Urząd Gminy w Biszczy Green Velo BKS Albatros Parafia Najświętszego Serca jezusa w Biszczy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa Cyfrowe Archiwum Tradycji Regionalnej Ochotnicza Straż Pożarna w Biszczy bank Spółdzielczy w Biszczy Logo Perełka Logo Pikul Media
Pogoda

» O nas » Aktualności » 2019

Aktualności

03.12.2019
Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Biłgorajskiego w Szachach

26 listopada odbyły się Drużynowe  Szkolne Mistrzostwa Powiatu Biłgorajskiego w szachach.

Wyniki przedstawiają się następująco:
Igrzyska dzieci:
1 miejsce SP nr 1 Biłgoraj A
2 miejsce SP Biszcza
3 miejsce SP Tereszpol Kukiełki
Igrzyska młodzieży:
1 miejsce SP nr 1 Biłgoraj
2 miejsce SP Józefów
3 miejsce SP Aleksandrów
Licealiada
1 miejsce RCEZ Biłgoraj A
2 miejsce ZBiO Biłgoraj A
3 miejsce RCEZ B

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary, medale, dyplomy i nagrody rzeczowe.

Organizatorami turnieju byli;

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim

Powiatowe Stowarzyszenie Sportu Szkolnego w Biłgoraju

FOTORELACJA

26.112019
Lekcja muzealna i podstawy programowania dla uczniów klasy "0" z Biszczy

21 listopada gościliśmy uczniów klasy „O” z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy wraz z wychowawczynią panią Martą Szyszko i panią Jolantą Proń. Dzieci zwiedziły muzeum militariów z okresu II wojny  światowej, zapoznały się także z literaturą wojenną dla dzieci dostępną w zbiorach biblioteki oraz poznały podstawy programowania. Dziękujemy i zapraszamy częściej.

FOTORELACJA

26.112019
Wieczorek poetycki

22 listopada odbyło się coroczne spotkanie miłośników poezji poświęconej pięknu Ziemi Biszczańskiej. Tegoroczne spotkanie było dla nas wyjątkowe z kilku powodów. Pierwszy z nich to jubileusz 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej. Z tej okazji pozwoliliśmy sobie na chwile wspomnień związanych z biblioteką, a także podziękowania dla osób i instytucji, które od lat wspierają jej działalność.  Na spotkaniu wręczyliśmy również nagrody laureatom konkursu na „ Najaktywniejszego czytelnika 2018 roku. ” W Biszczy był nim Gabriel Słoma, w Bukowinie - Gabrysia Maciocha, a w Goździe Lipińskim -  Maja Ćwikła. Wspominaliśmy także nasze zmarłe poetki panią Annę Bandos i Julie Strzałkę.  W tym roku swoje autorskie wiersze prezentowało  12 poetów młodego pokolenia z Samorządowego Zespołu Szkolnego im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy i  Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Góździe Lipińskim oraz lokalne poetki pani Stefania Książek i Danuta Płoucha. Twórczość poetycka została nagrodzona gromkimi brawami oraz dyplomami uznania i drobnymi upominkami ufundowanymi przez organizatora, które wręczyli nasi goście: Zastępca wójta Gminy Biszcza pani Bernadeta Cichorz. Wieczorowi poezji towarzyszył także występ zespołu „ Oby” z Samorządowego Zespołu Szkolnego im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy oraz Elizy Widz - Jagusztyn i Dariusza Jelenia. W spotkaniu uczestniczyły także  dyrektorzy szkół pani Irena Klecha i pani Bożena Pieczonka, polonistki:  pani Urszula Tryka, Kazimiera Gałka, Antonina Głąb , opiekunka zespołu „Oby” pani Alicja Bełz, oraz emerytowana bibliotekarka pani Maria Sarzyńska , regionalistka Bożena Kurowska i rodzice. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani urodzinowym tortem, kawą i herbatą. Serdecznie dziękujemy uczestnikom i zaproszonym gościom za obecności i miłą atmosferę.

FOTORELACJA
 

13.112019
Święto Niepodległości 2019

"Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać innym wspólne dobro – Ojczyznę"

Jan Paweł II

 

Choć minęło już 101 lat od dnia gdy Polska znów zaistniała na mapach świata i w ustach naszych przodków zabrzmiały słowa wolność i niepodległość to nadal każdy 11 listopada przywołuje refleksję nad zmiennością polskich losów i potrzebą przypominania o tym ile było trzeba wysiłku, heroicznej walki oraz przelewu ludzkiej krwi, byśmy dzisiaj cieszyli się w pełni wolną ojczyzną. Pamiętając o wielkich czynach bohaterów polskiej wolności, po raz kolejny  uczciliśmy tą piękną rocznicę, by wspólnie cieszyć się ze Święta Niepodległości.

  W gminie Biszcza celebrowanie tego wyjątkowego dnia rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny sprawowanej przez księdza proboszcza Stanisława Bełz oraz ks. wikariusza Zbigniewa Gacę. Po mszy świętej uczestnicy udali się pod Pomnik Legionistów, by oddać hołd poległym w walce o niepodległość. Rozpoczęło go wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, po którym przy dźwiękach werbli, symboliczne wieńce z biało -  czerwonych kwiatów złożyły delegacje: przedstawicieli władz samorządowych, jednostek OSP, związku kombatantów, ułanów, szkół oraz lokalnych instytucji, partii politycznych i stowarzyszeń. Po defiladzie Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich wraz z obecnymi pocztami sztandarowymi, uczestnicy udali się do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Przemówienie z tej okazji wygłosił Wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko. Włodarz podziękował min. mieszkańcom za liczną obecność, świadectwo patriotyzmu, przywiązania do wartości ale też szacunek dla przodków, którzy w walce o niepodległość poświęcili swoje zdrowie, a niejednokrotnie życie. Następnie przyszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwsi na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież z zespołu tanecznego i wokalnego działającego przy GOKSiR pod kierunkiem pani Elizy Widz-Jagusztyn. Kolejnym punktem programu był montaż słowno-muzyczno-taneczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim, przypominający ważniejsze wydarzenia z dziejów historii naszego kraju,  przygotowany pod kierunkiem pań Elżbiety Siek, Danieli Janduła, Anny Deryło i Alicji Bełz. Na patriotyczną nutę zaśpiewały także paniez zespołów śpiewaczych: „Jubilatki”, „Krzewina” , „Wólczanki”, Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich oraz Gminna Orkiestra Dęta „ Złota Nuta”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie obchodów Święta Niepodległości.

FOTORELACJA

04.112019

17.102019
Druga edycja projektu „Mała książka – wielki człowiek”

Miło nam poinformować, że nasza instytucja również w tym roku, zakwalifikowała się do projektu realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

Każde dziecko w wieku od 3 do 6 lat, które przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „ Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania oraz drobnym upominkiem. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają. Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
Wyprawki Czytelnicze dla dzieci można odebrać w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w godzinach pracy biblioteki.
Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

16.102019
Uczniowie z Szyszkowa z wizytą w muzeum militariów

15 października gościliśmy uczniów klasy V ze Szkoły Podstawowej w Szyszkowie wraz nauczycielami panem Stanisławem Domańskim, Beatą Ćwikłą i Beatą Jaśkowską. Młodzież odwiedziła Muzeum Militariów z okresu II wojny Światowej. Uczniowie zapoznali się z historią powstania muzeum i zgromadzonymi eksponatami oraz działaniami zbrojnymi na terenach Biłgorajszczyzny. Miło było was poznać i zapraszamy częściej.

23.092019
Spotkanie autorskie z pisarką Renatą Piątkowską

12 września, na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki, naszą instytucję odwiedziła znana i ceniona autorka książek dla dzieci i młodzieży Renata Piątkowska.W swoich książkach pisarka porusza ważne, istotne dla zrozumienia współczesnego świata tematy. Tym razem, przez pryzmat historii zapisanej w książce: „Która to Malala"  rozmawiano o odwadze, poświęceniu, prawie do nauki  i niesieniu dobra.

Renata Piątkowska,jest autorką wielu wartościowych książek,  za które zdobyła liczne nagrody i wróżnienia.  „Która to Malala?”, „Hebanowe serce”, „Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza”, „Mądra głowa zna przysłowia”, „Twardy orzech do zgryzienia”, „To się nie mieści w głowie”  i wielu innych (wydała około 40 książek)  w większości znajdują się na półkach w bibliotece. jej twórczość została doceniona m. in.: II nagrodą w konkursie literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”; I nagrodą w konkursie Przecinek i Kropka organizowanym przez EMPiK (za książkę „Wszystkie moje mamy”), wyróżnieniem w konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego.  Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho – Radziwiłłowicz - Dama Orderu Uśmiechu. Wiele tytułów Autorki znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI.

Spotkanie było finansowane ze środków Instytutu Ksiązki w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki.

FOTORELACJA

12.082019
Dzień Miodu i Pieroga oraz Dożynki Gminno - Parafialne

 

11 sierpnia mieszkańcy gminy Biszcza świętowali Dzień Miodu i Pieroga oraz Dożynki Gminno – Parafialne. Tegoroczna impreza odbywała się pod Honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubeskiego Jarosława Stawiarskiego, Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka oraz  Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego Michała Mulawy.

Świętowanie rozpoczęto od konferencji pszczelarskiej, w której uczestniczyli hodowcy pszczół z gminy Biszcza i gmin sąsiedzkich, a także zaproszeni goście. Podczas spotkania omawiano główne problemy z jakimi borykają się hodowcy pszczół.

Następnie mieszkańcy oraz przybyli goście uczestniczyli we Mszy Świętej ofiarowanej w intencji rolników, pszczelarzy i producentów gryki, którą sprawowali Ks. Stanisław Bełz,  Ks. Zbigniew Gaca oraz ojciec Dariusz Bryła. Podczas mszy starostowie dożynek Państwo Ewa i Mariusz Borkowie na ręce gospodarzy  złożyli bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów.

Po jej zakończeniu nastąpiło poświęcenie wieńców wykonanych z tegorocznych zbiorów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i zespoły śpiewacze z terenu gminy. O godz. 14.00 oficjalnego otwarcia imprezy dokonał wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko, który podziękowali starostom dożynek za przyniesiony bochen chleba, delegacjom wieńcowym za okazałe wieńce i dary, a rolnikom, pszczelarzom i producentom gryki za ich całoroczny trud i pracę. Do wszystkich zgromadzonych życzenia skierowali także zaproszeni goście: Poseł na Sejm Piotr Olszówka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip i  Beata Strzałka członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego.

Część artystyczną dożynek rozpoczął krakowiak w wykonaniu dziecięcego zespołu tanecznego działającego przy GOKSIR w Biszczy. Następnie na scenie świętowali ułani. Życzenia dla szwadronu wraz z pamiątkowymi dyplomami skierowali: poseł na sejm Piotr Olszówka, wójt Gminy Biszcza oraz zaprzyjaźniona Grupa Rekonstrukcji Historycznej „ Wrzesień 39”z Jastkowic. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczno – literacki dla dzieci i młodzieży pt. „Kawaleria na Ziemi Biszczańskiej” organizowany przez Stowarzyszenie Rozwój Gminy Biszcza pod honorowym patronatem Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz
Wójta Gminy Biszcza. W dalszej części imprezy odbył się koncert Gminnej Orkiestry Dętej „Złota Nuta” i zespołów śpiewaczych z terenu gminy: „Wólczanki”,  „Baby Grodzieńskie”, „Rutyna”, „Krzewina” i „Jubilatki”. Następnie przyszedł czas na zaproszonych gości, na scenie zaprezentował się zespół „Konwalia” z Księżpola oraz iluzjonista ze specjalnym programem dla dzieci. Podczas dożynek został także rozstrzygnięty konkurs „ Klient roku 2017” zorganizowany przez państwa Marzenę i Artura Mirków, właścicieli sklepu  ze środkami ochrony roślin Eko- Jul – Ja z Bukowiny oraz loteria, w której nagrodą główną był kurs Prawa jazdy ufundowany przez pana Jana Deryło, właściciela Ośrodka Szkolenia Kierowców w Tarnogrodzie.  Później było już tylko bardziej energetycznie, na scenie zaprezentował się zespół „Energy Girls”  oraz gwiazda wieczoru „Megustar”. Następnie przyszedł czas na zabawę z zespołem Suski i Ewenement.

W trakcie całej uroczystości wszyscy mogli spróbować lokalnych przysmaków , przygotowanych przez członkinie KGW z Biszczy I, Wólki Biskiej, zespołów śpiewaczych ,,Rutyna”, „Krzewina”, Jubilatki, „Baby Goździeńskie oraz Stowarzyszenie Rozwój Gminy Biszcza lub zajrzeć do ułańskiego namiotu z wojskową grochówką i wystawą militariów z okresu II wojny światowej. Pogoda dopisała, słoneczne promienie  towarzyszyły nam przez cały dzień, z czego jesteśmy wszyscy zadowoleni. Wójt Gminy Biszcza oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji składają serdeczne podziękowanie wszystkim sponsorom oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg imprezy.

Sponsorzy Dożynek Gminno -Parafialnych i Dnia miodu i Pieroga 2019

 

1,Środki ochrony roślin Eko-Jul-Ja Artur Mirek Bukowina

2.Transport osobowy Zdzisław Gołąb Potok Górny

3.Bank Spółdzielczy Biszcza

4..Gospodarstwo rolne Jan Grabias Biszcza

5. Usługi  budowlane  Grzegorz Tutka Bukowina

6. Zjeżdżalnia Wodna i Wypożyczalnia Sprzętu Wodnego BIKA - Zalew Biszcza Żary Ireneusz Grum   Potok Górny

7. TRANS HOT Maria Giza, Biszcza

8.Agroturystyka Wiejska KARY MUSTANG Urszula i Jan Bartosiewicz, Bukowina

9.Państwo Eugenia i Tadeusz Mazurek, Biszcza

10.Market Lewiatan Mucha Eugenia, Biszcza

11.Mechanika Maszyn Rolniczych  Jan Ciołek, Biszcza

12.Firma Handlowa „MOTO-TECH” Krzysztof Ćwiek, Biłgoraj

13.Zakład Usług Hydrauliczno-Budowlanych Zbigniew Ćwikła, Biszcza

14.F.P.H.U. „OMEGA” Marian Pintal, Biszcza

15.Usługi Rolnicze Ryszard i Renata  Klecha, Bukowina

16.Sklep spożywczo-przemysłowy Kobel Antoni, Gózd Lipiński

17.D.H.U. Tadeusz Dajnowski, Biszcza

18.Pan Kamil Grum, Potok Górny

19.Kamp Kontener Krzysztof Nycz

20.Jolanta Ździobło Żary

21.Firma Budowlana Sławomir Zdunek Panasówka

22.EVE Usługi remontowo budowlane Bogdan Garbacz

23.Ośrodek Szkolenia Kierowców Jan Deryło, Tarnogród

24.PPH Ad-Pin Adam Pintal Biszcza

25.Piekarnia-Cukiernia Spustek Marek Spustek, Księżpol

26.Sklep ABC Jan Tryka Biszcza

27. Elektro - Instal Ireneusz Ćwikła Jedlinki

28.Ośrodek wypoczynkowy ,,Perełka”, Park wodny Water show Łukasz Gielmuda

29. Tabacco Campany , Łukowa

30.Firma ,,Brzyski” Witold Brzyski Biszcza

FOTORELACJA

30.072019

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników pięknych plenerów, kulinarnych, regionalnych przysmaków i dobrej zabawy:)

09.072019
Noc w bibliotece

Dla prawdziwych miłośników książek, którymi są  członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki,  biblioteka to miejsce szczególne. Spędzają w niej mnóstwo czasu w poszukiwaniu nowości wydawniczych, dyskutując o literaturze i realizując różne projekty promujące czytanie.  Już po raz drugi nasza instytucja przygotowała dla nich nocowanie w bibliotece. Całonocna impreza obfitowała w liczne atrakcje.  Nie zabrakło ciekawej literatury oraz  dobrej zabawy. Była wspólna kolacja, gra biblioteczna i projekcja filmów pt. „Cudowny chłopak”  i  „Pozdrowienia od Mike’a”. Podczas gry, rozgrywającej się w przestrzeni budynku GOKSiR, klubowicze musieli wykazać się mądrością, oczytaniem i różnymi talentami. Sprawdzaliśmy także, czy potrafią stworzyć zgraną drużynę i działać zespołowo.

FOTORELACJA

08.072019
BiblioLab - Zjazd dla bibliotekarzy z Lubelszczyzny

To juz trzecia edycja wydarzenia branżowego skierowanego do środowiska bibliotekarskiego z terenu województwa lubelskiego. Podobnie jak w latach ubiegłych, w tym roku również nasza instytucja była jego współorganizatorem. W tegorocznej edycji gościliśmy  w niezwykle klimatycznych przestrzeniach Teatru NN. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 80 pracowników różnych typów bibliotek. W tym roku hasło przewodnie spotkania brzmiało: „Biblioteka blisko ludzi”. Elementy programu oscylowały wokół działań aktywizujących i angażujących twórczo społeczności lokalne, z którymi na co dzień pracują bibliotekarze. Działalność bibliotek została zaprezentowana z różnych perspektyw - zarówno od strony projektowania przestrzeni przyjaznej użytkownikowi, rodzajów udostępnianych zbiorów, jak i szerokiej gamy aktywności, którą oferują współczesne książnice.Nie zabrakło także dużej porcji inspiracji na działania w postaci stoików eksperckich i sesji warsztatowej,

Organizatorzy:

Stowarzyszenie LABIB

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy

Miejska Biblioteka Publiczna filia 38 w Lublinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie

Biblioteka Publiczna w Łaziskach

Partnerzy;

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Teatr NN w Lublinie

Techklub w Lublinie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie

FOTORELACJA
 

13.062019
Radość czytania - etap powiatowy

Miło nam poinformować, że Julia Kaczmarczyk, która reprezentowała naszą gminę w powiatowym etapie konkursu " Radość czytania"  znalazła się na podium zajmując III miejsce. Serdecznie gratulujemy.
 

13.062019
Kodowanie wiedzy z robotami Photon

Co mają wspólnego roboty z cyfrowymi archiwaliami i zbiorami biblioteki? Czym jest programowanie i jak można zaprogramować robota Photon? Na te i inne pytania uczniowie z klasy VII ze Szkoły Podstawowej z Bukowiny poznawali odpowiedzi na dzisiejszych zajęciach poświęconych nauce programowania. Podczas zajęć uczestnicy odkrywali możliwości robota , uczyli go mówić, śpiewać, reagować na przeszkody. Następnie jak przystało na prawdziwych programistów tworzyli proste programy umożliwiające robotom wyrażenie różnorodnych emocji za pomocą dźwięków i poruszanie się według określonych zasad. Rywalizowali w różnych konkurencjach wykorzystując zdobyta wiedzę na temat zbiorów biblioteki i archiwaliów zgromadzonych w naszym Cyfrowym archiwum tradycji Lokalnej. Dziękujemy za mile spędzony czas i zapraszamy do częstszych wizyt.

11.062019
Programowanie z robotami Photon

11 czerwca naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy, by poznać podstawy programowania z robotami Photon.  Była to wspaniała okazja do tego, by poćwiczyć zdolność logicznego myślenia oraz nauczyć się kodowania i podstaw programowania. Okazało się , że programistą może zostać każdy, jednakże wymaga to dużej cierpliwości i precyzji. Oprócz tego uczniowie mogli zobaczyć najstarsze woluminy zgromadzone w bibliotece a także zbiory z Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej. Dziękujemy za wspaniale spędzony czas i zapraszamy częstszych odwiedzin.

FOTORELACJA

07.062019
Gminne eliminacje konkursu

4 czerwca odbyły się gminne eliminacje konkursu „ Radość czytania”.  Konkurs mający na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych młodzieży, w tym roku zgromadził 8 uczestników. Czytali oni fragmenty utworów wybranych  pisarzy z literatury polskiej i zagranicznej. Ich zmagania oceniała komisja w składzie: Wanda Fusiarz emerytowana nauczycielka z Tarnogrodu,  Maria Rączka emerytowana nauczycielka z SZS im dzieci Zamojszczyzny w Biszczy oraz Jadwiga Siek instruktor ARA  przy GOKSiR w Biszczy.

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu okazali się:

I miejsce Julia Kaczmarczyk

II miejsce Patrycja Hałaś

III miejsce Dominik Nicpoń

Wyróżnienie: Amelia Łachoda i Natalia Szabat

Na zwycięzców konkursu czekały dyplomy i nagrody rzeczowe, pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i słodycze.

W powiecie 7 czerwca Gminę Biszcza będzie reprezentować Julia Kaczmarczyk ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie

Serdecznie gratulujemy.

FOTORELACJA

27.052019
Warszawskie Targi Książki 2019

Targi Książki w Warszawie to jedno z największych wydarzeń skierowanych do bibliotekarzy i wszystkich, którzy kochają czytać . Setki wydawców, nowości wydawnicze, spotkania z ulubionymi autorami i dyskusja o literaturze.... Byliśmy tam dla was, by nie przegapić najnowszych trendów na rynku wydawniczym.

FOTORELACJA

13.052019
VI Biegi Majowe 2019

W niedzielę 12 maja 2019 roku nad zalewem Biszcza Żary odbyły się  VI Biegi Majowe.  Co roku cieszą się one dużym zainteresowaniem mieszkańców. W tegorocznej edycji  wzięło udział 97 osób, które rywalizowały w VII kategoriach wiekowych. Uczestnicy biegów mogli także wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych jazdy na rowerze . Impreza odbywała sie w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary oraz  nagrody rzeczowe,  natomiast pozostali uczestnicy pamiątkowe medale.   Po zakończeniu biegów wśród  uczestników została  przeprowadzona loteria. Do wygrania były atrakcyjne nagrody:  smartwatch oraz akcesoria plażowe i sportowe.

Dziękujemy sponsorom VI Biegów Majowych: Park Wodny Watershow – Łukasz Gielmuda,  Wójt Gminy Biszcza – Zbigniew Pyczko, Wypożyczalnia sprzętu wodnego BIKA Ireneusz Grum, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji

Serdecznie dziękujemy uczestnikom zawodów, opiekunom, wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprezy, w szczególności Panu Krzysztofowi Blicharzowi Prezesowi Szkolnego Związku Sportowego w Powiecie Biłgorajskim za prowadzenie imprezy.

FOTORELACJA

Poniżej przedstawiamy klasyfikację końcową zawodów

Kategoria I – dystans 200 m

1 miejsce -  Wikotr Hacia

2 miejsce – Michał Małek

3 miejsce – Emilia Bednarska

Kategoria II – dystans 400 m

1 miejsce -  Antoni Łachoda

2 miejsce – Kacper Blicharz

3 miejsce – Łukasz Sprysak

Kategoria III – dystans 400 m

Dziewczęta

1 miejsce  Natalia Przytuła

2 miejsce  Natalia Dargiel

3 miejsce Bianka Hasiak

Chłopcy

1 miejsce Karol Flis

2 miejsce Miłosz Bazan

3 miejsce Paweł Solak

Kategoria IV – dystans 600 m

Dziewczęta

1 miejsce  Nikola Metner

2 miejsce  Marlena Tyszko

3 miejsce  Natalia Tutka

Chłopcy

1 miejsce – Marcin Kusz

2 miejsce – Adrian Łuszczek

3 miejsce – Kamil Kozioł

Kategoria V – dystans  800 m

Dziewczęta

1 miejsce Natalia Babij

2 miejsce Karolina Rzeźnik

3 miejsce Martyna Łuszczek

Chłopcy

1 miejsce – Kacper Flis

2 miejsce  - Damian Stepniowski

Kategoria  Bieg Główny – dystans 6 km

1 miejsce – Dawid Bernaś

2 miejsce – Dariusz Bernaś

3 miejsce – Marek Maciocha

 

08.052019
Obchody 228 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

Obchody 228. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja  rozpoczęły się tradycyjnie uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Biszczy o godz. 9:00.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz gminy, radni , kombatanci, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z pocztami sztandarowymi ,Szwadron  Ułanów im. 3 Pułku Ułanów Śląskich , strażacy , pracownicy samorządowi, przedstawiciele organizacji społecznych, pozarządowych, zakładów pracy , partii politycznych oraz mieszkańcy gminy Biszcza.

Po zakończonej modlitwie , w rytmach marszów granych przez Gminną Orkiestrę Dętą ,,Złota Nuta” odbył się przemarsz  uczestników święta pod Pomnik Poległych Legionistów , po odegraniu Hymnu Państwowego złożono kwiaty i wieńce. Do przybyłych,  słowa skierował również  Wójt Gminy Pan Zbigniew Pyczko. Uwieńczeniem tego dnia był program artystyczny. Wystąpiły dzieci i młodzież z zespołów działających przy GOKSiR z montażem słowno- muzycznym, zespół śpiewaczy ,,Krzewina”, Szwadron Kawalerii im. 3 pułku Ułanów Śląskich, zespól śpiewaczy ,,Rutyna”, zespół  śpiewaczy ,,Jubilatki:” oraz Gminna Orkiestra Dęta ,,Złota nuta”.

Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystościach.

FOTORELACJA

26.042019

03.042019
Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Biszcza 2019

W ostatni weekend marca odbyły się dwudniowe rozgrywki w piłkę siatkową, gdzie aż 11 drużyn walczyło o podium i główne trofeum – Puchar Wójta Gminy Biszcza. Drużyny rywalizowały w dwóch kategoriach: mężczyzn i kobiet. Wśród mężczyzn rozgrywki odbywały się w grupach A i B, spośród nich cztery najlepsze drużyny zmierzyły się w rozgrywkach finałowych. Po zaciętych i emocjonujących meczach na podium stanęły:

Kategoria Mężczyźni:

1) miejsce Krzeszów

2) miejsce  Potok Górny

3) miejsce  Gryf Tarnogród

Ponadto do turnieju przystąpiły: Drużyna Skra Biszcza, Biszcza Team, Tytan Jasiennik. Sędzią zawodów był pan Wojciech Rzeźnik

Wśród kobiet rozgrywki odbywały się systemem każdy z każdym. Po zaciętej rywalizacji na podium stanęły:

Kategoria Kobiety:

1 miejsce – Volley Biłgoraj

2 miejsce – Cydrynki Tarnogród

3 miejsce Crazy Women z Biszczy

4 miejsce ZSBiO Biłgoraj

Sędzią zawodów był pan Jakub Bastrzyk

Organizatorem turnieju był Wójt Gminy Biszcza oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji  turnieju,  a w szczególności Dyrekcji SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy za udostępnienie sali sportowej oraz Panom Wojciechowi Rzeźnik i Jakubowi Bastrzykowi za sędziowanie. Wszystkim uczestnikom turnieju dziękujemy za udział w sportowej rywalizacji a kibicom za wspieranie swoich drużyn.

FOTORELACJA

12.032019
Gminny Dzień Kobiet 2019

 

                 Dnia 10  marca 2019 r. w sali widowiskowej   Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy odbyła się uroczystość z okazji Dnia Kobiet pod hasłem ,,O czym marzą kobiety?”. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji  Pan Piotr Cichórz wraz z Wójtem Gminy  Panem Zbigniewem Pyczko  oficjalnie powitali przybyłe Panie, kierując pełne ciepła i serdeczności życzenia. Przed licznie zgromadzoną publicznością swój program artystyczny zaprezentowały wokalne i taneczne zespoły dziecięce,  działające przy GOKSiR, Gminna Orkiestra Dęta ,,Złota Nuta”,  Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich, oraz pani Eliza Widz - Jagusztyn,  która pięknie zaśpiewała piosenkę Edyty Geppert ,,Szukaj mnie”. Wszyscy wykonawcy wzbudzili wielki podziw publiczności, która owacyjnie nagradzała ich  gromkimi brawami. Na wszystkie Panie czekał także słodki poczęstunek, kawa i herbatka podana przez Panów , a także symboliczny kwiatek.

Mamy nadzieję, że to spotkanie pozwoliło troszeczkę odetchnąć od monotonnej, zapracowanej codzienności  i  jeszcze raz życzymy Paniom Wszystkiego Najlepszego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości.

FOTORELACJA

08.032019

06.032019
Turniej Piłki Halowej o Puchar Dyrektora GOKSiR

  1 marca  2019 r. w sali gimnastycznej SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy rozegrano po raz 7 Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora  GOKSiR.

Do turnieju zgłosiło się 5 drużyn: Galaktikos, OSP KSRG Biszcza I, OSP Gózd Lipiński, Albatros Biszcza i Biznes Team Biszcza .Mecze  rozegrano  systemem ,,każdy z każdym”.

Po rozegraniu wszystkich pojedynków i podliczeniu punktów wyłoniony został zwycięzca:

 I miejsce i Puchar Dyrektora GOKSiR powędrował do drużyny OSP  KSRG Biszcza I,

 II zajęła drużyna Biznes Team z Biszczy,

 III miejsce ,,Galaktikos ”,

IV miejsce OSP Gózd Lipiński,

 V Albatros Biszcza.

Najwięcej goli we wszystkich meczach strzelił Patryk Wilkos z drużyny Biznes Team, najlepszym bramkarzem okazał się Wojtek Kmieć z OSP Gózd Lipiński,  a najlepszym zawodnikiem został  Robert Pałubski  z OSP KSRG Biszcza I.

Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy oraz  nagrody w postaci piłek.

Sędzią turnieju był Pan Ryszard Kostrubiec , któremu bardzo dziękujemy za pomoc, a wszystkim zawodnikom gratulujemy sportowego zacięcia i rywalizacji na wysokim poziomie.

Dziękujemy również  Dyrekcji SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy  za udostępnienie sali gimnastycznej na rozgrywki.

FOTORELACJA

 

05.032019

04.032019
XVIII SZKOLNE INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA POWIATU BIŁGORAJSKIEGO W SZACHACH

27 lutego br. do Biszczy przybyło 77 najlepszych młodych szachistów naszego powiatu reprezentujących 14 szkół. Organizacji zawodów podjęły się: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i  Rekreacji w Biszczy oraz Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim. Rywalizowano w sali widowiskowej GOKSiR. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund, tempem po 10 minut dla zawodnika na rozegranie partii. Rozgrywki pod patronatem Powiatowego Stowarzyszenia Sportu Szkolnego w Biłgoraju tradycyjnie przeprowadzono w następujących kategoriach:

IGRZYSKA DZIECI - dziewczęta ze szkół podstawowych (14 uczestniczek), chłopcy ze szkół podstawowych (27),

IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ - dziewczęta z gimnazjów oraz kl. VII i VIII SP (1), chłopcy z gimnazjów oraz kl. VII i VIII SP (20),

LICEALIADA - dziewczęta ze szkół ponadgimnazjalnych (3), chłopcy ze szkół ponadgimnazjalnych (12). Najliczniej reprezentowanymi miejscowościami były: Biłgoraj, Józefów, Aleksandrów i Biszcza. W zawodach rozegranych przed rokiem zwycięzcami poszczególnych kategorii wiekowych zostali: Julia Rutkowski (SP nr 1 Biłgoraj), Krzysztof Łaba (SP nr 1 Biłgoraj), Joanna Bielak (Gim. Tereszpol Kuk.), Adrian Mucha (SP nr 3 Biłgoraj), Karolina Kornik (LO im.ONZ) oraz Hubert Mucha (RCEZ).

Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Wójt Gminy Biszcza – Zbigniew Pyczko. Pierwsza odsłona rywalizacji nie przyniosła niespodzianek (wygrywali zawodnicy wyżej rozstawieni). Podobnie było w rundzie drugiej (wyjątek to porażka aktualnego szkolnego drużynowego mistrza województwa – Krystiana Grochowicza (RCEZ) z rewelacją turnieju – Erykiem Korgą (Gimnazjum Józefów) oraz Marcina Surmacza (ZSBiO) z Michałem Tokarzem (Gimnazjum Aleksandrów).

Po czterech rundach bez strat punktowych byli: Konrad Mucha (RCEZ), Łukasz Mazurek (ZSBiO), Bartłomiej Pisklak (LO im. ONZ), Eryk Korga i Kacper Mielniczek (obaj Gimnazjum Józefów). Los (program) skojarzył liderów w piątej rundzie: K.Mucha – K.Mielniczek 1:0. Ł.Mazurek – B.Pisklak 1:0, M.Mucha (SP 3 Biłgoraj) – E.Korga 0:1. Zgodnie z przewidywaniami przed ostatnią (siódmą rundą) ze 100% wynikiem prowadził faworyt – Konrad Mucha (aktualny drużynowy mistrz województwa w ramach Licealiady oraz wicemistrz powiatu seniorów) o punkt przed: Erykiem Korgą, Pawłem Osuchem (ZSBiO), Kacprem Mielniczkiem, Krystianem Grochowiczem, Łukaszem Mazurkiem, Kamilem Krętem (SP Tereszpol Kukiełki) i Marcinem Surmaczem. W ostatniej rundzie na pierwszych sześciu szachownicach zanotowano aż trzy remisy. Dzięki wygranym swoje pozycje poprawili: K. Grochowicz, E. Korga i B. Pisklak. W partii K. Mucha - M. Surmacz padł remis, który wystarczył reprezentantowi RCEZ do zwycięstwa w turnieju.

            W uroczystej dekoracji zwycięzców wzięli udział: Wójt Gminy Biszcza – Zbigniew Pyczko, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy – Piotr Cichórz oraz Dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim – Bożena Pieczonka.

Ostateczna kolejność w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej: 1. Mucha Konrad (RCEZ) 6,5 pkt.; 2. Korga Eryk (Gimnazjum Józefów) 6 pkt; 3. Grochowicz Krystian (RCEZ) 6 pkt.; 4. Mielniczek Kacper (Gimnazjum Józefów) 5,5 pkt.; 5. Pisklak Bartłomiej (LO im. ONZ) 5,5 pkt.; 6. Kręt Kamil (SP Tereszpol Kukiełki) 5,5 pkt.;.; 7. Surmacz Marcin 5,5 pkt.; 8. Osuch Paweł 5 pkt.; 9. Mazurek Łukasz (wszyscy ZSBiO) 5 pkt. 10. Mucha Eryk (SP 3 Biłgoraj) 5pkt.

Medaliści poszczególnych klasyfikacji:

Dziewczęta ze szkół podstawowych: 1. Szabat Natalia (SP Biszcza) 4 pkt.; 2. Rutkowski Julia 4 pkt.; 3. Sudoł Katarzyna (obie SP 1 Biłgoraj) 4 pkt.; Chłopcy ze szkół podstawowych: 1. Kręt Kamil (SP Tereszpol Kukiełki) 5,5 pkt.; 2. Mucha Eryk (SP 3 Biłgoraj) 5pkt.; 3. Kraczek Cezary (SP 1 Biłgoraj) 5 pkt.; Dziewczęta z gimnazjów (+kl.VII-VIII): 1. Michońska Katarzyna (Gim. Aleksandrów) 2 pkt.;

Chłopcy z gimnazjów (+kl.VII-VIII): 1. Korga Eryk 6 pkt.; 2. Mielniczek Kacper (obaj Gimnazjum Józefów) 5,5 pkt.; 3. Rutkowski Jakub (SP nr 1 Biłgoraj) 5 pkt.;

Dziewczęta ze szkół ponadgimnazjalnych: 1. Żarska Martyna (LO im.ONZ) 4 pkt.; 2. Strzałka Magdalena (ZSBiO) 4 pkt.; 3. Pilipiec Marlena (RCEZ) 2 pkt.;

Chłopcy ze szkół ponadgimnazjalnych: 1. Mucha Konrad (RCEZ) 6,5 pkt.; 2. Grochowicz Krystian (RCEZ) 6 pkt.; 3. Pisklak Bartłomiej (LO im. ONZ) 5,5 pkt. W nieoficjalnej punktacji zespołowej zwyciężyło RCEZ (22,5pkt.) przed ZSBiO (20,5 pkt.), Gimnazjum w Józefowie i SP nr 1 Biłgoraju (po 19,5 pkt.).

Sędzią zawodów był pan Artur Kimak. Szczegółowe wyniki turnieju zostały zamieszczone na  www.chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_776/.

W zawodach wzięły udział następujące szkoły: SP Aleksandrów, SP nr 1 Biłgoraj, SP nr 3 Biłgoraj, SP nr 5 Biłgoraj, SP Biszcza, SSP Gózd Lipiński, SP Józefów, SP Tereszpol Kukiełki, SP Tereszpol Zaorenda, Gim. Aleksandrów, Gim. Józefów, LO im. ONZ, RCEZ, ZSBiO.

FOTORELACJA

19.022019
Ferie w GOKSiR

Nadszedł już kolejny rok, a wraz z nim długo wyczekiwane ferie zimowe – czas odpoczynku od szkolnych obowiązków. Jak co roku GOKSiR zadbal  o to, aby było edukacyjnie i rozrywkowo. Nie zabrakło więc dobrej, dziecięcej literatury, nauki programowania z robotami Photon i twórczej zabawy. Natomiast dzieki współpracy  z OSP w Biszczy I, dzieci i ich rodzice mogli wziąć udział w specjalnym pokazie, który  przedstawiały na czym polega ich praca. Strażacy przygotowali symulacje pożaru domu , ewakuację  poszkodowanego i udzielenie mu pomocy medycznej. dzieci mogły przypomniec sobie na czym polega pierwsza pomoc i jak ją wykonać, oraz jak prawidłowo alarmować służby ratownicze. Oprócz tego druhowie pokazali także jakim sprzętem dysponują i pokrótce opowiedzieli do czego on służy. Po spotkaniu z dziećmi, spotkali  się z ich rodzicami, którym także udzieli wskazówek na temat pierwszej pomocy, o postępowaniu gdy zobaczą jakieś zdarzenie drogowe, oraz co robić przy pożarze sadzy w przewodzie kominowym i jak temu zapobiegać.

Dziękujemy za waszą obecność i mamy nadzieję, ze dobrze się bawiliście:)

FOTORELACJA

31.012019
Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

              W dniu 27.01.2019 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy  odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek pn. ,,Kolęda płynie z wysokości. Wszystkich uczestników i gości przeglądu powitał dyrektor GOKSiR Pan Piotr Cichórz.

Przegląd rozpoczął występ zespołu  śpiewaczego ,,Rutyna” następnie na scenie zaprezentowali  się : uczniowie  ze SP w Bukowinie, zespół wokalny , ,Colours Of The Rainbow”, dziecięcy zespół taneczny i wokalny działający przy GOKSiR, zespół ,,Tik Tak” z SSP im Jana Pawła II z Gozdu Lipińskiego, zespół śpiewaczy ,,Krzewina’, zespół wokalny ,,Klaps” i ,,Oby ” z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny, Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ulanów Śląskich, zespół śpiewaczy ,,Jubilatki’, dzieci z kl. I  z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny,  zespół śpiewaczy ,,Baby Goździeńskie” , Gminna Orkiestra Dęta ,,Złota Nuta” oraz  Mateusz Stępień. Na zakończenie Wójt Gminy Pan Zbigniew Pyczko, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Ks. Stanisław Bełz oraz dyrektor GOKSiR podziękowali  wszystkim za uczestnictwo w przeglądzie, wręczyli  dyplomy  oraz  słodkie upominki.

Bardzo cieszy nas fakt, że tak dużo mieszkańców naszej gminy zdecydowało się spędzić z nami niedzielne popołudnie wsłuchując się w piękno kolęd i pastorałek za co serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się  i będziemy wierni pięknej, polskiej tradycji wspólnego kolędowania.

FOTORELACJA

NIP: 918-11-02-050
REGON: 951192434
tel.: 84 685 60 67
e-mail: info@goksirbiszcza.pl
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
Biszcza 50
23-425 Biszcza
©2021 Net Partners