» O nas » Aktualności » 2019 » Dzień Miodu i Pieroga oraz Dożynki Gminno - Parafialne

12.082019
Dzień Miodu i Pieroga oraz Dożynki Gminno - Parafialne

11 sierpnia mieszkańcy gminy Biszcza świętowali Dzień Miodu i Pieroga oraz Dożynki Gminno – Parafialne. Tegoroczna impreza odbywała się pod Honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubeskiego Jarosława Stawiarskiego, Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka oraz  Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego Michała Mulawy.

Świętowanie rozpoczęto od konferencji pszczelarskiej, w której uczestniczyli hodowcy pszczół z gminy Biszcza i gmin sąsiedzkich, a także zaproszeni goście. Podczas spotkania omawiano główne problemy z jakimi borykają się hodowcy pszczół.

Następnie mieszkańcy oraz przybyli goście uczestniczyli we Mszy Świętej ofiarowanej w intencji rolników, pszczelarzy i producentów gryki, którą sprawowali Ks. Stanisław Bełz,  Ks. Zbigniew Gaca oraz ojciec Dariusz Bryła. Podczas mszy starostowie dożynek Państwo Ewa i Mariusz Borkowie na ręce gospodarzy  złożyli bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów.

Po jej zakończeniu nastąpiło poświęcenie wieńców wykonanych z tegorocznych zbiorów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i zespoły śpiewacze z terenu gminy. O godz. 14.00 oficjalnego otwarcia imprezy dokonał wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko, który podziękowali starostom dożynek za przyniesiony bochen chleba, delegacjom wieńcowym za okazałe wieńce i dary, a rolnikom, pszczelarzom i producentom gryki za ich całoroczny trud i pracę. Do wszystkich zgromadzonych życzenia skierowali także zaproszeni goście: Poseł na Sejm Piotr Olszówka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip i  Beata Strzałka członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego.

Część artystyczną dożynek rozpoczął krakowiak w wykonaniu dziecięcego zespołu tanecznego działającego przy GOKSIR w Biszczy. Następnie na scenie świętowali ułani. Życzenia dla szwadronu wraz z pamiątkowymi dyplomami skierowali: poseł na sejm Piotr Olszówka, wójt Gminy Biszcza oraz zaprzyjaźniona Grupa Rekonstrukcji Historycznej „ Wrzesień 39”z Jastkowic. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczno – literacki dla dzieci i młodzieży pt. „Kawaleria na Ziemi Biszczańskiej” organizowany przez Stowarzyszenie Rozwój Gminy Biszcza pod honorowym patronatem Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz
Wójta Gminy Biszcza. W dalszej części imprezy odbył się koncert Gminnej Orkiestry Dętej „Złota Nuta” i zespołów śpiewaczych z terenu gminy: „Wólczanki”,  „Baby Grodzieńskie”, „Rutyna”, „Krzewina” i „Jubilatki”. Następnie przyszedł czas na zaproszonych gości, na scenie zaprezentował się zespół „Konwalia” z Księżpola oraz iluzjonista ze specjalnym programem dla dzieci. Podczas dożynek został także rozstrzygnięty konkurs „ Klient roku 2017” zorganizowany przez państwa Marzenę i Artura Mirków, właścicieli sklepu  ze środkami ochrony roślin Eko- Jul – Ja z Bukowiny oraz loteria, w której nagrodą główną był kurs Prawa jazdy ufundowany przez pana Jana Deryło, właściciela Ośrodka Szkolenia Kierowców w Tarnogrodzie.  Później było już tylko bardziej energetycznie, na scenie zaprezentował się zespół „Energy Girls”  oraz gwiazda wieczoru „Megustar”. Następnie przyszedł czas na zabawę z zespołem Suski i Ewenement.

W trakcie całej uroczystości wszyscy mogli spróbować lokalnych przysmaków , przygotowanych przez członkinie KGW z Biszczy I, Wólki Biskiej, zespołów śpiewaczych ,,Rutyna”, „Krzewina”, Jubilatki, „Baby Goździeńskie oraz Stowarzyszenie Rozwój Gminy Biszcza lub zajrzeć do ułańskiego namiotu z wojskową grochówką i wystawą militariów z okresu II wojny światowej. Pogoda dopisała, słoneczne promienie  towarzyszyły nam przez cały dzień, z czego jesteśmy wszyscy zadowoleni. Wójt Gminy Biszcza oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji składają serdeczne podziękowanie wszystkim sponsorom oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg imprezy.

Sponsorzy Dożynek Gminno -Parafialnych i Dnia miodu i Pieroga 2019

1,Środki ochrony roślin Eko-Jul-Ja Artur Mirek Bukowina

2.Transport osobowy Zdzisław Gołąb Potok Górny

3.Bank Spółdzielczy Biszcza