» O nas » Aktualności » 2018 » XVIII Zlot Szkolnych Kół Krajoznawczo - Turystycznych Województwa Lubelskiego

20.062018
XVIII Zlot Szkolnych Kół Krajoznawczo - Turystycznych Województwa Lubelskiego

16 czerwca 2018 roku w Biszczy odbył się XVIII Wojewódzki Zlot Szkolnych Kół Krajoznawczo - Turystycznych  Województwa Lubelskiego "Biszcza 2018". W tym roku miał on szczególną wymowę, ponieważ wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w   kościółku   p.w.   Ofiarowania   Najświętszej   Marii   Panny w Bukowinie z udziałem Szwadronu im 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy  w intencji Ojczyzny, oraz za obecnych i  zmarłych  Nauczycieli  Kraju  Ojczystego, którą sprawowali Ks. Stanisław Bełz i Ks. Zbigniew Gaca.

Po Mszy Świętej Pan Wójt Zbigniew Pyczko, który wystąpił w stroju ułańskim, powitał zaproszonych gości wśród których byli min: Prezes Wojewódzkiego Zarządu PTTK  Andrzej Wasilewski, który jednocześnie reprezentował Marszałka Województwa Lubelskiego;  Andrzej Kozina radny Rady powiatu Biłgorajskiego, który jednocześnie reprezentował Wojewodę Lubelskiego. Prezes Oddziału Powiatowego PTTK w Biłgoraju  Marian Kurzyna i wiceprezes  Andrzej Czachorowski, dyrektorzy szkół z Gozdu Lipińskiego Bożena Pieczonka i Bukowiny Irena Klecha. Wśród ułanów był również Dyrektor GOKSiR-u  Piotr Cichórz, oraz liczne grono mieszkańców Gminy Biszcza. Dalszą część prowadzenia zlotu została powierzona zastępcy wójta  Bernadecie Cichorz, aktywnemu członkowi PTTK.  Historię kościółka przedstawił  Andrzej Fus Prezes Stowarzyszenia „Na rzecz rozwoju Bukowiny”.

Wszyscy udali się pod obelisk poświęcony wysiedleniu wsi Bukowina, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego uczestnicy zlotu złożyli kwiaty i zapalili znicze. Następnie uczestnicy zlotu przeszli od kościółka do Gospodarstwa Agroturystycznego „Kary Mustang” gdzie gospodarze państwo Bartosiewiczowie poczęstowali piechurów ciepłymi i zimnymi napojami oraz słodkimi przekąskami. Trasa przejścia prowadziła szlakiem dawnej granicy rosyjsko-austriackiej. Przewodnikiem na trasie była sołtys Longina Kożuszek.

Po chwilowym odpoczynku przyszedł czas na zwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych Gminy Biszcza z okien autokarów. Pod Pomnikiem Legionistów turyści złożyli kwiaty i zapalili znicze oraz wykonali wspólne pamiątkowe zdjęcie na tle pomnika i Urzędu Gminy w Biszczy.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Samorządowych Zespole Szkolnym im. Dzieci Zamojszczyzny, gdzie gospodarze szkoły na czele z Panią dyrektor Elżbietą Blicharz zaprosili wszystkich na dalsza część zlotu.  Po bardzo smacznym obiedzie nastąpiło uroczyste otwarcie, prezentacja Szkolnych Kół Krajoznawczo – Turystycznych oraz wystąpienia zaproszonych gości i organizatorów Zlotu. Specjalnie na tą okazję został także przygotowany program    artystyczny    w    wykonaniu    uczniów    SZS    im.    Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy oraz prezentacja projektu edukacyjnego „Biszcza na dwóch kółkach” pod kierunkiem nauczycieli Alicji Bełz i Piotra Szabata.

Uczestnicy  odwiedzili również Pszczelarski Ośrodek Edukacyjny „Barć”, gdzie odbyła się degustacja miodu oraz zapoznanie się z ofertą edukacyjną, które zaprezentował właściciel Piotr Cyc.

Na zakończenie uczestnicy udali się nad Zalew Biszcza – Żary, gdzie czekała na nich kiełbaska do własnego upieczenia na ognisku, oraz smaczny bigos. Zlot podsumował pan Andrzej Wasilewski i pan Marian Kurzyna dziękując gospodarzom za organizację.

W tegorocznym zlocie wzięło udział 22 szkolne Koła Krajoznawczo – Turystyczne w liczbie 220 osób z następujących miejscowości: Lublin, Jastków, Kazimierz Dolny, Bochotnica, Dzierzkowice, Urzędów, Włodawa, Cyców, Hańsk, Dubeczno, Chełm, Sawin, Biłgoraj, Dereźnia Solska, Księżpol i oczywiście Biszcza, Bukowina i Gózd Lipiński.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Sławomir Sosnowski oraz Wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko. Organizatorem zlotu było: Porozumienie Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego, Oddział Miejski PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie, Odział PTTK w Biłgoraju oraz SKKT przy SSP im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim, przy współpracy z : Gminą Biszcza, Samorządowym Zespołem Szkolnym im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy, Samorządową Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim, Szkołą Podstawową w Bukowinie oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie wszystkim zaangażowanym w organizację tak wielkiego przedsięwzięcia.