» O nas » Aktualności » 2014 » Gminny Dzień Ekologii 7 października 2014 r.

13.102014
Gminny Dzień Ekologii 7 października 2014 r.

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy jak co roku  zorganizował w dniu 7 października 2014 r. Gminny Dzień Ekologii.  Impreza ma  na celu zainteresowanie dzieci przyrodą, zdrowym trybem życia,  zaszczepienie u dzieci poszanowania przyrody i kształtowaniu postaw proekologicznych.
Uczestniczyły w niej  dzieci  z klas VI ze szkół  podstawowych z Biszczy, Bukowiny i Gozdu Lipińskiego  wraz z opiekunami. Spotkaliśmy  się o godz. 11 nad zalewem Biszcza – Żary i po ogólnym spotkaniu  grupa wyjechała na trasę rowerową wiodąca koło zalewu i  lasu ,,Baba”. Tam czekało na nich kilka zadań sprawdzających ich wiedzę przyrodniczą. Młodzież musiała rozpoznać gatunki drzew oraz znaleźć grzyby i odgadnąć ich prawidłową nazwę. W tej konkurencji najlepsza okazała się drużyna z Biszczy. Po wyprawie do lasu przyszedł czas na integracje przy ognisku. Młodzież wspólnie piekła kiełbaski, były także napoje chłodzące oraz gorąca herbata. Po odpoczynku  rozpoczęliśmy konkurencje zręcznościowe na rowerach. W tych konkurencjach najlepsze okazały się dzieci z Gozdu Lipińskiego. Następnie odbył się konkurs z wiedzy ekologicznej. W tym roku z pewnością pomocne okazały się książki o tematyce ekologicznej zakupione w ramach projektu „ Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnych z zapotrzebowaniem partnerskich bibliotek szkolnych, priorytet 2”, które zostały użyczone do bibliotek szkolnych na rok 2014/2015. Drużyny z poszczególnych szkół losowały pytania i odpowiadały na nie, wygrała drużyna  z Bukowiny. Odbył się również ciekawy  konkurs polegający na wykonaniu rzeźby z surowców wtórnych, młodzi rzeźbiarze w swoich pracach wykorzystali m.in. papier i plastik.
Byliśmy zaskoczeni zarówno ilością, a przede wszystkim jakością wykonania rzeźb.  Twórcy wykazali się ogromną pomysłowością i bogatą wyobraźnią. Najładniejszą rzeźbę wykonała drużyna z Bukowiny. Po podsumowaniu punktacji z wszystkich konkurencji okazało się, że największą ilość punktów zdobyła drużyna z Bukowiny, następnie z Biszczy i Gózd Lipińskiego. Drużyny dostały od organizatorów pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Gminny Dzień Ekologii zakończyły zabawy.