Aktualności
Dzień Miodu i Pieroga to impreza plenerowa integrująca lokalną społeczność od wielu lat wpisująca się w kalendarz imprez naszej gminy. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi miłośników smaków i tradycji na świeżym powietrzu co roku organizowane jest nad malowniczym zalewem Biszcza Żary i przyciąga tłumy ludzi gotowych odkrywać kulinarne i kulturowe bogactwo regionu. Wydarzenie rozpoczęła konferencja pszczelarska, na której specjaliści dzielili się wiedzą na temat hodowli pszczół, produkcji miodu oraz znaczenia pszczół dla ekosystemu. Była to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy i wymiany doświadczeń Następnie odprawiona została uroczysta msza św. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy.
W dalszej kolejności impreza przeniosła się w plener nad Zalew Biszcza-Żary, gdzie Wójt Gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko, dokonał oficjalnego otwarcia, życząc wszystkim uczestnikom udanej zabawy i wielu miłych wrażeń. Wśród zaproszonych gości znaleźli się posłanka na Sejm Małgorzata Gromadzka oraz poseł na Sejm Wiesław Różyński, którzy podkreślali znaczenie pracy rolników i pszczelarzy dla naszej gospodarki oraz gratulowali organizatorom udanej imprezy. Okolicznościowy list przekazał także Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski, który został odczytany przez Rafała Fariona, Dyrektora Delegatury w Zamościu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
Występy artystyczne rozpoczął koncert Gminnej Orkiestry Dętej, następnie na muzycznej scenie zaprezentowały się: zespół śpiewaczy „Rutyna”, „Jubilatki” i „Krzewina”. O najmłodszych zadbała animatorka Agata Dzierwicka. Nie zabrakło też artystów z zewnątrz. Jako pierwszy w muzyczną podróż po folklorze zabrał uczestników kapela „Harasiuki” oraz zespół „Słowianki”. Następnie w energetycznych utworach zaprezentował się zespół Tex. Gwiazdą wieczoru był zespół Future Folk. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem ROXSAIT. Piknikowi towarzyszyły stoiska tematyczne prezentujące lokalne produkty. Uczestnicy imprezy mogli delektować się aromatem miodu i smakiem pysznych pierogów, które są nieodłącznym elementem kulinarnego dziedzictwa gminy Biszcza. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały miejscowe przysmaki, takie jak: pieróg gryczany, potrawy i wypieki na bazie miodu i gryki, czy tradycyjny chleb. Swoje stoiska przygotowali także, Ochotnicza Straż Pożarna z Biszczy I, Stowarzyszenie Rozwój Gminy Biszcza, gdzie można było posmakować lokalnych produktów oraz zjeść wyśmienitą ułańską grochówkę. Natomiast Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Biłgoraju zorganizowała stoisko z konkursem wiedzy, który przyciągnął wielu chętnych do sprawdzenia swoich wiadomości i zdobycia atrakcyjnych nagród. Była to świetna okazja do nauki poprzez zabawę.
Dziękujemy zaproszonym gościom oraz wszystkim obecnym za wspólną zabawę.