Aktualności
Dzień Miodu i Pieroga to impreza plenerowa integrująca lokalną społeczność od wielu lat wpisująca się w kalendarz imprez naszej gminy. W tym roku w organizację uroczystości włączył się Urząd Marszałkowski w Lublinie. Święto Miodu i Pieroga połączyliśmy z Rodzinnym ekopiknikiem „Naturalnie lubelskie”, gdzie oprócz naszych tradycyjnych produktów wytwarzanych na bazie gryki i miodu promowaliśmy zachowania proekologiczne i aktywny wypoczynek na łonie natury.
Imprezę rozpoczęła konferencja pszczelarska, w której wzięli udział hodowcy pszczół z terenu gminy i regionu. Były na niej poruszane zagadnienia związane z rolniczym handlem detalicznym, przygotowaniem pszczół do zmieniających się warunków hodowli pszczelarskiej oraz problemami, z jakimi boryka się współczesne pszczelarstwo. Swoją wiedzą ekspercką dzieli się pani Bożena Stępień wicedyrektor Technikum Pszczelarskiego z Pszczelej Woli oraz pan Wiesław Londzin z firmy API-COMPLEX z Pszczyny. Następnie odprawiona została uroczysta msza św. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy.
Oficjalne rozpoczęcie imprezy rozpoczęło się o godz.13.00 w malowniczym plenerze nad zbiornikiem wodnym Biszcza – Żary. Gospodarz uroczystości wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko powitał zaproszonych gości i zaprosił wszystkich do dalszego świętowania. Głos zabrali także zaproszeni goście: współgospodarz uroczystości Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, Grzegorz Wróbel Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego i Marek Konopka kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Okolicznościowe życzenia przekazali też Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Europosłanka Beata Mazurek oraz Jacek Sasin Wiceprezes Rady Ministrów. W ich imieniu listy odczytały pani Barbara Wróbel dyrektor Lubelskiego Wydziału Środowiska i Rolnictwa, Aneta Żórawicz asystentka pani europosłanki oraz Grzegorz Wróbel.
Podczas uroczystości nastąpiło także przekazanie samochodu terenowego dla jednostki OSP w Biszczy I. Na ręce prezesa OSP Tomasza Kucharza, kluczyki do Mitsubishi L200 przekazali prezes zarządu PGE Dystrybucja Jarosław Kwasek i Dyrektor Departamentu Strategii PGE Dystrybucja Karol Zygo.
Występy artystyczne rozpoczął koncert Gminnej Orkiestry Dętej, następnie na muzycznej scenie zaprezentowały się: Koło Gospodyń Wiejskich „Wólczanki”, zespół śpiewaczy „Jubilatki”, zespół „Krzewina” oraz zespół „Rutyna”. Nie zabrakło też artystów z zewnątrz. Jako pierwszy w muzyczną podróż po folklorze zabrał uczestników zespół „Przystań” z Księżpola, następnie rozpoczęła się biesiada sarmacka w wykonaniu Lolek Orkiestra, konkurs ekologiczny dla dorosłych, biesiada góralska oraz występ zespołu „Koromysło”. Gwiazdą wieczoru był zespół INOROS. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem ROXSAIT.
Piknikowi towarzyszyły stoiska tematyczne prezentujące lokalne produkty wypiekane i wytwarzane z ekologicznych, przydomowych upraw. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały miejscowe przysmaki, takie jak: pieróg gryczany, potrawy i wypieki na bazie miodu i gryki, czy tradycyjny chleb. Swoje stoiska przygotowali także Urząd Marszałkowski, Nadleśnictwo Biłgoraj, KRUS, Wojewódzki Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie, Straż Pożarna, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Można było na nich porozmawiać z fachowcami w tych dziedzinach, a także wziąć udział w zabawach edukacyjnych i konkursach. Swoje stoisko przygotowało także Stowarzyszenie Rozwój Gminy Biszcza, na którym można było posmakować lokalnych produktów, czy zjeść ułańską grochówkę. Stowarzyszenie zadbało także o najmłodszych. Dzieci i młodzież mogły wykonać rzeźbę z surowców wtórnych i wziąć udział w konkursie „Fajne rzeczy ze zwykłych śmieci”. Najlepszymi w tej konkurencji okazali się: Monika Broda, Łucja Śmieciuch i Lena Blicharz. Wyróżnienia zdobyli natomiast Wiktoria Maksim i Łukasz Buła.
Nie zabrakło równiez atrakcji dla fanów motoryzacji. Obecny na imprezie Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego pan Marcin Kulig wraz ze swoją ekipą zaprezentowali symulator dachowania. Urządzenie to pozwala kierowcy na własnej skórze odczuć na ile pasy bezpieczeństwa pomagają podczas wypadku.
Imprezę odwiedzili również reporterzy TVP3 Lublin w ramach cyklu „Lato z TVP3”.
Projekt dofinansowanno ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom i zaproszonym gościom za wspólną zabawę.