice of Poland”, następnie  Sylwia Łuszczek gwiazda disco polo ,  Luiza Garnczarska uczestniczka  programu telewizyjnego „ Must  Be The Music” , znane zespoły TEX i  ,,Meffis” oraz  gwiazda wieczoru Czadoman.

            Podczas koncertu odbyły się również licytacje przedmiotów podarowanych organizatorom przez dobroczyńców. Jako pierwsze zlicytowano rękawice Dariusza Tigera Michalczewskiego, następnie jego album, a także  szalik BKS ,,Albatros” z podpisami zawodników. Do wszystkim licytowanych przedmiotów dodatkiem był talon na pizzę ufundowany przez pizzerię  „Capone” w Biszczy. Licytacje prowadził Ks.. Wikariusz Paweł Dynaka.

            Organizatorzy zadbali także o kącik  gastronomiczny w  którym można było nabyć kawę,  herbatę,  bigos , pieróg gryczany i ciasto za dowolny datek dla Patrycji. O to wszystko zadbał Urząd Gminy, GOKSiR, Koła Gosodyń Wiejskich,  Stowarzyszenie na Rzecz rozwoju Biszczy, oraz Rada rodziców z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny  w Biszczy. Obok funkcjonował kącik z przeróżnymi  drobiazgami ,ozdobami świątecznymi przygotowanymi przez młodzież z SZS w Biszczy. Organizacje imprezy wspierali wolontariusze z Koła Wolontariatu   i strażacy z OSP Biszcza I.                                  

 Łącznie została zebrana kwota 16 521,91 zł i 35euro

Wójt Gminy, Księża Parafii Rzymskokatolickiej i Dyrektor GOKSiR-u życzą Patrycji w imieniu uczestników szybkiego powrotu do zdrowia i jednocześnie serdecznie dziękują:

  • sponsorom : Gminnej komisji ds. rozwiazywania problemów alkoholowych; Pani Janinie Bazan Prezesowi  Banku Spółdzielczego w Biszczy;  Państwu Bartosiewiczom  z Zajazdu Kary Mustang w Bukowiny; Państwu Kiszczakom z Piekarni Łazobna  w Biszczy; Panu Tadeuszowi  Dajnowskiemu z  Delikatesów Centrum; Właścicielom Pizzerii CAPONE z Biszczy
  • za trud i poświęcenie swojego wolnego czasu ratownikowi medycznemu Panu  Robertowi Janduła;
  •  patronom medialnym za promowanie  naszej imprezy : PoloTV; Nowej Gazecie Biłgorajskiej; Nowinom Gazeta Codzienna; AlfaMedia; Biłgoraj.com.pl; TV Biłgoraj; LubieHrubie.pl; www.zamosconline.pl; Echu Roztocza; Kronice Tygodnia; Nowinom 24;
  • Panu Andrzejowi Mazur (DJ. Andrew ) za nagłośnienie i oświetlenie imprezy
  • ks. Wikariuszowi Pawłowi  Dynaka i wszystkim wykonawcom i  artystom za występy;
  • organizatorom i obsłudze różnych stoisk;
  • członkom OSP w Biszczy I
  • Wszystkim  za liczne przybycie, pomoc , wsparcie, szczodrość , piękny gest i dobrą zabawę.

Filmy:

część 1

część 2

część 3

częśc 4

część 5

część 6

część 7

część 8

część 9

 

26.012015

             Harmonogram imprez organizowanych podczas ferii zimowych 2015 r.

                    w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w  Biszczy

                                         od dnia 2.02.2015 do 13.02.2015.

                      

Świetlica „ Iskierka” w Biszczy

Data

Godzina

Rodzaj zajęć

3.02.2015

15.00

Turniej w Piłkarzyki dla dzieci i młodzieży

6.02.2015

15.00

Turniej tenisa stołowego dla dzieci i młodzieży

10.02.2015

15.00

Zawody w bilarda dla dzieci i młodzieży

Świetlica „Molik” w Bukowinie

Data

Godzina

Rodzaj zajęć

11.02.2015

13.00

Turniej tenisa stołowego dla dzieci i młodzieży

 

Ponadto zapraszamy do korzystania z kawiarenki internetowej w Biszczy czynnej w godzinach pracy GOKSiR.

 

15.012015

Wójt Gminy Biszcza, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji oraz Parafia Rzymskokatolicka w Biszczy zapraszają na Charytatywny Przegląd Kolęd i Pastorałek  „Pomóżmy Patrycji” który odbędzie się dnia 25 stycznia 2015r. (niedziela) w Sali widowiskowej GOKSiR w Biszczy.

            Podczas koncertu zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz walczącej z chorobą nowotworową nastoletniej Patrycji.

Pierwsza część Przeglądu rozpocznie się o godz. 13:30 w której wystąpią lokalne zespoły śpiewacze oraz zagra koncert Orkiestra Dęta „Złota Nuta” z Biszczy

W Drugiej części która rozpocznie się o godz. 16:00 zagrają: Kacper Leśniewski uczestnik The Voice of Poland, DJ Andrew, Sylwia Łuszczek, Luiza Ganczarska uczestniczka Must Be The Music, Formacja Disco polo TEX, oraz Gwiazda Wieczoru CZADOMAN znany z głośnych hitów "Chodź na kolana" oraz "Ruda tańczy jak szalona"

Ponadto w programie: Degustacja regionalnych potraw i wypieków, licytacje

05.012015

 

Spotkanie opłatkowe w Gminie Biszcza

30 grudnia 2014 r .w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy odbyło się Gminne Spotkanie Opłatkowe. Na zaproszenie wójta  Zbigniewa Pyczko przybyli: radni, sołtysi, księża, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, dyrektorzy szkół, prezesi jednostek OSP, pracownicy urzędu gminy. Ksiądz proboszcz Stanisław Bełz odmówił modlitwę i poświęcił opłatek, którym podzielili się uczestnicy spotkania. Nie zabrakło ciepłych słów, życzeń oraz wspólnie odśpiewanej kolędy . Wójt gminy podziękował wszystkim za przybycie, życząc wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.  Na zakończenie przybyli goście skosztowali wigilijnych potraw oraz  otrzymali kalendarze na nowy 2015 rok. Imprezę uświetnił występ Gminnej Orkiestry Dętej.

NIP: 918-11-02-050
REGON: 951192434
tel.: 84 685 60 67
e-mail: info@goksirbiszcza.pl
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
Biszcza 50
23-425 Biszcza
©2021 Net Partners