Aktualności
Od 20 września do 20 listopada 13 lubelskich klubów DKK rywalizowało w literackiej grze ZgraneDKK. Jej pomysłodawcą była nasza biblioteka, która do wspólnej zabawy zaprosiła Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i wszystkie kluby z terenu Lubelszczyzny. Na zaproszenie odpowiedziało 13 klubów: DKK w Jeziorzanach, DKK w Dąbrowicy, DKK w Zezulinie, DKK w Chełmie, DKK w Ludwinie, DKK w Trzydniku, DKK w Biszczy, DKK w Soli, DKK w Białej Podlaskiej, DKK w Kazimierzu, DKK w Hrubieszowie, DKK w Korytkowie Dużym i DKK w Krzesimowie. Ich członkowie zmierzyli się z zadaniami sprawdzającymi ich kreatywność, pomysłowość i znajomość literatury. Klubowicze musieli zrobić logo DKK z nietypowych rzeczy, ubrać się w książkę, napisać haiku, recenzję książki, przyłapać kogoś na czytaniu, wybrać swojego ulubionego bohatera literackiego, pokazać swoja miejscowość a także zaprezentować swój klub na fotografii, filmiku i opisie. Gra powstała na portalu mambogram.pl, darmowej platformie, która dostarcza odpowiednich narzędzi do stworzenia tego typu przedsięwzięcia i odbywała się w przestrzeni internetowej. Dzięki temu kluby, które na co dzień dzielą duże odległości i być może nigdy nie będą miały okazji spotkać się, mogły bliżej się poznać i odnaleźć na mapie województwa. Oprócz zdrowej rywalizacji, możliwości lepszego poznania innych klubowiczów i wielu wyzwań literackich, jej uczestnicy walczyli o nagrody. Były nimi 3 kosze ze słodyczami, książki i gadżety literackie ufundowane przez Instytut Książki oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Uroczyste wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów nastąpiło 22 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego podczas jubileuszowego spotkania dla moderatorów DKK z okazji 10 – lecia istnienia klubów. Zwycięzcą gry okazał się klub DKK w Jeziorzanach, 2 miejsce zajął klub DKK w Dąbrowicy, 3 miejsce klub DKK w Zezulinie. Postanowiliśmy również wyróżnić twórców najlepszego logo DKK, najlepszego filmiku o klubowiczach i najlepszego sleeveface czyli ubierz się w książkę. Otrzymały je kolejno: DKK w Biszczy, DKK w Trzydniku i DKK w Zezulinie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za wspaniałą zabawę. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii, gdzie prezentujemy niektóre efekty pracy klubowiczów.
24 listopada odbyło się coroczne spotkanie miłośników poezji poświęconej pięknu Ziemi Biszczańskiej. W tym roku swoje autorskie wiersze prezentowało 18 poetów młodego pokolenia z Samorządowego Zespołu Szkolnego im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy, ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Góździe Lipińskim oraz lokalna poetka pani Stefania Książek. Twórczość poetycka została nagrodzona gromkimi brawami oraz dyplomami uznania i drobnymi upominkami ufundowanymi przez organizatora, które wręczyli nasi goście: Zastępca wójta Gminy Biszcza pani Bernadeta Cichorz oraz przewodnicząca Rady Gminy Biszcza pani Genowefa Górna wspierana przez dyrektora GOKSiR pan Piotra Cichórza. Wieczorowi poezji towarzyszył także występ zespołu „ Oby” z Samorządowego Zespołu Szkolnego i. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy, który zaprezentował dwa utwory muzyczne. W spotkaniu uczestniczyły także polonistki pani Anna Krzeszycha, Urszula Tryka, Kazimiera Gałka, opiekunka zespołu „Oby” pani Alicja Bełz oraz rodzice. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani ciastem, kawą i herbatą. Serdecznie dziękujemy uczestnikom i zaproszonym gościom za obecności i miłą atmosferę.
W sobotę 11 listopada br. odbyły się w naszej gminie, podobnie jak i w całej Polsce, uroczyste obchody 99. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody tego wyjątkowego dla każdego Polaka święta rozpoczęły się tradycyjnie pochodem pocztów sztandarowych i delegacji wieńcowych do kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Jezusa, gdzie odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny sprawowana przez księdza proboszcza Stanisława Bełza i księdza wikariusza Zbigniewa Gacę. Pochód poprowadziła Gminna Orkiestra Dęta wraz ze Szwadronem Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich i pododdziałem Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej. Po mszy św. uczestnicy udali się pod Pomnik Legionistów, by oddać hołd poległym w walce o niepodległość. Przy dźwiękach werbli przedstawiciele władz samorządowych, jednostek OSP, związku kombatantów, ułanów, szkół oraz lokalnych instytucji, partii politycznych i stowarzyszeń złożyli wieńce. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, gdzie odbyła się część artystyczna. W tym roku na scenie zaprezentowali się: uczniowie z Samorządowego Zespołu Szkolnego im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy pod kierunkiem nauczycieli : Pani Anny Krzeszycha, Pani Urszuli Tryka i Pani Alicji Bełz. Wystąpiły zespoły śpiewacze „Jubilatki” z Biszczy II, oraz „Rutyna” z Biszczy I, zadebiutował dziecięcy zespół wokalny, działający przy GOKSiR pod kierunkiem Pani Elizy Widz Jagusztyn, kilka patriotycznych utworów zagrała Gminna Orkiestra Dęta ,, Złota Nuta” pod batutą kapelmistrza Ryszarda Jelenia. Na zakończenie wystąpił Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie mieszkańcom i gościom za tak liczny udział w uroczystościach.
Fragment listu pozostawiony przez powstańca, ukryta tajemnica, zaminowany teren i przejście naszpikowane drutem kolczastym. To tylko nieliczne przeszkody jakie napotkali uczniowie klasy IV SP w Biszczy podczas bibliotecznej gry " Zgraj się z historią Małej Ojczyzny". Oprócz tego musieli wykazać się wiedzą na temat naszego regionu, znajomością literatury regionalnej i zbiorów z Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej. Drużyny świetnie poradziły sobie z zadaniem. Gratulujemy!
Dzieci, książka, trochę wiedzy i dobra zabawa. Takie spotkania lubimy najbardziej. Uczniowie klasy 2 i 3 ze Szkoły Podstawowej w Biszczy odkrywali świat przyrody wraz z książkami popularnonaukowymi i literatury pięknej dla dzieci. Zaskoczyli nas swoją bogatą wyobraźnią i zdolnościami manualnymi:) Dziękujemy za spotkanie!
28 września w Galerii Labirynt w Lublinie odbył się BilioLAB - Zjazd dla Bibliotekarzy z Lubelszczyzny. Wzięło w nim udział ponad 60 pracowników bibliotek z całego województwa, którzy uczestniczyli w warsztatach, stolikach eksperckich i wykładach.
Był to czas dzielenia się wiedzą, wzajemnego inspirowania i integracji środowiska bibliotekarskiego, przed którym stoją coraz większe wyzwania :) Miło nam poinformować, że nasza biblioteka aktywnie brała udział przy jego organizacji.
Organizatorem wydarzenia była Sieć Labib, przy wsparciu Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Współorganizatorami i partnerami byli:
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
MBP Lublin - Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Biblioteka Łaziska
Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie.
Patronat medialny objęło: Lustro Biblioteki, Biblioteka w Szkole i TVP 3 Lublin
Dziękujemy wszystkim współorganizatorom i uczestnikom!!!
Ciekawe książki i duża porcja śmiechu jest magicznym lekarstwem na wszystko. Przekonali się o tym członkowie Dyskusyjnego Klubu książki „ Miętuski” oraz czytelnicy klas IV – VI ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy, którzy w piątkowy poranek spotkali się w bibliotece z pisarką Agnieszka Tyszką. Pisarka wszystkie niezbędne medykamenty przywiozła ze sobą: książki i pomysły na świetną zabawę. Nie zabrakło poważnych rozmów o czytaniu i literaturze oraz zabawnych, twórczych zmagań w wymyślaniu zakleństw na szkołę, zimę, wygrany mecz i dobry humor. Pani Agnieszka wyjaśniła również młodym czytelnikom wiele nurtujących ich kwestii. Opowiadała o tym jak długo pisze książki, o czasie jaki przeznacza na twórczość, jak przemyca cząstkę swojego życia w losach bohaterów jej książek oraz czy warto czytać książki. Na zakończenie spotkania można było otrzymać autograf pisarki i zakupić jedna z jej książek.
Agnieszka Tyszka jest autorką książek dla dzieci i młodzieży. Jej cykl „Zosia z ulicy Kociej” zdobywa serca czytelników z całej Polski. Pisze powieści, bajki, opowiadania, słuchowiska radiowe i scenariusze teatralne. 8 lat temu otrzymała prestiżową Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za "Róże w garażu”.
Spotkanie odbyło się dzięki uczestnictwie biblioteki w ogólnopolskim projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki i było finansowane ze środków Instytutu Książki w ramach działalności DKK.
W sobotę 9 września 2017 r. nad zalewem Biszcza-Żary ,na specjalnie przygotowanym boisku rozegrano już po raz VII Mistrzostwa Polski w Piłce Błotnej. Do rywalizacji o puchar mistrza Polski przystąpiło 5 męskich drużyn: ,,Szybcy i wściekli” Cieszkowy, OSP Kargów, BKS Roztocze, Torfowy Dr Tusz z Białegostoku oraz BKP Rakovia Gepard z Rakówki. Mecze rozegrano metodą ,,Każdy z każdym”. Po10 rozegranych meczach wyłoniono zwycięzcę. Oto klasyfikacja końcowa:
I miejsce OSP Kargów
II miejsce Torfowy Dr Tusz
III miejsce ,,Szybcy i wściekli” Cieszkowy
IV miejsce BKS Roztocze
V miejsce BKP Rakovia Gepard .
Statuetka dla najlepszego strzelca powędrowała do Mateusza Rogali z drużyny ,,Szybcy i wściekli” Cieszkowy , a dla najlepszego bramkarza do Daniela Drozdowskiego z OSP Kargów. Wyłoniono również najlepszą drużynę Fair Play- została nią Rakovia Gepard z Rakówki, a najlepszy zawodnik to Kuba Gielmuda z BKS Roztocze.
Wszystkie drużyny otrzymały puchary, a zawodnicy medale ufundowane przez Marcina Błażyńskiego z Rakovii Gepard, któremu organizatorzy serdecznie dziękują.
Dziękujemy również sędziemu Ryszardowi Kostrubcowi.
Dla zawodników organizator przygotował pieczone kiełbaski oraz napoje.
Gratulujemy zwycięzcom ,dziękujemy wszystkim drużynom za fajną, błotną zabawę i zapraszamy oczywiście za rok.
Rajd samochodów ,,Fiat 126p’’, w którym jechali miłośnicy pszczół zawitał do Biszczy w niedzielę 10 września .Uczestników rajdu powitali: Włodzimierz Cyc właściciel pasieki ,,Barć”, wójt gminy Zbigniew Pyczko oraz przedstawiciel powiatu biłgorajskiego Jarosław Lipiec.
Na pamiątkę tego wydarzenia , jak również w obronie pszczół zasadzono lipy miododajne na terenie firmy ,,Barć” i nad zalewem Biszcza –Żary.
Dożynki to jedna z najpiękniejszych uroczystości w roku dla każdego rolnika. To święto radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. To też święto zadowolenia z dobrze wypełnionych obowiązków.
W tym roku Gmina Biszcza miała niewątpliwy zaszczyt, ale również ogromną przyjemność być współorganizatorami „Powiatowego Święta Plonów”. Wspólnie ze Starostwem Powiatowym podjęliśmy się organizacji tego przedsięwzięcia, w czasie którego chcieliśmy podziękować rolnikom za ich ciężką pracę.
Uroczystości rozpoczęły się barwnym korowodem, który prowadziła Orkiestra Dęta „Złota Nuta” oraz gospodarze tegorocznych dożynek Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak i wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko wraz ze starostami Barbarą Cyc i Ryszardem Klechą. W korowodzie uczestniczyli przedstawiciele wszystkich gmin z terenu powiatu, którzy nieśli dary i wieńce dożynkowe. Witali ich gospodarze, zaproszeni goście oraz zgromadzona publiczność. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko oraz Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak, którzy podziękowali starostom dożynek za przyniesiony bochen chleba, delegacjom wieńcowym za okazałe wieńce i dary, a rolnikom za ich całoroczny trud i pracę. Do wszystkich zgromadzonych życzenia skierowali także zaproszeni goście: Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek i posłowie: Genowefa Tokarska, Agata Borowiec i Piotr Olszówka.
Mszę Świętą dziękczynną sprawowali biskup Mariusz Leszczyński biskup pomocniczy Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej. W koncelebrze znalazł się także ks. Jerzy Tworek dziekan Dekanatu Tarnogród, we wspólnej modlitwie uczestniczyli także kapłani posługujący w parafii Biszcza.
Część artystyczną dożynek rozpoczął koncert Gminnej Orkiestry Dętej „ Złota Nuta”. Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły : „ Zawierucha” z Biłgoraja, „ Rutyna „ z Biszczy I, „ Jubilatki „ z Biszczy II, Baby Goździeńskie , „ Krzewina” z Bukowiny, „ Plejada” z Księżpola i „Marianki” z Kocudzy. Gwiazdą wieczory był zespół „Rokiczanka”. Dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem Exiter.
Podczas dożynek został także rozstrzygnięty konkurs „ Klient roku 2017” zorganizowany przez państwa Marzenę i Artura Mirków, właścicieli sklepu ze środkami ochrony roślin Eko- Jul – Ja z Bukowiny. Nagroda główna – bon wakacyjny trafił do pana Janusza Wurszta z Dorboz.
Dodatkową atrakcją były liczne stoiska promujące gminy powiatu, gdzie uczestnicy mogli skosztować regionalnych przysmaków, zobaczyć pokaz ginących zawodów, naukę wyplatania wianków, wystawę sprzętu rolniczego oraz zabawy i konkursy dla dzieci.
Należy zaznaczyć, że nad organizacją całego przedsięwzięcia pracował cały sztab ludzi, którzy nie szczędzili swojego czasu, zapału i pomysłów oraz pracowali ciężko, aby wszystko było na jak najwyższym poziomie. Za to należą się im gorące podziękowania. Dziękujemy również wszystkim, którzy wsparli organizację dożynek zarówno finansowo, jak i rzeczowo, a także osobom, które przygotowały stoiska regionalne.
Finansowo i rzeczowo organizację Dożynek Powiatowych w Biszczy wsparli:
Bank Spółdzielczy w Biszczy
Sklep środki ochrony roślin Eko-Jul-Ja z Bukowiny
Elektroinstal Ireneusz Ćwikła z Jedlinek
Firma Brzyski Witold Brzyski z Biszczy
Firma PPHU Omega Marian Pintal z Biszczy
Łukasz Gielmuda Domki nad Zalewem www.perelkabiszcza.pl
Park wodny WaterShow
Wypożyczalnia sprzętu wodnego Bika Ireneusz Grum
Wakeshock Biszcza
Gospodarstwo agroturystyczne Kary Mustang Urszula i Jan Bartosiewicz z Bukowiny
Delikatesy Centrum, Myjnia samochodowa Tadeusz Dajnowski z Biszczy
Firma Moto Tech Krzysztof Ćwiek z Biłgoraja
Sklep Groszek Dorota Tryka z Biszczy
GlassMix Wiesław Blicharz z Biszczy
Tadeusz Mazurek z Biszczy
Apteka Biszcza Beata Dembowska
P.P.H.U Ad-Pin Adam Pintal
Tryka Jan Sklepy ABC w Biszczy
Szczególnie chcielibyśmy podziękować panu Józefowi Bryle, właścicielowi zakładu Młynarsko - Piekarniczego z Biłgoraja za wsparcie finansowe organizacji pozarządowych z Biszczy I.
W dniach 19 – 25 sierpnia w Hali Stulecia we Wrocławiu odbył się 83 Światowy Kongres Bibliotek i Informacji, zorganizowany przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Bibliotekarskich IFLA pod hasłem Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo. Kongres IFLA to największe i najważniejsze coroczne spotkanie bibliotekarzy z wszystkich kontynentów, który gromadzi ponad 3000 uczestników z ponad 120 krajów. Dzięki niemu bibliotekarze z całego świata mogą się spotkać i dyskutować o najważniejszych problemach świata bibliotekarskiego, a także podjąć próby wspólnego wypracowania jak najlepszych rozwiązań. Gospodarzem tegorocznego kongresu IFLA była Polska, a konkretnie przepiękne miasto Wrocław. Miło nam poinformować, że nasza biblioteka miała tam również swojego przedstawiciela. Wyjazd na kongres był możliwy dzięki Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Warszawy, który pokrył koszty uczestnictwa i sieci aktywnych bibliotekarzy z całej Polski LABIB, której nasz bibliotekarz jest aktywnym członkiem. W tym roku w kongresie uczestniczyło ponad 3100 bibliotekarzy ze 123 krajów. Uroczystego otwarcia kongresu dokonała prezydent IFLA Dona Scheeder oraz sekretarz generalny IFLA Gerald Leitner. Głos zabrał także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski i prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Elżbieta Stefańczyk. Bibliotekarze mogli także obejrzeć przepiękne widowisko przygotowane przez Grupę EVEREST przedstawiające historię Wrocławia począwszy od legendarnej osady Budoriugum, a skończywszy na współczesnym Wrocławiu, europejskiej stolicy kultury. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęły się sesje merytoryczne w 19 grupach tematycznych. Na ponad 200 sesjach starano się wypracować wspólne stanowisko wobec największych wyzwań i problemów z jakimi muszą się zmierzyć współczesne biblioteki. Dzielono się także najlepszymi praktykami i rozwiązaniami w bibliotekach, był też czas na rozmowy kuluarowe i nawiązanie bezpośrednich kontaktów z bibliotekarzami z innych krajów. Specjalnie dla bibliotekarzy gospodarze przygotowali także wieczór kulturalny, dzięki któremu mogli oni posmakować tradycyjnych polskich potraw, poznać polskie tańce narodowe oraz zobaczyć niezwykły pokaz fontann. W trakcie kongresu można było także zwiedzić wrocławskie biblioteki. W 2018 roku kongres odbędzie się w Malezji w Kuala Lumpur. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
09 lipca 2017 r. w gminie Biszcza po raz 13 zapachniało miodem i pierogiem gryczanym. To wszystko za sprawą corocznej imprezy „Dzień Miodu i Pieroga”, promującej produkty regionalne gminy.
Świętowanie rozpoczęto od konferencji pszczelarskiej, w której uczestniczyli hodowcy pszczół z gminy Biszcza i gmin sąsiedzkich, a także zaproszeni goście: Wojewoda Lubelski Pan Przemysław Czarnek, Starosta Biłgorajski Pan Kazimierz Paterak, Prezes ARiMR Pani Maria Garbacz, poseł Pan Piotr Olszówka. Podczas spotkania omawiano główne problemy z jakimi borykają się hodowcy pszczół. W ramach przygotowanych wykładów doradzali Prezes Lubelskiego Towarzystwa Pszczelniczego, były Prezes Pszczelarzy Zawodowych, główny organizator marszu w obronie pszczół Pan Zbigniew Pęcak oraz Prezes Związku Pszczelarzy Ziemi Przemyskiej Pan Jerzy Krużel.
Następnie mieszkańcy oraz przybyli goście uczestniczyli we Mszy Świętej ofiarowanej w intencji pszczelarzy i producentów gryki, którą sprawowali Ks. Stanisław Bełz i Ks. Zbigniew Gaca.
Po jej zakończeniu dalsze świętowanie przeniosło się nad malowniczy zalew, gdzie uroczystego otwarcia imprezy dokonał wójt Gminy Biszcza Pan Zbigniew Pyczko. Gospodarz powitał przybyłych gości, a także podziękował wszystkim za zaangażowanie i pracę, dzięki czemu Dzień Miodu i Pieroga cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców i odwiedzających gminę Biszcza gości. Następnie głos zajął Starosta Biłgorajski Pan Kazimierz Paterak, który w swoim wystąpieniu pozdrowił zgromadzonych gości oraz przybyłych na uroczystość a jednocześnie zaprosił na Dożynki Powiatowe, które mają się odbyć nad zalewem Biszcza Żary w ostatnią niedzielę sierpnia.
Po przemówieniach gospodarza i gości przyszedł czas na występy lokalnych zespołów. Pierwszy na scenie zaprezentował się zespół Marianki”z Kocudzy gm. Dzwola, następnie zespól ,,Rutyna” , ,,Baby Goździeńskie”, Gminna Orkiestra Dęta „ Złota Nuta”, zespół „Krzewina”, oraz „Jubilatki” .
W dalszej części imprezy na scenie pojawiła się grupa przyjaciół z Rzeszowa, którą łączy wspólna pasja i miłość do psów. Dziewczyny zaprezentowały na scenie efekt szkolenia kilku lat pracy- tresurę psów, posłuszeństwo oraz frebee. Wielkie zainteresowanie i sporo emocji wzbudziła loteria fantowa, gdzie główną nagrodą była kurs prawa jazdy, ufundowany przez OSK Jana Deryło z Tarnogrodu. Widzowie następnie mogli posłuchać piosenek bigbandowych w wykonaniu ,,Pachuta Band” z BCK w Biłgoraju, potem już na scenie zaprezentowały się kolejno wystąpiły młodzieżowe zespoły muzyczne jak Fire Over Limits, Chaos, MeGustar. Wszyscy zgromadzeni z niecierpliwością wyczekiwali na gwiazdę wieczoru zespól KSU. Występ zespołu ,,Exciter” oraz zabawa pod gwiazdami zakończyła tegoroczne święto Miodu i Pieroga w Biszczy.
W trakcie całej uroczystości wszyscy mogli spróbować lokalnych przysmaków , przygotowanych przez członkinie KGW z Biszczy I, Wólki Biskiej, zespołów śpiewaczych ,,Rutyna”, „Krzewina”, Jubilatki, „Baby Goździeńskie. Stoisko z regionalnymi przysmakami przygotowało również Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Biszczy, z Kamionki gmina Krzeszów oraz gminy Lubaczów. Nie zapomniano także o najmłodszych. Zadbali o nich przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Biszczy, którzy przygotowali zabawy i animacje, a program ,,Wkręceni w zdrowie poprowadziła Oksana Marczak. Były zjeżdżalnie , dmuchane place zabaw, wata cukrowa, lody a więc wszystko to co dzieci lubią najbardziej. Pogoda dopisała, słoneczne promienie towarzyszyły nam przez cały dzień, z czego jesteśmy wszyscy zadowoleni.
Wójt Gminy Biszcza oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji składają serdeczne podziękowanie wszystkim sponsorom oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg imprezy.
Lista Sponsorów:
1.Bank Spółdzielczy w Biszczy
2. Firma ,,Moto-Tech” Krzysztof Ćwiek Biłgoraj
3.Usługi Remontowo-Budowlane ,,Eve” Bogdan Garbacz Korczów
4.Dzialalność Handlowo- Usługowa Tadeusz Dajnowski
5. Grum Kamil Potok Górny
6. Ciołek Jan Biszcza
7.Zaklad Usług hydrauliczno- Budowlanych Zbigniew Ćwikła Biszcza
8.Firma ,,Brzyski” Witold Brzyski Biszcza
9.Trans-Hot Maria Giza Biszcza
10.Market ,,Lewiatan” Eugenia Mucha Biszcza
11. Mazurek Tadeusz Biszcza
12.Sklep spożywczo-przemysłowy Antoni Kobel Gózd Lipiński
13. Genowefa Górna Biszcza
14.Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa ,,Omega” Marian Pintal Biszcza
15.Przedsiębiorstwo Handlowe ,,Barć” Włodzimierz Cyc Biszcza
16.Jan Grabias Biszcza
17. Agroturystyka wiejska zajazd ,,Kary Mustang” Państwo Urszula i Jan Bartosiewiczowie
18.Piekarnia,,Spustek” Marek Spustek Księżpol
19. Sklep spożywczo przemysłowy Jan Tryka Biszcza
20. Apteka Biszcza Beata Dembowska
21. Transport Osobowy - Zdzisław Gołąb 23-423 Potok Górny 126
22. ELEKTROINSTAL Ireneusz Ćwikła Jedlinki Instalatorstwo elektryczne ogólnobudownictwo
23. Firma Usługowo-Handlowa Markop Mariusz Krasny Gózd Lipiński
24. Pompowany tor przeszkód Park Wodny Water Show
25. Domki Letniskowe nad Zalewem www.perelkabiszcza.pl
26. Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów ,,Bismar’ Łuszczek Mariusz Biszcza
5 czerwca odbyły się gminne eliminacje konkursu „ Radość czytania”. Konkurs mający na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych młodzieży, w tym roku zgromadził 14 uczestników. Czytali oni fragmenty utworów wybranych pisarzy z literatury polskiej i zagranicznej. Ich zmagania oceniała komisja w składzie: Wanda Buczek instruktor metodyczny Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju, Urszula Mielech emerytowana nauczycielka z SZS im dzieci Zamojszczyzny w Biszczy oraz Jadwiga Siek instruktor ARA przy GOKSiR w Biszczy.
Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu okazali się:
I miejsce Aleksandra Kucharz
II miejsce Michał Szyszka
III miejsce Gabriela Stępień
Wyróżnienie: Mateusz Borek i Amelia Mazurek
Na zwycięzców konkursu czekały dyplomy i nagrody książkowe, pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki i słodycze.
W powiecie 8 czerwca Gminę Biszcza będzie reprezentować Aleksandra Kucharz z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy.
Niedziela nad zalewem Biszcza-Żary upłynęła pod znakiem sportowych emocji i dobrej zabawy. Już po raz trzeci zorganizowano tu wyścig MTB. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy oraz Biłgorajskie Stowarzyszenie Kolarzy. Impreza, promująca kolarstwo, turystykę rowerową, a także aktywny wypoczynek, połączona była z Dniami Otwartymi Funduszy Europejskich. Jest to akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. W ramach akcji odbyły się liczne gry, konkursy sprawnościowe, konkursy wiedzy o Unii Europejskiej i zabawy dla najmłodszych. Oprócz dobrej zabawy były też wspaniałe nagrody, ufundowane przez sponsorów. Dzieci mogły również skorzystać z bezpłatnych, dmuchanych placów zabaw .
III wyścig MTB rozpoczął się o godz. 15. Uczestnicy konkurowali w sześciu kategoriach wiekowych. Start i meta usytuowane były przy zalewie, trasa zaś wiodła po drogach leśnych o zróżnicowanej nawierzchni i składała się z czterech równych odcinków mających po 8,5 km . Każdy z uczestników posiadał elektroniczny system pomiaru czasu dzięki firmie InesSport . Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali puchary i nagrody, wszyscy zaś uczestnicy wyścigu pamiątkowe medale. Po wyścigach i dekoracji zwycięzców odbyło się losowanie nagród, ufundowanych przez Naszych sponsorów: Wójta Gminy Biszcza Zbigniewa Pyczko, PARK WODNY Water Show, Elektro Instal Ireneusz Ćwikła, Pszczelarz Kozacki, PSB Mrówka Biłgoraj, Szczególne podziękowania składamy Panu Arturowi Kimak za pomoc w organizacji imprezy.
Klasyfikacja/wyniki
Klasyfikacja OPEN:
I miejsce - Radosław Wasilewski - BKS Miód Kozacki;
II miejsce - Wojciech Matras - Sklep rowerowy Atol Bike;
III miejsce - Marek Bury - BKS Miód Kozacki.
Kategoria Junior:
I miejsce - Kuba Omiotek - OMCAR Team Biłgoraj;
II miejsce - Rafał Nita.
Kategoria Elite:
I miejsce - Wojciech Mtras - Sklep rowerowy Atol Bike;
II miejsce - Jacek Bednarz - Bike Room Lublin;
III miejsce - Adrian Pyś - Roztocze Cycling Team.
Kategoria M I:
I miejsce - Radosław Wasilewski - BKS Miód Kozacki;
II miejsce - Tomasz Knapik - BKS Miód Kozacki;
III miejsce - Mirosław Jachorek - Roztocze Cycling Team.
Kategoria M II:
I miejsce - Marek Bury - BKS Miód Kozacki;
II miejsce - Tomasz Beda;
III miejsce - Sylwester Borowski.
Kategoria M III:
I miejsce - Zbigniew Zając;
II miejsce - Tadeusz Kozak;
III miejsce - Stanisław Omiotek.
Kategoria M IV:
I miejsce - Mirosław Futymski - BKS Miód Kozacki.
Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna impreza czytelnicza skierowana do najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Uczniowie klas I –III ze szkół z terenu gminy w liczbie ponad 140 osób, odwiedziło nas, by wspólnie świętować Tydzień Bibliotek. Na początku rozstrzygnęliśmy konkurs na "Najaktywniejszego Czytelnika 2016 roku". Okazało się, że najwięcej książek w zeszłym roku przeczytała Wiktoria Kmieć, drugie miejsce zajęła Ania Kurowska, laureatką III miejsca została Klaudia Słoma. Wyróżnienia otrzymali także najaktywniejsi czytelnicy z Bukowiny i Gozdu Lipińskiego. Okazali się nimi Adrian Maciocha oraz Jakub Ćwikła. Kolejnym punktem programu było czytanie bajek i wierszy najmłodszym. W tym roku dla dzieci czytali: Zbigniew Pyczko - wójt Gminy Biszcza, Piotr Cichórz - dyrektor GOKSiR w Biszczy, Izabela Żyła - członek Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Biszczy, radni: Piotr Blicharz oraz strażak z OSP w Biszczy I i Marzena Bulicz oraz Grzegorz Jasiński – prezes Banku Spółdzielczego w Biszczy. Dzieci uważnie słuchały, tym bardziej, że do każdej bajeczki nasi goście przygotowali dla nich pytania. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane słodkościami, które zostały ufundowane przez sklep Delikatesy Centrum Tadeusza Dajnowskiego i sklep Market Eugenii Muchy oraz zakładkami do książek. W dalszej części programu, podzieleni na grupy, dzieci odwiedzali poszczególne strefy naszej instytucji, gdzie czekały na nich kolejne atrakcje: rękodzieło, malowanie buziek, wóz strażacki, Muzeum Militariów z okresu II Wojny Światowej, spotkanie z artystą ludowym panem Tomaszem Kara – Sajkiem, detektywistyczna gra biblioteczna oraz zabawy integracyjne. Dodatkową atrakcją tegorocznej imprezy była sztuka teatralna pt. " Moc kwiatów" wykonana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie. Każda z grup odwiedziła także pizzerię Capone, by zregenerować siły do dalszej zabawy. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tegorocznej imprezy: członkom Partnerstwa na rzecz rozwoju kultury w Gminie Biszcza, wolontariuszom oraz sponsorom.
W niedzielę 7 maja 2017 r. odbyły się IV Biegi majowe nad zalewem Biszcza Żary. Łącznie w biegach wzięły udział 92 osoby, które rywalizowały w VII kategoriach wiekowych.
Zwycięzcy biegów otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary, nagrody rzeczowe, zaś wszyscy uczestnicy otrzymali medale. Zawodnikom kibicowali również przedstawiciele lokalnych władz: członkowie Rady Gminy Biszcza Piotr Blicharz oraz Józef Mękal. Po zakończeniu biegów każdy uczestnik mógł wziąć także udział w loterii. Do wygrania były atrakcyjne nagrody: Tablet i akcesoria sportowe.
Dziękujemy sponsorom III Biegów majowych: Park Wodny Watershow – Łukasz Gielmuda, Bank Spółdzielczy w Biszczy, PSB Mrówka Biłgoraj oraz Wójt Gminy Biszcza – Zbigniew Pyczko.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom zawodów, opiekunom, wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprezy, w szczególności Panu Krzysztofowi Blicharzowi Prezesowi Szkolnego Związku Sportowego w Powiecie Biłgorajskim za prowadzenie imprezy.
Poniżej przedstawiamy klasyfikację końcową zawodów
Kategoria I – dystans 200 m
1 miejsce - Oliwia Partyka
2 miejsce – Liliana Żyła
3 miejsce – Weronika Chacia
Kategoria II – dystans 400 m
1 miejsce - Weronika Reichert
2 miejsce – Nikola Skakuj
3 miejsce – Piotr Kaczmarczyk
Kategoria III – dystans 400 m
1 miejsce - Miłosz Rozwadowski
2 miejsce - Adrian łuszczek
3 miejsce – Miłosz Bazan
Kategoria IV – dystans 600 m
1 miejsce – Oliwia Hałka
2 miejsce – Adrian Bazan
3 miejsce – Marcel Bełżek
Kategoria V – dystans 800 m
1 miejsce – Przemysław Jachosz
2 miejsce - Blicharz Dawid
3 miejsce – Jakub Soliło
Kategoria VI dystans 3 km
1 miejsce – Kamila skałecka
2 miejsce – Iwona Szwedo
3 miejsce – Justyna Makuch
Kategoria 7 – dystans 6 km
1 miejsce - Sylwester Pyda
2 miejsce – Dawid Bernaś
3 miejsce – Michał Jamroz
Uważna obserwacja, dedukcja i sprytna pułapka, to narzędzia, które w swojej pracy stosują detektywi, także ci z naszych bibliotecznych półek. 25 i 27 kwietnia zaprosiliśmy do naszej biblioteki uczniów klasy IV i V z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy, aby wzięli udział w specjalnie przygotowanej dla nich kryminalnej grze bibliotecznej. Drużynom patronowali znani z książek G. Kasdepke i M. Widmarka detektywi: Pozytywka i rodzeństwo Lasse i Mai. Drużyny musiały się zmierzyć z nie lada wyzwaniem. W ciągu 50 minut rozwiązać kryminalną zagadkę i odszukać łup, który w budynku GOKSiR ukrył znany złodziej. Młodzi detektywi świetnie poradzili sobie z zadaniami i mamy nadzieję, że skutecznie udało nam się zachęć ich do częstszego sięgania po książkę i korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.
Dlaczego ktoś dokucza innym? Dlaczego wybiera na ofiarę konkretną osobę? Czy można całkowicie go potępić? Czy zasługuje na to aby dać mu drugą szansę? Na te i wiele innych pytań staraliśmy się odpowiedzieć podczas działań warsztatowych wraz z uczniami klasy VI z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy, którzy 28 kwietnia odwiedzili nasza bibliotekę, w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „ Bądź kumplem nie dokuczaj”. Jako przykład posłużyły nam bohaterki książki pt. „ 7 dni” autorstwa Eve Ainsworth oraz doświadczenia samych uczestników warsztatów.
Dzień 3 maja to dzień szczególnej modlitwy za Ojczyznę. Uroczyste obchody tego tak bardzo ważnego wydarzenia w dziejach Polski wpisały się już w tradycję Gminy Biszcza. Zawsze rozpoczynają się Mszą Świętą w intencji Polski i Polaków, oraz Poległych Kombatantów i Dzieci Zamojszczyzny. Tak też było w tym roku.
Po j Mszy Świętej, sprawowanej przez Ks. Stanisława Bełza i Ks. Zbigniewa Gacę uroczysty pochód prowadzony przez poczet flagowy oraz Gminną Orkiestrę Dętą przeszedł pod Pomnik Legionistów przy Urzędzie Gminy. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe: Ochotniczych Straży Pożarnych w Bukowinie, Biszczy I, Biszczy II i Goździe Lipińskim, Ułanów, Kombatantów, PSL-u, szkół w Biszczy i Goździe Lipińskim.
Następnie po odegraniu hymnu państwowego przy dźwiękach werbli wieńce i kwiaty złożyły m.in. delegacje: Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów, szwadronu ułanów, Rady Gminy Biszcza, Urzędu Gminy, dzieci, młodzieży i pracowników szkół z Biszczy, Bukowiny i Gozdu Lipińskiego, pracowników Banku Spółdzielczego w Biszczy, Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny, Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Biszczy, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Biszcza, Kół Gospodyń Wiejskich z Gozdu Lipińskiego, Biszczy I, Biszczy II, Wólki Biskiej, PSL-u oraz uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Biszczy.
Następnie Wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko wygłosił okolicznościowe przemówienie w którym nawiązując do historii Polski, przypomniał o obowiązku szanowania Ojczyzny. Złożył również życzenia mieszkańcom z okazji tak pięknego święta.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy, gdzie na scenie zaprezentowały się zespoły śpiewacze: „ Rutyna” z Biszczy I, „Krzewina” z Bukowiny, „Jubilatki” z Biszczy II oraz Szwadrom im. 3 Pułku Ułanów Śląskich. Na zakończenie zagrała Gminna Orkiestra Dęta.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie mieszkańcom i gościom za tak liczny udział w uroczystości majowej.
2 kwietnia po raz kolejny odbyły się rozgrywki w piłkę siatkową, gdzie aż 11 drużyn walczyło o podium i główne trofeum – Puchar Wójta Gminy Biszcza. Po raz pierwszy w tym roku drużyny rywalizowały w dwóch kategoriach: mężczyzn i kobiet. Rozgrywki odbywały się w grupach A i B, na dwóch salach gimnastycznych: w Biszczy i Bukowinie. Spośród nich cztery najlepsze drużyny zmierzyły się w rozgrywkach finałowych. Po zaciętych i emocjonujących meczach na podium stanęły:
Kategoria Mężczyźni:
1) miejsce Dynamika Lipiny Dolne
2) miejsce Akerman Team z Biszczy
3) miejsce Racovia z Rakówki
Kategoria Kobiety:
1 miejsce – Drużyna z Biszczy
2 miejsce – Drużyna z Tarnogrodu
Ponadto do turnieju przystąpiły: Drużyna Tytan z Jasiennika Starego, Paka Wójta, Biszcza Team, Kolonka Team, Gimnazjum Biszcza, Kotwica Krzeszów. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz piłki, zdobywcy I miejsca puchar.
Organizatorem turnieju był Wójt Gminy Biszcza oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji turnieju, a w szczególności Dyrekcji SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy za udostępnienie sali sportowej oraz Panom Wojciechowi Rzeźnik i Tomaszowi Borek za sędziowanie. Wszystkim uczestnikom turnieju dziękujemy za udział w sportowej rywalizacji a kibicom za wspieranie swoich drużyn.
Dzień Kobiet to jeden z nielicznych dni w roku, kiedy to świętują głównie same panie. Jest to też czas kiedy szczególnie możemy podziękować im za zaangażowanie w życie społeczne i kulturalne naszej gminy. W tym roku Wójt Gminy Biszcza oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji zaprosili wszystkie aktywne panie działające w stowarzyszeniach, Kołach Gospodyń Wiejskich i innych instytucjach na wspólny wyjazd do kina w Biłgoraju na film pt. „ Zerwany kłos”. Po seansie filmowym panie zostały zaproszone na drobny poczęstunek w gospodarstwie agroturystycznym Kary Mustang. Wójt Gminy Zbigniew Pyczko złożył paniom najserdeczniejsze życzenia oraz podziękował im za aktywą działalność na rzecz rozwoju kultury w gminie. W tym roku świętowało razem z nami 80 pań. Dziękujemy za tak liczną frekwencję i mamy nadzieję, że miło panie spędziły ten czas.
26 lutego nad zalewem Biszcza - Żary spotkali się członkowie Biszczańskiego i Biłgorajskiego Klubu Morsów, by wspólnie hartować swoje zdrowie poprzez kąpiele w lodowatej wodzie. Jak twierdzą klubowicze morsowanie nie tylko poprawia odporność, ale także dodaje mnóstwa energii i zapewnia lepsze samopoczucie. Po wspólnych kąpielach przyszedł czas na integrację i wymianę doświadczeń przy ognisku i gorącej herbacie.
W sobotę 25 lutego 2017 r. w sali gimnastycznej SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy rozegrano już po raz 5 Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora GOKSiR.
Celem turnieju jest jak zawsze popularyzacja halowej piłki nożnej, propagowanie aktywnego wypoczynku bez alkoholu oraz integracja środowiska.
Do turnieju zgłosiło się 6 drużyn: Albatros Junior, Albatros II, Albatros, Relax Księżpol, Technicy oraz Kary Mustang mecze rozegrano systemem ,,każdy z każdym”.
Po trwających prawie 2- godzinnych rozgrywkach wyłoniony został zwycięzca. Puchar Dyrektora GOKSiR powędrował do drużyny Albatros II, miejsce II zajęła drużyna ,,Albatros”, III miejsce ,,Technicy”. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy oraz nagrody w postaci piłek. Organizator zapewnił zawodnikom słodki poczęstunek oraz napoje.Serdecznie dziekujemy panu Ryszardowi Kostrubcowi, który sędziował mecze oraz pani Elżbiecie Blicharz, dyrektor SZS im. Dzieci Zamojszczyzny za udostępnienie sali gimnastycznej na rozgrywki.
Dziękujemy również wszystkim zawodnikom, sympatykom halowej piłki nożnej, kibicom za przybycie oraz sportową atmosferę podczas spotkania.
Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI
Wszystkiego najlepszego z okazji Walentynek!. Dla każdego czytelnika, który dzisiejszego dnia odwiedzi naszą bibliotekę przygotowaliśmy mały, walentynkowy upominek. Zapraszamy!
Nadszedł już kolejny rok, a wraz z nim długo wyczekiwane ferie zimowe – czas odpoczynku od szkolnych obowiązków. Jak co roku, z tej też okazji GOKSiR zorganizował szereg różnorodnych zajęć dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy. W budynku głównym GOKSIR-u gościliśmy dzieci w wieku 4 - 9 lat. Jak co roku zadbaliśmy o to by było edukacyjnie i rozrywkowo. Nie zabrakło więc dobrej, dziecięcej literatury, edukacyjnych aplikacji na tablety i twórczej zabawy. W poniedziałek dzieci badały jak wygląda życie na biegunie północnym oraz Antarktydzie. Zastanawiały się dlaczego jest tam tak zimno i jakie zwierzęta zamieszkują ten mało gościnny obszar ziemi. Oczywiście pomagały im w tym książki, aplikacje na tablety i dziecięca wyobraźnia:) Wtorkowy dzień upłynął im pod znakiem ciekawych książek polecanych przez maluchy, magicznej książce odnalezionej w bibliotece, tworzeniu kolorowych bałwanków oraz licznych zabaw:) W środę przeniosły się do świata baśni razem z aktorami ze Studia teatralnego z Krakowa, którzy zaprezentowali sztukę pt „ Dzika kaczka”. Dziękujemy serdecznie Julii Juryczyn, za pomoc w trakcie zajęć z dziećmi.
W świetlicy Iskierka plany również pokrzyżowała epidemia grypy. Jednakże mimo tego udało się zrealizować cześć zaplanowanych wydarzeń. Najmłodsze dzieci wykonywały piękne laurki na dzień Babci i Dziadka, grały w gry planszowe i zręcznościowe. Natomiast młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności w konkursie „ Mistrz klawiatury. Zabrakło jednak chętnych do turnieju tenisa stołowego, piłkarzyków , a ,,nie lepiący” się śnieg pokrzyżował konkurs na najładniejszego bałwana. W drugim tygodniu ferii było już zdecydowanie lepiej. W dniu 26 stycznia 2017 r. po raz kolejny świetlicę środowiskową ,,Iskierka” w Biszczy odwiedził dzielnicowy - sierż. Marcin Pleskacz z Posterunku Policji w Potoku Górnym Celem spotkania było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii . Pan policjant odpowiedział również na wszystkie dociekliwe pytania zadawane przez dzieci i młodzież, Serdecznie dziękujemy za miłe i pouczające spotkanie.
W dniu 29.01.2017 r. , w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek pn. ,,Leć kolędo w świat”. Wszystkich uczestników i gości przeglądu powitał dyrektor GOKSiR Piotr Cichórz.
Głównym celem przeglądu jest popularyzacja muzyki o charakterze bożonarodzeniowym, zdobywanie przez uczestników nowych doświadczeń, integracja środowiska muzycznego i wspólne kolędowanie.
Przegląd rozpoczął koncert w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej ,,Złota nuta”, następnie na scenie zaprezentowali się : dzieci z kl. I i 6 latki ze SP w Bukowinie, zespól śpiewaczy ,,Rutyna, zespół wokalny ,,Tik Tak” z SSP im Jana Pawła II z Gozdu Lipińskiego, zespół śpiewaczy ,,Krzewina’, zespół wokalny ,,Klaps” z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny, Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ulanów Śląskich, zespół śpiewaczy ,,Jubilatki’, dzieci z kl. III B z SZS im. Dzieci Zamojszczyzny, 5 - letnia Weronika Hacia, trio Błażej i Hania Wawrzczak oraz Gabryś Mielech, zespół śpiewaczy ,,Baby Goździeńskie” oraz Pani Krystyna Wójcik. Na zakończenie wójt Gminy Zbigniew Pyczko podziękował wszystkim za uczestnictwo w przeglądzie, wręczył dyplomy oraz upominki.
Impreza przebiegła w miłej i nastrojowej atmosferze. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim wykonawcom oraz wspanialej publiczności. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie, by kontynuować piękną, polską tradycję wspólnego kolędowania.
Ferie wcale nie muszą być nudne, sprawdzie ofertę zajęć jaką dla was przygotowaliśmy :)
Harmonogram ferii w placówkach GOKSiR
GOKSiR/Biblioteka czynne w godz. 10.00 – 18.00
Data |
Godzina |
Rodzaj zajęć |
16 styczeń (poniedziałek) |
10.00 – 12.00 |
Fantastyczny poniedziałek ( wyruszamy na krańce ziemi, poznajemy, tworzymy i dobrze się bawimy). |
17 styczeń (wtorek) |
10.00 – 12.00 |
Energiczny wtorek (odnajdujemy tajemnicze pudełko pełne zabaw, rozwijamy własną ekspresję ruchową oraz wyobraźnię)
|
18 styczeń (środa) |
12.00 – 13.00 |
Rewelacyjna środa (wkraczamy do świata baśni razem z aktorami ze Studia teatralnego KRAK-ART z Krakowa, którzy zaprezentują sztukę pt „ Dzika kaczka” na sali widowiskowej GOKSiR nie obowiązują zapisy, wstęp wolny |
19 styczeń (czwartek) |
10.00 – 12.00 |
Interesujący czwartek ( wyruszamy na poszukiwanie magicznego eliksiru ukrytego przez Królową Śniegu, wkraczamy do świata wróżek, czarownic, smoków i innych baśniowych stworzeń) |
20 styczeń (piątek) |
10.00 – 12.00 |
Emocjonujący piątek ( odkrywamy w sobie naukowca i robimy własne doświadczenia, poza tym bawimy się w konstruktorów, projektujemy oraz tworzymy własne śnieżne pojazdy) |
Zajęcia odbywają się w ramach Klubu Malucha i są skierowane do dzieci w wieku 3 – 9 lat Uwaga! W związku z dużym zainteresowaniem zajęciami zmuszeni zostaliśmy wprowadzić zapisy. Rodzic może zapisać dziecko na wszystkie zajęcia podczas ferii lub tylko w wybranym dniu pod nr telefonu 84 685 60 67 lub wysłać wiadomość na facebookowy profi biblioteki. Zapisy telefoniczne przyjmujemy do 13.01.2017 r., natomiast na facebooku do 15.01.2017 r. Zapraszamy! |
||
Ponadto przez cały okres ferii bezpłatny dostęp do komputerów i Internetu, tabletów, piłkarzyków i gier planszowych.
|
Świetlica Iskierka w Biszczy czynne w godzinach
12.00 – 19.00
Data |
Godzina
|
Rodzaj zajęć |
16 styczeń (poniedziałek) |
13.00 |
Turniej tenisa stołowego, kategoria open |
17 styczeń (wtorek) |
13.00 |
Mistrz klawiatury |
18 styczeń (środa) |
14.00 |
Turniej w bilard |
19 styczeń (czwartek) |
13.00 |
Konkurs na najładniejszego bałwana i bitwa na śnieżki |
20 styczeń (piątek) |
13.00 – 15.00 |
Gry i zabawy świetlicowe |
27 styczeń ( piątek) |
15.00 |
Turniej w piłkarzyki |
Ponadto bezpłatny dostęp do komputerów i Internetu, piłkarzyków, stołu do ping- ponga oraz bilardu |
Biblioteka/Świetlica Molik czynne od 11.00 – 16.00 we wtorek, czwartek i piątek w pierwszym tygodniu ferii
W drugim tygodniu ferii nieczynne
Data |
Godzina |
Rodzaj zajęć
|
19 styczeń |
Godz. 11.00 |
Turniej Tenisa stołowego Kategoria open |
Ponadto bezpłatny dostęp do komputerów i Internetu, gier planszowych i stołu do ping- ponga |
Miesiąc temu zaprosiliśmy mieszkańców gminy Biszcza do wzięcia udziału w grze klątwa czarownicy na platformie internetowej mambogram.pl. Gra wymyślona w całości przez naszą bibliotekę zakładała różne formy aktywności związane z promocją książki i czytelnictwa. Okazała się także świetną zabawą dla jej uczestników, którzy dzielili się zdjęciami swoich ulubionych miejsc w Gminie Biszcza, ulubionymi cytatami i fragmentami z książek, tworzyli hasła i plakaty promujące bibliotekę i czytanie oraz różnymi zdjęciami z książką w roli głównej. Zachęcali także innych do tego, aby stali się czytelnikami naszej biblioteki. Poza tym aktywnie komentowali zdjęcia umieszczane przez innych graczy, a nawet życzyli sobie zdrowych i wesołych świąt:) Bardzo żałujemy, że nie możemy nagrodzić wszystkich, tym bardziej, że wielu graczy dostarczyło nam wielu ciekawych materiałów udowadniających, że gmina Biszcza to piękne miejsce, a wśród jej mieszkańców jest wiele osób, które uwielbiają czytać książki. Z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że czarownica została pokonana.
A teraz czas na podsumowanie gry i wyniki.
Wyzwanie podjęło 62 graczy, którzy przez miesiąc rywalizowali o główną nagrodę jaką był czytnik e-booków zakupiony ze środków FRSI w ramach labibowego projektu „ Twoja gra” . Nasza placówka postanowiła także ufundować nagrody dla dwóch pozostałych graczy, którzy zajęli miejsce na podium, a także spośród pozostałych uczestników wylosować 3 nagrody pocieszenia.
Wyniki :
I miejsce – gracz justynasokal (2416 punktów) Nagroda: czytnik e-booków
II miejsce – gracz olka123 (1728 punktów) Nagroda: zestaw (książka, terminarz, kubek)
III miejsce – gracz agnes86 (1604 punkty) Nagroda: zestaw ( książka, kalendarz, kubek)
Nagrody pocieszenia:
Zestaw: Kalendarz, bałwanek – gracz Aga123, jednocześnie autorka bardzo ciekawych zdjęć dotyczących miejsc w gminie Biszcza w misji magiczne miejsce.
Zestaw: Kalendarz, aniołek – gracz – AleksandraHarasiuk, jednocześnie autorka najładniejszego zdjęcia w misji święta oraz ciekawych plakatów w misji zadanie wyzwanie: plakat reklamujący czytanie
Bałwanek – gracz kamilaczarownica321
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy po odbiór nagród